Zásady harmonické stravy
Předmět: Zásady harmonické stravy
Datum odeslání: 2011-03-29 14:02:47
Vydání: 11
Obsah:
Zásady harmonické stravy

Nezobrazuji-li se Vám informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

ČLÁNEK

Harmonická strava.

O zdraví a nemoci rozhoduje naše strava a zejména její kvalita, což byl jeden z hlavních principů léčby už zakladatele západní medicíny Hippokrata. Z potravy si v našem těle buňky a tkáně odebírají potřebné látky pro svou činnost a regeneraci. Potravu považují vědci za směs bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Podle východní medicíny v naší stravě přijímáme ale nejen živiny, ale také životní energii, která se nachází též v tekutinách. Strava působí nejen na fyzické úrovni, ale také na mysl a emoce. Správné trávení považovali starověcí lékaři za základ zdraví, a různé zažívací potíže signalizují poruchu metabolismu. K poruše trávení a nemocím přispívá například převaha syrové stravy, nesprávná kombinace potravin (ovoce s jinými potravinami, syrová a vařená strava), sladké dezerty po jídle a nesprávný pitný režim s převahou kávy, zeleného čaje nebo pro mnohé překvapivě vysoký příjem tekutin. Moudří lékaři již v starověku doporučovali, že běžně dostačuje příjem tekutin v běžném režimu kolem 2 litrů denně, ne více. Američtí vědci to potvrzují - zjistili, že zdravotní problémy vznikají přílišným zavodněním!

Naše zdraví nebo nemoc ovlivňují živiny, které jsou životně důležité. K živinám patří tuky, sacharidy a bílkoviny. Zejména u prvních dvou skupin se vyskytuje mnoho rozdílných názorů, které se pokusíme uvést na pravou míru.

Tuky v naší stravě.

Znalost správných tuků a zvýšení jejich příjmu současně s omezením škodlivých tuků podpoří zdraví, dlouhověkost a ideální váhu. Již v roce 1956 prohlásil světoznámý odborník na výživu Hugh Sinclair, že většina civilizačních nemocí je způsobena poruchami metabolismu tuků, nadbytkem nasycených a trans-tuků (nezdravé tuky) a nedostatkem omega mastných kyselin (zdravé tuky).

Zdraví totiž nespočívá ve snížení příjmu tuků, ale ve volbě správných tuků a naopak zvýšení jejich příjmu. Nedostatečný či nerovnovážný příjem důležitých tuků způsobuje srdečně-cévní onemocnění, nervové poruchy, narušení metabolismu a degenerativní choroby.

Mnohé nemoci způsobuje nadbytečný kalorický příjem nasycených tuků (červené maso, mléčné výrobky) a tuků zvaných Omega–6 (v margarínech, pomazánkových máslech a běžných rafinovaných rostlinných olejích jako je slunečnicový a sojový) a zejm. nedostatek Omega–3 a 9 mastných kyselin. Nadměrný příjem nezdravých tuků zvyšuje riziko obezity, rakoviny a srdečních onemocnění ale na druhé straně nedostatek správných tuků má za příčinu desítky zdravotních poruch. Zdravé tuky najdete v Odborném pohledu.

Sacharidy v naší stravě.

U sacharidů si všímáme glykemického indexu. Glykemický index je hodnota, která určuje, jak rychle daná potravina ovlivní vzestup hladiny krevního cukru (glukózy). Čím snáze se sacharidy z potraviny v zažívacím traktu rozloží a vstřebají (například bílý cukr), tím rychleji se zvýší hladina krevního cukru – taková potravina má vysoký glykemický index. Potraviny, u kterých se hladinu glukózy zvyšuje pomaleji a postupně, mají nižší glykemický index a nezpůsobují škodlivé výkyvy hladiny krevního cukru; jsou tedy zdravější.

Např. za zdravou zeleninu považované brambory a sladké ovoce jako švestky a hroznové víno (ovocný cukr mimo jiné zvyšuje chuť k jídlu a mění se rychle v tuk!) zvyšují hladinu krevního cukru stejně nezdravě jako bílý cukr. Rafinovaný cukr a výrobky z bílé mouky se štěpí rychle na glukózu, jejíž hladina v krvi rapidně stoupá. Tyto potraviny mají vysoký index. potraviny zdravé s nízkým indexem najdete v rubrice Odborný pohled.

Bílkoviny v naší stravě.

Bílkoviny jsou jedním ze základních energetických zdrojů. Jsou nutné pro výstavbu tkání, tvorbu enzymů, hormonů a tvorbu protilátek ( imunitní systém). Přenáší (transportují) též látky v organizmu a kyslík. Přestože nám většinou stačí spíše nižší příjem bílkovin, má většina lidí ve stravě bílkovin spíše nadbytek.

Hlavními zdroji bílkovin jsou maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, sójové výrobky (nejvhodnější tofu a tempeh) , rostlinné bílkoviny jako robi maso, a také ořechy, semínka a obiloviny amarant a quinoa.

Nahoru

Odborný pohled

Doporučené zdravé tuky a cukry

Doporučené zdravé tuky: extra panenský olivový olej, přepuštěné máslo, nesolené kvalitní máslo ,sezamový olej, kokosový olej , avokádový olej, lněný olej, bio řepkový olej, olej z ořechů vlašských . Dále rybí tuk a sladkovodní ryby, sardinky, ořechy, semínka a listová zelenina.

Doporučené zdravé sacharidy: zelenina, bobulovité ovoce, některé (bio) mléčné výrobky, cizrna, červená čočka, celozrnný žitný chléb, celozrnné těstoviny, celozrnný špaldový chléb, oves, hrášek, mrkev, basmati rýže

Nahoru

Akce

Kvalitní čaje TULSI GINGER a TULSI MASALA do 31.3.2011

Certifikované bio čaje Tulsi - silné antioxidanty

Tulsi, "královna bylin", která je uznávána jako obecný posilující prostředek neboli "Elixír života", navozuje zklidnění, má silný antioxidační účinek a dodává energii.

Tulsi Ginger: povzbuzující a zahřívající směs květů a lístků nejkvalitnější svaté bazalky Tulsi a čistého zázvoru. Bez kofeinu.

Tulsi Masala: exotická lahodná směs z byliny Tulsi, nejkvalitnějšího černého čaje Assam a čerstvě umletého koření.

Nahoru

Bylina měsíce

TULSI

Svatá bazalka (Ocimum sanctum) se považuje za jednu z nejléčivějších bylin. Patří k šesti nejúčinnějším fenolovým fytochemikáliím z hlediska antioxidačního a protizánětlivého účinku. Vědci zjistili u bazalky srovnatelný protizánětlivý a analgetický účinek s léky. Bazalka snižuje hladinu krevního cukru a krevního tlaku a může být vhodným doplněním dietních doporučení v léčbě cukrovky a hypertenze. Tulsi podporuje silně imunitní systém a obranu organismu proti nemocem.

Účinky Tulsi:

antioxidační, snížení stresu
protizánětlivé
ochranné účinky na jaterní a srdeční buňky
podpora imunity
snížení krevního cukru a cholesterolu
ochrana žaludeční sliznice
přírodní antibiotikum, zejména na dýchací cesty
snížení krevního tlaku

Tulsi najdete v našich čajích a některých přípravcích (Imuhelp, Tulsi kapsle, Klidná Mysl).

Nahoru

Semináře, přednášky, konzultace

Advana v roce 2011-2012

Mezinárodní centrum vzdělávání Advana zahajuje v září 2011 svůj druhý ročník, který přináší nové semináře a lektory zaměřené k léčbě, psychologii, bylinám, detoxikaci apod.

Program a informace najdete již nyní na stránkách www.advana.cz.

Nahoru

Novinka

EV Detox sirup - detoxikace, metabolismus

Působí detoxikačně, na metabolismus tuků a snížení krevního cukru v těle. Používá se na hemoroidy. Detoxikuje játra, léčivě působí na jaterní nemoci, močové a pohlavní cesty. Používá se na otoky. Podporuje hubnutí v kombinaci s LKC a Reslimem.

Složení: Boerhaavia Diffusa, Adhatoda Vasica, Chebule srdčitá (Tinospora Cordifolia), Plumbago Zeylanica, černý pepř, palmový cukr, alkohol (6% )

Nahoru

Knihy, DVD

DVD Masáže krok za krokem, dr. Britta Herrmann

V těchto dnech vychází 4 DVD komplet z dvoudenního semináře masáží. Obsahuje výukový program ájurvédských masáží.

Masáže mají v ájurvédské medicíně relaxační a regenerační účinek. Ájurvéda doporučuje masáž celého těla (abhjanga) pro posílení zdraví a pro prevenci nemocí.

Nahoru

Pobyty, zájezdy

Pobyty na jaře

Nový detoxikační pobyt zaměřený na játra a imunitu začíná v červnu 2011.

Přehled jednotlivých pobytů najdete na dr.frej.cz/pobyty-detoxikacni.

Nahoru

Ze světa zdraví

Třetině onemocnění rakovinou lze předejít zdravým životním stylem.

Nesprávné stravovací návyky mají až třicetiprocentní podíl na zvratu normálního vývoje buňky ve zhoubné bujení. Celé třetině onemocnění zhoubnou rakovinou by lidé mohli předejít, kdyby se řídili pravidly zdravého životního stylu.

Třetina onemocnění rakovinou je způsobena kouřením, třetina špatným stravováním a nedostatkem pohybu a třetina genetickými a dalšími faktory. Bohužel mnoho lidí si neuvědomuje, že kouření není tím jediným, na co je třeba v prevenci rakoviny myslet. Dodržování poměrně jednoduchých pravidel by lidi mohlo chránit před zhoubným onemocněním.

Podle těchto pravidel je dobré jíst denně ovoce a zeleninu, v ideálním případě zeleninu třikrát až pětkrát denně a vybrané ovoce dvakrát až čtyřikrát. Může přitom jít o čerstvé, konzervované, sušené či mražené potraviny. Je důležité sledovat složení z hlediska tuku a sacharidů v potravě, vyhýbat se obezitě, mít dostatek pohybu a snížit množství konzumovaného alkoholu, zejména bílé víno, destiláty a pivo.

Správná strava, především v kombinaci s cvičením, je lepší než například multivitaminy, protože dodává tělu vitamíny a další látky v přirozené formě. Spolu s fyzickou aktivitou pomáhá chránit buňky před rakovinou a dokonce snad i napravit škody, které už v těle byly napáchány.

Nahoru

Cvik na břicho a záda

Jednoduché cvičení na posílení břišních a dolních zádových svalů.

Cvičení: Lehněte si na podlahu, nadechněte se nosem, zvedněte obě nohy, natažené bez pokrčení v kolenou. Hýždě mějte opřené o podlahu. Následně vydechněte a pomalu položte na podlahu.

Upozornění: Dejte si pozor, aby při zvedání i pokládání nohou zůstávala dolní část zad na podlaze, nikoli zvednutá, abyste si nepoškodili páteř.

Doba: 5-10 min., opakujte 10x.

Nahoru

Obsah

Citát

Vše, co je podle přírody, je hodno úcty.
Cicero

Recepty na jaro

Výhonkový salát

1 šálek jakýchkoliv klíčků, jaké máte k dispozici (alfalfa, čočka, slunečnice nebo jiné)
1 okurka, nakrájená na kostky
2-3 pórky, nasekané
3 lžíce citrónové šťávy
2 lžíce tahini (namletá sezamová semínka)
1 stroužek česneku, nasekaný
špetka kajenského pepře

Dejte salátové přísady do mísy. Smíchejte citrónovou šťávu, tahini a česnek se solí v malé míse. Přidejte špetku kajenského pepře. Dobře ušlehejte. Nalijte dresing na salát a dobře promíchejte.

Fusilli s čerstvou mozarellou, rajčata a olivami

kvalitní italské nebo celozrnné těstoviny fusilli, 500 g
200 g mozzarelly, nakrájené na několika cm kostičky
4 velká rajčata, nakrájená
1 šálku černých oliv, vypeckované, nahrubo nasekané
3 stroužky česneku, prolisovaný
6 lžic nahrubo nasekané čerstvé bazalky
1 šálku najemno nasekané pažitky
1 šálku extra panenského olivového oleje
sůl a černý pepř

Ve velké míse smíchejte mozzarellu, rajčata, olivy, bazalku, pažitku, česnek, olivový olej, sůl a pepř.

Mezitím přiveďte k varu osolenou vodu a uvařte v ní těstoviny al dente (8-10 minut). Nechejte odkapat.

Přidejte těstoviny do směsi mozzarelly a rajčat a dobře promíchejte. Dochuťte bylinkami.

Prohřejte a podávejte.

Nápoj z koriandru a zázvoru

250 g semínek koriandru
5 cm zázvorový kořen
2 šálky vody

Orestujte 3 lžíce koriandru na suché pánvi, pak přidejte vodu.

Oloupaný a na plátky nakrájený zázvor přidáte na pánev, přikryjete a povaříte 15 minut.

Pijte teplé.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube