Zásady zdraví a dlouhého života.
Předmět: Zásady zdraví a dlouhého života.
Datum odeslání: 2011-02-11 18:09:37
Vydání: 10
Obsah:
Zásady zdraví a dlouhého života.

Nezobrazuji-li se Vám informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

ČLÁNEK

Zásady zdraví a dlouhého života.

Zdraví je založeno na rovnováze těla, mysli a duchovna. Podstata onemocnění je dána nerovnováhou. Tělo ji vyjadřuje prostřednictvím příznaků provázejících nemoc. Vhodnou stravou, denním režimem či bylinnou léčbou lze odstranit škodlivý účinek vnějších vlivů a obnovit narušenou rovnováhu.

Naše zdraví závisí na několika hlavních principech. Kromě stravy k těmto principům řadíme spánek, zdravý sex a správné dýchání. Postupně v několika následujících článcích se zaměříme na tyto principy, které se k prevenci i léčené nemocí vztahují.

Strava.

Je známo, že některé potraviny jsou pro určité lidi vhodné a pro jiné neplnohodnotné. Vše závisí na druhu potravy (zda zvyšuje energii Váty, Pitty nebo Kaphy, a jak ovlivňuje mysl) a na vrozené tělesné konstituci jedince (prakruti). Známe-li svou konstituci, můžeme vybírat vhodné potraviny, které posilují rovnováhu.

Volba potravin je velmi důležitá, ale o zdraví rozhoduje silné trávení (agni), dále též kombinace potravin (určité potraviny se nedoporučuje jíst společně (např. mléko a ryby, vařené a syrové, horké a studené, ovoce s jinými potravinami atd.), doba, kdy jíme (hlavní jídlo dne má být mezi 11–13 hodinou, kdy je nejsilnější trávení–agni) a způsob, jakým přistupujeme k jídlu (pomalu žvýkat, jíst v klidu s koncentrací na jídlo). Co se týká množství jídla, Ájurvéda doporučuje naplnit třetinu žaludku potravou, třetinu tekutinami a třetinu ponechat prázdnou. Po jídle se vyhněte cvičení. Nejvhodnější relaxací po jídle je několikaminutové ulehnutí na levý bok s následující krátkou procházkou.

Spánek.

Spánek je velmi důležitou součástí života a zdraví. Je přirozenou regenerační funkcí organismu. Vydatný spánek zajišťuje zdravé tělo, sílu, plodnost, správnou funkci smyslů a dlouhověkost, nedostatečný a krátký spánek přináší mnohé problémy a vážné choroby. Ájurvéda doporučuje, abychom usínali mezi 22–23 hodinou s hlavou orientovanou na východ.

Zdravý sex.

Káma znamená milostnou touhu, přeneseně sex. Tvoří jeden ze čtyř cílů lidské existence a má dva hlavní účely- rozmnožování a požitek. V rozmnožování a zplození zdravého dítěte hraje roli prostředí, konstituce, strava, věk a časové období. Přiměřenou sexuální aktivitou (2-3krát týdně) lze vhodně usměrňovat výdej energie. Nadměrný sex však lidskému zdraví škodí.

Pohyb a dýchání.

Podle jógínů je délka života určena počtem dechů. Čím rychleji a povrchověji dýcháme, tím více si zkracujeme život a zveme nemoci do našeho života. Správně dýchat znamená dýchat pomalu, pouze nosem a do břicha (nikoli do hrudníku). Též dostatek přiměřeného pohybu podporuje dlouhověkost, zdraví a též správnou váhu, případně při nadváze hubnutí. Tím je myšlen středně intenzivní pohyb, nikoli příliš vyčerpávající a nárazový. (Např. lépe než 1 x týdně 2 hodiny se doporučuje 30 min. 4xtýdně.)

Zdraví a nemoci.

V dalších článcích se zaměříme podrobněji na tyto faktory ovlivňující to, zda jsme zdraví nebo nemocní.

Nahoru

Odborný pohled

8 kroků pro zdraví ve vyšším věku

Odborníci doporučují několik základních zásad dlouhověkosti.

1.Pestrá strava. Hojně zeleniny, celozrnných obilnin, ryb a luštěnin.
2. Podporujte imunitní systém. Nestresujte se nadměrně, relaxujte, doplňte stravu o zinek, přírodní vitamín C a E.
3. Chraňte zrak. Noste kvalitní brýle proti slunci, jezte potraviny bohaté na vitamíny A,C,E, lutein, betakaroteny.
4. Snižte příjem nasycených tuků a umělých tuků v margarínech a mléčných výrobcích. Tím snížíte riziko zánětu, rakoviny, aterosklerózy, mozkové mrtvice. Zvyšte ve stravě příjem vitamínu B12, C,D,E, kyseliny listové, selenu, vlákniny, česneku, flavonoidů např. v grepech.
5. Podporujte mozkové buňky B vitamíny, antioxidanty jako Amalaki, Tulsi a Gingko.
6. Chraňte kosti před osteoporózou mj.pobytem na slunci 10 minut denně.
7. Zvyšte obranu proti volným radikálům užíváním koenzymu Q a Tulsi čajem.
8. Cvičte. Podpoříte krevní oběh, srdce, imunitní systém.

Nahoru

Akce

RESLIM za 288,- Kč do 28.2.2011

Hubnutí s účinnou kombinací bylin.

Reslim jemně detoxikuje organismus, podporuje metabolismus a vstřebávání živin. Reslim zlepšuje odboruávín tuků, zlepšuje trávení a tím snižuje přejídání a chuť na sladké.

Reslim patří k zdravému hubnutí spolu se správnou stravou. Posílením činnosti jater, ledvin a slinivky Reslimem dochází k postupné detoxikaci, správnému metabolismu a tím k hubnutí.

Garcinia cambogia, jedna z halvních bylin, obsahuje kyselinu hydroxycitronovou, která omezuje tukovou syntézu a tím podstatně zabraňuje ukládání tuků

Nahoru

Bylina měsíce

Byliny a poradna

 

V této rubrice najdete od příštího newsletteru krátký popis bylin evropských, čínských a ájurvédských, jejichž podrobný popis s návodem k užívání budeme zasílat v speciálních newsletterech spolu s poradnou v léčbě nemocí.

Nahoru

Semináře, přednášky, konzultace

Advana v roce 2011

Mezinárodní centrum vzdělávání Advana zakončila s úspěchem první rok existence. V září začne její druhý rok, který přinse nové semináře zaměřené k léčbě, bylinám, detoxikaci apod.

Program a informace najdete v polovině února na stránkách dr.frej.cz/centrum-vzdelavani.

Nahoru

Novinka

Bio Nasja olej - kapky do nosu

Vhodné pro péči o nos, zejména nosních průduchů, lepší spánek. Unikátní složení kapek do nosu v bio kvalitě.

Složení: Sezamový olej, olivový olej, eukalyptový olej, Centella asiatica (extrakt), Acorus Calamus (kořen), Scutellaria galericulata (extrakt)

Nahoru

Knihy, DVD

DVD Cvičení pro dlouhověkost, Marta Moody

Naam jóga představuje unikátní propojení nejmocnější ezoterické tradice na světě – duchovní vědy a umění jógové praxe Východu s jedinečnou ezoterickou tradicí Západu, univerzální kabalou.
Kundalini jóga – cviky, praktické použití
Mudry – jóga prstů
Naam jóga
Praktická kabala, sedm karmických vlivů, den narození, číslo 7
Léčivá meditace

Nahoru

Pobyty, zájezdy

Pobyty na jaře

Detoxikační a omlazující pobyty v Krkonoších začínají 15.4.2011.

Přehled jednotlivých pobytů najdete na dr.frej.cz/pobyty-detoxikacni.

Nahoru

Ze světa zdraví

Studie, která sledovala po dobu více než 25 let manželské páry, odhalila některé z faktorů, přispívajících šťastnému životu ve středním věku. Výzkumní pracovníci tvrdí, že mezi nejdůležitější patří stabilní vztah naplněný láskou.

Studie také prokázala, že důležité mohou být i faktory jako je vlastní sebevědomí a dřívější zážitky, jako třeba kdy měla dotyčná osoba první pohlavní styk a zda chodila ráda do školy.Výzkumný pracovník Dr. Charles Hill, z Whittier College v Kalifornii řekl v pondělí na Evropském psychologickém kongresu v Londýně: "Z toho je jasné, že pro spokojenost ve středním životě je důležitá kvalita důvěrných vztahů.“

Hillova studie zkoumala myšlenkový stav 261 lidí středního věku. Každý z respondentů se zúčastnil prvního kola průzkumu v roce 1972, kdy byly zkoumány postoje a zkušenosti 231 párů. Výzkumní pracovníci sledovali páry dále v roce 1974 aby zjistili, zda spolu stále chodí. V roce 1987 se studie zaměřila na to, jak si vedli tito jedinci ve svých profesionálních kariérách a zda se oženili a mají děti.

Tento poslední krok byl zaměřen na zjištění, kdo vede spokojený život. Ukázalo se, že muži i ženy, kteří měli při dosažení vysoké sebevědomí a šťastné vztahy, se cítili při dosažení středního věku šťastní stejně jako ti, kteří byli romantiky.

Výzkumní pracovníci také zjistili, že ženy se silným náboženským cítěním byly šťastnější, zatímco u mužů to byli ti, kteří měli děti a silnou společenskou oporu. Se spokojeností o 25 let později souvisela i vyšší úroveň spokojenosti na vysoké škole. Muži, kteří své partnerce, se kterou chodili na vysoké škole, toho o sobě prozradili více a museli na první pohlavní styk čekat déle, byli se svým životem o mnoho let později spokojenější, zatímco z žen ve středním věku byly spokojenější ty, které na vysoké škole potřebovaly častěji sex.

Zdroj: agentura Reuters

Nahoru

Meditace na vitalitu a energii

Pozice: poloha vsedě nebo na židli se vzpřímenou páteří.

Cvičení: předpažte ruce souběžně se zemí, prsty roztažené, s dlaněmi otočenými proti sobě.

Oči: zavřené, koncentrace na třetí oko.

Dýchání: dlouhé, hluboké dýchání nosem.

Mantra: v duchu si opakujte „Sat“ při nádechu, „Nam“ při výdechu

Ruce: levá ruka ohnutá v lokti, předloktí směšuje kolmo k ze mi, bříško prsteníku se rotýká bříška palce. Pravá ruka zatnutá v pěst, ukazováček míří vzhůru. Ukazováčkem pravým uzavřeme pravou nosní dírku.

Doba: 3-11 minut.

Závěr: Pak se nadechněte, zadržte dech, propleťte prsty v úrovni krku, asi 10 cm od něj. Snažte se silou prsty od sebe odtáhnout. Pak vydechněte. Opakujte 3krát.

Nahoru

 

Obsah

Citát

Život neztrácíme smrtí, ale minutu po minutě, den po dni, v tisíci nepodstatných věcech.
Stephen Vincent Benét

Recepty na zahřátí

Česnečka s chlebem

3 stroužky prolisovaného česneku
4 lžíce olivového oleje
1 lžíce papriky
600 ml vařící vody nebo lehkého vývaru
sůl a pepř
400 g staršího chleba, na kostky pokrájeného
1 vejce lehce rozšlehané se lžící vody

Orestujte česnek na oleji dozlatova, přidejte papriku a vodu, sůl a pepř. Dejte do ohnivzdorné mísy. Přidejte chleba aby se rozmočil a přelijte rozšlehaným vejcem. Pečte v troubě opředehřátré na 180st.C do zlatova asi 25 minut.

Špenát po italsku

asi 800 g čerstvého špenátu
2 stroužky česneku
asi 100 g nastrouhaného tvrdého sýra (parmezánu)
2 lžíce másla
olivový olej
sůl

Lístkům špenátu odřízneme tvrdší stonky, očistíme, spaříme na sítu vařící osolenou vodou, necháme okapat. Mezitím na oleji osmahneme drobně nasekaný česnek, vložíme špenát a dobře prohřejeme, na talířích pokapeme máslem a posypeme sýrem.

Čaj na zahřátí

1/4 lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru
1/4 lžičky mletého kardamomu
1/4 lžičky skořice
1/4 lžičky adžvanu – indická celerová semínka (lze sehnat v některých obchodech s kořením)
1 šálek vody

Vodu přiveďte k varu a přidejte koření. Sundejte z ohně a nechejte několik minut louhovat. Lze dochutit medem (teplota vody však nesmí přesáhnout 40 stupňů celsia), přírodním cukrem nebo datlovým sirupem.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube