Sex podle ájurvédské medicíny

Mezi hlavní pilíře zdravého života kromě stravy a spánku patří zdravý sex. Tento jeden ze čtyř smyslů lidské existence má dva hlavní účely- rozmnožování a požitek. Sex je jako jiné procesy ovlivněn emocemi, stresem, výživou apod. Vztah a sexuální spojení dvou partnerů musí probíhat na rovnocenné úrovni.

Sex a východní medicína

Žena se již ve starých sanskrtských spisech považovala za bohyni, které muž nabízí svou šukru (jak se pohlavní tkáň nazývá v Ájurvédě) ohni v ženském těle, jednalo se o posvátný akt. V Ájurvédě se říká, že nejlepším afrodisiakem pro muže, jenž trpí případně sexuálními problémy, je ta správná partnerka.

V současném světě převažuje agresivní, asertivní horká mužská energie ( jang), zatímco ženská stránka, chladná a klidná (jin) je nezdravě zatlačena do pozadí. Rovnováha nastává při vyrovnání obou energií. Ájurvédská medicína ví dávno to, na co nyní přicházejí vědci-totiž že sex je pro ženu daleko důležitější než pro muže. Mužský orgasmus je spíše jednoduchým výdejem energie, reflexem odpovídajícím nižším živočichům. Ženský orgasmus je spirituálně daleko složitější, přenáší ženu daleko za hranice běžného vyvrcholení nebo prožitku.

Sex podle Ájurvédy

Pro udržení rovnováhy, pokud jsme sexuálně aktivní, je nutné věnovat pozornost energii zvané apána váta, jedné z pěti „podenergií" řídící energie celého těla, zvané Váta. Apána váta ovlivňuje vylučování, protože sídlí v pánevní oblasti, tlustém střevě a močových cestách. Řídí pohyb spermií a ovlivňuje touhu po sexu u muže, u ženy stimuluje ovulaci, reguluje menstruaci a porod. Během pohlavního styku se spojuje apána muže a ženy a dochází k oplození, tedy vniknutí spermie do vajíčka. Při oslabené energii nedojde k oplození, slabá životní energie je příčinou bolestivé ovulace či menstruace, předčasné ejakulace, rychlého orgasmu a bolestivého sexu. Silná apána naopak podporuje sexuální apetit. Velký sexuální drive má také člověk, který má vyvinutou a zdravou svalovou tkáň, proto pohyb a zdravá strava je pro zdravý sex nevyhnutelná. Svalová tkáň totiž zase závisí na zdravé krevní tkáni, ze které si svalová tkáň odebírá důležité živiny. Tato krevní tkáň si odebírá živiny z krve, kterou lze připodobnit ke krevní plazmě, ve které kolují živiny vstřebatelné ze zažívacího traktu a tvoří základní složku zdravé výživy tkání. Zdravá krev vyživuje mužské pohlavní orgány,a nerovnováha v této oblasti se projevuje předčasnou ejakulací a poruchami erekce.

Sex a ódžas

Při sexu je vydávána životně důležitá energie, zvaná odžas, která se tvoří v pohlavních tkáních a její výdej při orgasmu vyvolává oslabení a nerovnováhu v organismu. Odžas můžeme přirovnat k imunitě. Jedná se o čistou esenci všech tkání, která koluje přes srdce organismem, zajišťuje imunitu a chrání tkáně před stránitém. Člověk, který má dostatečnou hladinu odžas, málokdy onemocní. Odžas vzniká z pohlavní tkáně. Tím, že po sexu dojde k výdeji odžasu, životně důležité energie, trvá pohlavním tkáním 35 dnů, než se zregenerují. Nedostatek odžasu se projevuje strachem ze sexu a bolestivým sexuálním stykem, neplodností, nízkým libidem, impotencí, nízkým počtem spermií a chyběním ovulace.

Byliny a sex

K speciálním bylinám a bylinným směsím s afrodiziakálními účinky, pro zvýšení sexuální energie, a tak posílení i imunity, patří Ašvaganda (Withania somnifera), Šatavari (Asparagus racemosus), Tribo (směs kotvičníku s berhavií) a čaje s bylinou Tulsi (Ocimum sanctum).

dr.Frej