Spánek a odpočinek.
Předmět: Spánek a odpočinek.
Datum odeslání: 2011-04-13 14:43:01
Vydání: 12
Obsah:
Spánek a odpočinek.

Nezobrazuji-li se Vám informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

ČLÁNEK

Správný spánek.

Spánek tvoří další z pilířů zdraví. Spánek je nutným předpokladem toho, abychom neonemocněli a netrpěli únavou. Ve spánku obnovujeme svou životní sílu a „strávení“ denních zážitků. Spánek je proto potřebný pro regeneraci mysli-fyzicky jsme schopni regenerovat i např. meditací.

Kdy a jak dlouho máme spát

Množství potřebného spánku je pro každého zcela rozdílné. Věk ovlivňuje kvalitu a potřebu spánku. Snižuje se množství hlubokého spánku s věkem, ve stáří se vyskytuje asi jen 30 minut hlubokého spánku, naopak kojenci spí 18 hodin, kdy z bdělého stavu upadají přímo do tzv.REM spánku.

Podle biologických hodin rozlišujeme 5 fází spánku, kdy nejlépe usínáme v době, kdy se snižuje naše tělesná teplota - a to je po 22-23 hodině. Vstávat bychom měli mezi 5 hod (skřivani) a 7,00-8,00h.(sovy), kdy končí energeticky vhodné období pro probouzení. REM spánek, který je vydatně regenerační , bývá v době asi 1-2 hodiny před probuzením.

Nadbytečný spánek a spaní přes den (pokud nejste vyčerpáni po nemoci nebo v horkém počasí) se považuje za nezdravé. Výjimku tvoři deseti až patnáctiminutový odpočinek po obědě nebo odpoledne (ne delší, pak upadáme do hlubšího spánku a hůře se budíme a proto jsme méně odpočinuti než při kratším zdřímnutí), což usnadňuje zažívání. Naopak méně spánku vyvolává stres, zvyšuje stresovou energii a naopak snižuje těžkou energii.

Sny

Sny bývají mentální očistou po celém dni, kdy se mysl může věnovat tomu, na co nemá přes den čas. Sny se vyskytují ve 1 spánku, a jsou součástí REM spánku. Sny bývají reakcí na denní události nebo vyjádřením nenaplněných tužeb, může jít o symboly individuální nebo obecné. Sny mohou předpovídat nemoci, které ještě nenastaly, a může nastat kritická fáze nemoci – smrt. Děti mají sny častěji než dospělí a plod v děloze prosní celou dobu, neboť se tak podle karmických zákonů připravuje po převtělení na nový život. Obecně platí, že sny sníme všichni, ale ráno si je mnozí nepamatují.

Nahoru

Odborný pohled

Několik tipů na klidný spánek

1. Dopřejte si vydatný spánek v tichém a klidném prostředí, spánek obnovuje síly a brání postupnému vyčerpání, změnám nálad a tím i emočnímu přejídání, zvláště sladkostí.
2. Olejová masáž abhjanga posiluje spánek. Celotělová provedená profesionálním masérem je vhodná je 1x za 2-3 týdny; doma stačí, když si provedete masáž chodidel a hlavy večer, použijte teplý kvalitní sezamový olej.
3. Vyvarujte se po 15 hod. kofeinu a kouření.
4. K spánku přispívá jóga, meditace, relaxační hudba.
5. Jezte menší množství lehce stravitelného jídla do 19 hod.
6. Čaj ze svaté bazalky tulsi s brahmi, meduňka, třezalka podporují spánek.
7. U nespavosti a nočního probouzení stejně jako k navození kvalitního spánku výborně pomáhá pupečník asijský zvaný brahmi (v kapslích) nebo v kombinaci s indickým ženšenem ašvagandou. Dále lze pít třezalkový nebo meduňkový čaj.
8. Malé množství ohřátého bio mléka se špetkou muškátového oříšku je také osvědčeným receptem.
9. Zácpa ruší spánek, proto věnujte dostatečnou pozornost pravidelné stolici (ideální prevencí v tomto případě je Triphala nebo směs vlákniny Fiber Harmony, která reguluje stolici a užívá se před spaním).

Nahoru

Akce

Bio Aloe vera v litrovém balení za 374,-Kč do konce dubna 2011

Bio šťáva z dužiny listů pro harmonizaci organismu.

- celkové posílení a povzbuzení organismu

- silná imunita

- zlepšení zažívání a pravidelné vylučování

- pozitivní ovlivnění kožních potíží

- pravidelná a nebolestivá menstruace

- podpora činnosti jater

- úprava váhy

Nahoru

Bylina měsíce

ALOE VERA

Aloe vera se pěstuje na celém světě, přirozeně roste v severní Africe, Asii, střední a jižní Americe, Španělsku a Mexiku, odkud pochází naše organické Aloe. Jde o liliovitou rostlinu, vzhledu kaktusu. Aloe vera obsahuje 200 různých zdraví prospěšných látek (např. vitamíny, minerální látky, aminokyseliny, trávící enzymy, vlákninu apod.).

Účinky Aloe:

Vzhledem k přítomnosti saponinů je aloe vera přírodním detoxikačním prostředkem.
Zlepšení trávení a u zažívacích obtíží jako překyselení, žaludeční vředy, nebo zácpa.
Ve vysoké koncentraci a v přímém styku s bakteriemi po dobu několika hodin působí baktericidně - protibakteriálně.
Snižuje krevní cukr u cukrovky.
Při vyšší koncentraci a dlouhodobém působení má protivirový a protiplísňový účinek.
Snižuje teplotu.
Je protizánětlivá, chová se jako steroid, ale bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
Zbavuje pokožku svědění a pálení, působí léčivě na kožní nemoci jako lupenka a ekzémy.
Dobře působí u poruch menstruace (bolestivá, nepravidelná menstruace) a menopauzálních příznaků (návaly horka, pocení).
Pomáhá stimulovat krevní oběh v pokožce rozšiřováním kapilár.
Díky vysokému obsahu vitaminů, minerálů, sacharidů, enzymů a aminokyselin (primárních i sekundárních) dodává zdraví pokožce i tělu.
Harmonizuje menstruaci.
Pro imunitu posilující a detoxikační účinky je vhodné aloe u chronického únavového syndromu, u vaginálních kvasinkových nemocí a též pokud chceme posílit játra a ledviny.

Bio Aloe vera nabízíme v baleních 0,5l a 1l.

Nahoru

Semináře, přednášky, konzultace

Ájurvédské kurzy s Prashantim de Jager

Prashanti de Jager navštěvuje Českou republiku již 5. rokem, a ve spolupráci s Nobilis Tilia o.s., probíhá pokračující studium Ajurvédy a Aromaterapie na Vlčí Hoře. Letos proběhnou i další semináře ve spolupráci s Domem osobního rozvoje MAITREA v Praze a Masérskou školou roku 2010 ZÁZRAKY DUŠE v Ostravě.

Veškeré další informace najdete v letáku zde.

Nahoru

Novinka

Kagul - metabolismus, štítná žláza, záněty

Přípravek podle starodávné receptury podporuje hubnutí, odbourávání tuků; působí přímo na štítnou žlázu a podporuje její funkci u snížené funkce; nemoci od krku nahoru vč. zánětů mandlí a dutin; čistí lymfu a krev; působí na nádory, cysty a myomy.

Složení: Adhatoda vasica (2,73mg), Balsamodendron mukul (2,73mg), Bauhina variegata (2,73mg), Terminalia chebula (2,73mg), Terminalia belerica (2,73mg), Phyllanthus emblica (2,73mg), zázvor (2,73mg), černý pepř (2,73mg), dlouhý pepř (2,73mg), kardamom (2,73mg), skořice (2,73mg), mikrokrystalická celulóza, stearát hořečnatý

Dávkování: 2 tablety 1-2xdenně

Nahoru

Knihy, DVD

Dr. Karen Pirc, Matka a dítě-Praktické rady pro zdraví a výchovu z pohledu přírodní ájurvédské medicíny

Autorka je čtyřnásobnou matkou a zabývá se jako lékařka ájurvédskou medicínou. Obrací se v první řadě na matky, ale i na ženy a muže, kteří chtějí, nebo již založili rodinu. Její kniha je určena i adoptivním matkám, ženám vychovávajícím nevlastní děti, babičkám, které se věnují výchově svých vnoučat, učitelkám mateřských škol, učitelům a vychovatelům. V první kapitole se seznámíte se základy tohoto účinného medicínského systému. Další kapitoly se věnují ženám a dětem v různých životních úsecích: přípravou na těhotenství, vlastním těhotenstvím, porodem, kojením, šestinedělím, životem s novorozenětem, dětskou výživou, malými dětmi s jejich problémy a nemocemi a výchovou až k pubertě a vstupu do dospělosti.

Nahoru

Pobyty, zájezdy

Pobyty na jaře

25.5.-1.6. 2011 pořádáme detoxikační pobyt zaměřený na játra a imunitu. Program je zaměřený na zvýšení imunity a detoxikaci jater pmocí jógy, masáží, pití speciálních šťáv, bylin a nápojů směřujících k očistě a posílení obranyschopnosti.

Přehled jednotlivých pobytů najdete na dr.frej.cz/ozdravne-pobyty.

Nahoru

Krátký odpočinek v práci pomůže zvýšit produktivitu.

Dvanáct hodin v práci denně a s tím související tělesná únava jsou průvodními znaky dnešní doby. Pro některé pracující je i šestihodinový noční spánek luxusem. Během uplynulých dvaceti let měl průměrný zaměstnanec v Británii 158 hodin přesčasů ročně, což se rovná práci v délce jednoho měsíce. Není divu, že podle průzkumů se polovina britské dospělé populace potýká v práci s ospalostí a únavou, píše britský deník The Times.

Lidské tělo má totiž určité hranice a nemůže fungovat jen s podporou kofeinu a adrenalinu. Průzkumy ukazují, že mírný spánkový deficit se projeví asi po pěti dnech. Kalný zrak, pomalé reakce a neschopnost soustředit se jsou obvyklé příznaky. Ospalost nejen že snižuje pracovní produktivitu, ale může take vážněji poškodit zdraví.

Spánek je vedle výživy a pohybu pokládán za jeden ze základních pilířů dobrého zdravotního stavu. Umožňuje tělu regulovat srdeční rytmus, opravovat buněčnou tkáň a obnovovat krevní buňky. V ideálním případě bychom měli spát sedm až osm hodin v noci, v případě potřeby je možno si zdřímnout i během dne.

Existují důkazy, že náš mozek je naprogramován na siestu. Patnáctiminutový odpočinek po obědě prý zlepšuje náladu, zvyšuje soustředěnost a výkonnost.

Nahoru

Obsah

Citát

Moře nepřekonáte tím, že budete jen stát a dívat se na vodu.
Rabindranath Tagore

Recepty na jaro

Treska s lískooříškovou krustou

4 porce tresky
50 g lískových oříšků
pažitka, snítka kopru
1 lžíce olivového oleje
1 malá cibule
50 g másla

Omytou tresku osušíme. Troubu předehřejeme na 200 st. C. Menší pekáč vyložíme pečícím papírem.

Nakrájíme oříšky, nasekáme kopr a pažitku.

Na pánvi orestujeme olej a orestujeme cibuli asi 2 minuty. Cibuli promícháme s oříšky, pažitkou a koprem.

Touto směsí posypeme tresku na plechu, na každou porci dáme část másla a pečeme 10 minut.

Podávejte s basmati rýží nebo dušenou zeleninou.

Koláčky s arašídy a rozinkami

180 g změklého másla
1 hrnek třtinového cukru
2 malá vejce, 50ml mléka
2 hrnky špaldové mouky
2 lžičky prášku do pečiva
1 lžičky skořice, špetka soli
1 hrnku nesolených bio arašídů
1 hrnku hrozinek

Troubu předehřejeme na 190 st.C. Plech vyložíme pečícím papírem.

Změklé máslo utřeme s cukrem, vejci a mlékem, přimícháme mouku, prášek do pečiva, sůl a skořici.

Do těsta vmícháme arašídy, hrozinky, nahrubo nakrájenou čokoládu.

Na plech lžíci naneseme kopečky těsta v několikacentimetrových odstupech.

Pečeme ve vyhřáté troubě asi 10 minut.

Kořeněné lassí na jaro

2 šálky vody
1/2 šálku bílého jogurtu
1 lžíce medu
1/2 lžičky římského kmínu
3 semínka kardamomu
1/2 lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru nebo 1/4 lžičky mletého zázvoru

Rozmixujte ingredience a vypijte o pokojové teplotě.

Podporuje trávení po jídle zejména v jarním období.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube