Cukrovka a její léčba stravou a bylinami

Cukrovka (diabetes mellitus) patří k onemocněním, které se epidemicky šíří po celém světě. Jedná se o jedno z typických civilizačních nemocí.

Příčina cukrovky

Nemoc často probíhá bez příznaků, ke kterým patří časté močení a žízeň. Dlouhodobě neléčená ohrožuje život nebezpečnými komplikacemi. Podle moderní medicíny se jedná o nevyléčitelnou chorobu. U typu 1 často k úplnému vyléčení nedojde pro dědičné poškození slinivky, ale u cukrovky dospělých lze životosprávou, stravou a bylinami často průběh a profesi této nemoci zvrátit, jak mám ověřeno ve vlastní praxi.

Ájurvédská medicína považuje cukrovku za poruchu metabolismu. Také z jejího pohledu se jedná z hlediska léčení o složitou záležitost. U dospělých je cukrovka způsobena zvýšením energie zvané Kapha v žaludku (kde Kapha převážně sídlí) následkem nesprávné, Kaphu zvyšující stravy (nadbytek sladkých, tučných rafinovaných potravin a mléčných produktů), špatné životosprávy, sedavého způsobu života, a nadměrného stresu. Zvýšenou Kaphu provází oslabené trávení, způsobující vysokou hladinu krevního cukru (hyperglykémii). Toxiny způsobené Kaphou se následně usazují v různých tkáních. Neléčená cukrovka může být také Váta onemocnění dané nepravidelným trávením, nespavostí, únavou, častým močením, kdy nerovnováha narušuje činnost slinivky, tvořící inzulin (hormon, který reguluje hladinu krevního cukru). Méně často se vyskytuje typ Pitta cukrovky (tmavá moč, horečka, překyselení, podrážděnost), kdy zvýšené agni (neboli trávící oheň) poškozuje tkáň slinivky.

Léčba cukrovky stravou a bylinami

Léčba stravou a vhodné byliny se zaměřují podle toho, o jaký typ se jedná. U všech typů je základním pravidlem harmonizovat agni (trávení) vhodným kořením (fenykl, kardamom, koriandr, fenykl, zázvor, pískavice; všem konstitucím pomáhá římský kmín). Lze použít též účinnou směs koření pod názvem Trikatu.

Kurkuma je velmi účinným kořením na cukrovku. Pokud není tkáň slinivky příliš poškozena, doporučuje se začít léčbu kurkumou třikrát denně nejméně měsíc. Dále prospívá syrová zelenina, šťávy a saláty, vařené celozrnné potraviny a vyloučení živočišných potravin včetně mléčných produktů.

K hlavním bylinám používaných v léčbě cukrovky patří:
• mumio (mohutné tonikum z Himalájí obsahující 84 minerálů)
• gymnema sylvestre (známé pod názvem Gurmar- znamená zabíječ cukrů), která podporuje rovnovážnou hladinu krevního cukru a snižuje chuť na sladké
• guggulu (snižuje cholesterol a netoxikuje organismus)
• amalaki (regenerační přípravek a nejbohatší přírodní zdroj vitaminu C)
• neem či kalmeg (hořká bylina, podporuje játra a slinivku, čistič krve)
• guduchi (amrit, nektar nesmrtelnosti, posiluje žlázy včetně slinivky)

Z asán je vhodný Pozdrav slunci a jogínské dechové cvičení Pránajáma.

MUDr. David Frej