Odžas - látka dlouhověkosti

Koncept zvaný odžas je důležitý pro naše zdraví. Tento termín vědci neznají a ještě se jim nepodařil tuto látku získat, ale starodávní ájurvédští lékaři jej považovali za základ zdraví. Odžas není abstraktním pojmem, ale biologickou látkou, obsahující hormony a bílkoviny. Voní jako orestovaná rýže a má zlatavou, medovou barvu.

Odžas = imunita

Z dnešního pohledu můžeme odžas přirovnat k imunitě. Odžas je také vitalita a musí být v rovnováze s trávením (trávící oheň tedžas) a pránou, životní silou. Jedná část odžas zůstává v srdci, kde stimuluje srdeční činnost a druhá část koluje v krvi a představuje čistou esenci tkání. Zajišťuje odolnost proti nemocím. Kromě imunity se stará i o dostatek neuropřenašečů, například serotoninu, jehož nízká koncentrace je například příčinou deprese, podporuje činnost buněk a činnost buněčné membrány. Udržuje integritu tkání a vědomí, správné myšlení a příjemné pocity. Odžas přináší stabilitu a zároveň pohyb.

V jednotlivých tkáních (krvi, svalech, tuku, kostní dřeni a nervové tkání) se tvoří vlastní odžas. Pokud fungují žlázy, nervový, krevní a trávící systém správně, pak se tvoří dostatečné množství odžasu, přirozené imunity. Šukra artava - pohlavní orgány- v sobě obsahují schopnost reprodukce a omlazování. Konečný produkt pohlavních žláz je odžas. Ze všech tkání je sbírána tato esence stejným způsobem jako sbírají včely esenci z květů. Tato nejčistší esence odpovídá také za vědomí, pozitivní myšlení, paměť, tvořivost. Proto je meditace tak důležitá, neboť probouzí čisté, ničím neohraničené vědomí, prosté touhy, emocí, snahy něčeho za každou cenu dosáhnout. Měli byste pravidelnou jednoduchou relaxací (například stačí denně pouze sedět v klidu a pozorovat dech tak po dobu 10 minut) dosáhnout takového zklidnění, kdy nevyvíjíte žádnou snahu, jen zažíváte lásku, klid a ticho. Tento stav výrazně zvyšuje odžas. Jednoduše řečeno, odžas je výsledkem harmonie a života.

Získaná imunita očkováním je něco jiného, u odžasu mluvíme o přirozené odolnosti proti nemocím. Nemoci mohou být způsobeny vnitřními i vnějšími příčinami v případě nízké hladiny odžasu. V případě, že převáží síla nemoci nad účinky imunity (odžasu), pak dochází k onemocnění.

Co ovlivňuje imunitu zvanou odžas

Tvorba odžasu, tedy dostatečně silná imunita, je ovlivněna:
1. tím, jak silné máme trávení
2. životním stylem
3. dlouhodobým stresem
4. partnerským vztahem
5. sexem
6. fyzickým poškozením
7. chronickými nemocemi.

Snížení odžasu (imunity)  a jeho zvýšení

Snížení nebo úbytek odžasu je velmi závažný stav, který se projevuje bušením srdce, bolestmi na hrudi, dušností, strachem, řídnutím kostí, úbytkem svalové hmoty, strachem, infekční mononukleózou. Závažným projevem ztráty odžasu je chronický únavový syndrom, AIDS či stavy bezvědomí.

Naopak zvýšené množství odžasu (nezpracované látky) se vyskytuje u obezity a cukrovky. Jedinec cítí těžkost v nohou, trpí oteklými a zarudlými klouby, vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem. Nádory lymfatických tkání (uzlin), tukové nádory, otoky či glaukom jsou projevy nezdravě vysoké hladiny odžasu.

Tvorbu odžasu vhodně ovlivníme meditací, regeneračními pobyty, nižší intenzitou cvičení (nadměrné cvičení překračující kapacitu organismu vyčerpává) či přiměřenou četností sexuálního styku (3-4 x týdně). Byliny ašvaganda, šatavari, guduchi, bringradž a amalaki obsahují mnoho odžas (mají omlazovací vlastnosti).

MUDr. David Frej