Omlazení

Detoxikace probíhá v našem centru ve třech fázích: přípravné, samotné detoxikační a následné regenerační. Rásajána, jak se omlazení nazývá, následuje po detoxikaci. Když je tělo zbaveno nežádoucích zplodin, je dosaženo nezbytné podmínky pro dobré trávení a příjem potravy. Nyní se mohou tvořit nové zdravé buňky a tkáně. Jedná se o velmi důležitou část detoxikace, neboť vám udrží rovnováhu dosaženou po detoxikaci. K omlazení patří konkrétní doporučení, stravování a ájurvédské bylinné přípravky, které přinášejí sílu a energii.

Výživa u omlazení

U omlazení je důležité zvolit pravidelné termíny stravování, ve kterých se toho má sníst tolik, kolik je třeba, ovšem bez přejídání. Je důležité, abyste si vybrali doby, které vám vyhovují, přitom je samozřejmě nutné, aby se nešlo spát na plný žaludek a aby tudíž poslední jídlo dne neprobíhalo příliš pozdě (méně než 3,5 hodiny před spaním). V době omlazení vynechejte kofein (káva, kakao, čokoláda, bezkofeinová káva, zelený a černý čaj, maté), lze Tulsi čaj a bylinnou kávu. Dále vylučte běžné sladkosti (výrobky z bílého cukru) kromě bio sladkostí s přírodní sušenou třtinovou šťávou, stevií a palmovým cukrem. Při vaření je pro omlazení dobré používat koření jako je římský kmín, fenykl, zázvor, koriandr, skořice, kardamom, černý pepř atd. speciální starodávná směs Trikatu podporuje trávení a zažívání.

Byliny u omlazení

Po detoxikaci těla si vyberte (nebo si nechejte poradit) látku podporující omlazení tkání v souladu s vaší konstitucí a zdravotním stavem. Užívejte ji každé ráno po dobu 40 dnů, než zhodnotíte účinnost na váš organizmus. Většina bylin v Ájurvédě omlazuje tkáně, například chřest hroznovitý zvaný Šatavari, což je i účinný fytoestrogen navozující hormonální rovnováhu, dále silný antioxidant a regenerační bylina Amalaki, organické Tulsi čaje, indický ženšen Ašvaganda, který má harmoničtější účinek než sibiřský ženšen nebo nektar nesmrtelnosti Amrita, který silně posiluje imunitní systém. Nutrijam chutná jako švestková povidla a prospívá v dospělosti, zejména v kombinaci s dostatečným množstvím šafránu, posilujícím organismus. Posiluje obranyschopnost, nervový systém, organizmus a vyživuje tkáně a orgány. Jedná se o bohatý zdroj vitamínů a minerálů, a přírodní antioxidant. Obsahuje mnoho himálajských bylin, koření, ghí a palmový cukr.

Triphala při omlazení

Vnitřně užívaná směs zvaná Triphala (v překladu směs tří ovocných plodů) omlazuje zažívací trakt, játra i ledviny. Tato detoxikační směs je tak unikátní, neboť současně detoxikuje i omlazuje. Protože stárnutím se snižuje lesk i pružnost pokožky, zevní péče o kůži je také důležitá. Zvláštní minerální prášek s jílem nazývaný Mysteribath navozuje regeneraci kožních buněk. Zdravé tělo dýchá kůží tak jako plícemi, proto péče věnovaná kůži pomáhá udržovat ve zdraví celé tělo. Vhodná je tudíž olejová ájurvédská masáž prováděná
masérem.

MUDr. David Frej