Zdravý mozek
Předmět: Zdravý mozek
Datum odeslání: 2011-07-19 11:48:00
Vydání: 15
Obsah:
Zdravý mozek

Nezobrazuji-li se Vám informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

ČLÁNEK

Zdravý mozek - prevence proti demenci

Pokud nemůžete najít klíče od bytu nebo jste zapomněli na narozeniny přítele, nezoufejte, nemělo by se s nejvyšší pravděpodobností jednat o Alzheimerovu demenci. Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění centrálního nervového systému. U nás se vyskytuje asi u 130 tisíc lidí a jejich počet každým rokem stoupá. U osob nad 85 let je prevalence Alzheimerovy choroby odhadována až na 50 %. Onemocnění se objevuje nejčastěji po 65. roce věku, kdy je výskyt 10%, ale může se vyskytnout i u mladších jedinců. Jde o primárně degenerativní onemocnění se zřetelnou genetickou složkou projevující se ukládáním tzv. amyloidových plaků v mozku a odumíráním mozkových buněk. Průběh onemocnění se vyznačuje především postižením vyšší nervové činnosti ve smyslu postupného úbytku kognitivních (poznávacích) funkcí, narůstajících potíží v chování s následným snížením soběstačnosti. U Alzheimerovy nemoci se jako první zhoršuje paměť. Pak následují nesprávné úsudky s osobními a povahovými změnami: podrážděnost, výbušnost, deprese, nervozita a úzkost. Nejdůležitějším rysem je progredující povaha onemocnění s postupující demencí.

Co Alzheimerovu nemoc způsobuje? Někteří poukazují na znečišťující látky-hliník, třetí nejčastěji se vyskytující prvek na zemském povrchu. Alzheimerova nemoc postihuje převážně osoby středního věku a starší, proto jedna skupina vědců považuje tento jev za příčinu stárnutí. Jiní obviňují nedostatečný příjem některých živin, účinek volných radikálů na mozek bez ochranného účinku antioxidantů nebo slabý imunitní systém. Nejčastěji se za příčinu považuje hliník (o těžkých kovech si povíme příště) a velká konzumace některých potravin.

Podívejme se na několik způsobů, jak podpořit tvorbu nových mozkových buněk a jak se bránit demenci včetně Alzheimerově.

1. Jezte potraviny zdravé pro mozek. Potraviny škodlivé a způsobující zánět poškozují i mozek. Přenos nervových vzruchů (ovlivňujících učení a paměť) mezi mozkovými buňkami narušují ztužené tuky, velký přísun omega-6 tuků, smažené pokrmy, fast-food, pšenice, mléčné výrobky a kofein. Výrazně mozkovou činnost posilují omega-3 tuky (ryby, ořechy, semínka, lněný olej). Tyto zdravé tuky brání nejen demencím, ale též depresím.

2. Pohyb. Pohyb a cvičení posiluje paměť, zlepšuje myšlení a snižuje riziko demence. Mozek pro svou činnost vyžaduje kyslík. V průměru pro posílení mozku stačí 30 minut 4xtýdně. Při cvičení a pohybu se vylučuje látka zvaná růstový hormon, který mozkové buňky posiluje a ozdravuje. Nestačí jen aerobní cvičení, ale také protahovací cviky, které snižují stres.

3. Duševní trénink. Myšlení a paměťové schopnosti fungují lépe při mentálním tréninku, tak jako se tělesné funkce zlepšují při pravidelném fyzickém cvičení. Duševní trénink není ničím převratný, přesto je velmi prospěšný. Trénink mozku jeho hmotu zvětšuje, a výsledky ukazují na možnost zpomalit stárnutí mozku. Navzdory daným důkazům mnoho z nás stále věří, že naše mozková kapacita je vrozená. Nervové buňky jsou určeny k přijímání signálů v každém věku. V aktivně pracujícím mozku buňky neodumírají; naopak vznikají nové. Trénujte mozek. Vhodné je luštit křížovky, sudoku, soupeřit doma s účastníky televizních soutěží, hrát puzzle, scrabble, slovní hry a naučit se tance.

4. Paměť. Snažte se udržovat paměť aktivní, a vybavovat si informace. Věřte, že paměť se s věkem nemusí zhoršovat. Pokud víte, že si danou informaci chcete zapamatovat a později si ji vybavit, snáze se daná věc ukládá do paměti.

5. Odpočinek a spánek. Ve spánku se analyzují události během dne a regeneruje se dlouhodobá paměť. Paměť se nejlépe obnovuje ve spánku, pokud spíme dostatečně dlouho. Současná populace trpí nedostatkem spánku, uvádí se, že v dnešní době spí většina lidí o 2 hodiny méně než před 100 lety. Paměť a mozek regeneruje krátký odpolední spánek, asi 20 minut.

Nahoru

Odborný pohled

Potraviny a demence - zdravé a škodlivé

Potraviny prospěšné proti demenci: vlašské ořechy, bio nehomogenizované mléko, obiloviny (bez lepku, oves), brusinky, borůvky, jablka, bio vejce, výhonky, brokolice, kapusta, špenát, mrkev, losos, skořice, kurkuma, olivový olej, bio kakao a bio čokoláda.

Potraviny škodlivé pro mozek, pokud se konzumují ve větší míře: mléčné výrobky, pšenice, kofein, rafinované rostlinné oleje, ohřívaná jídla, konzervy, polotovary, "Ečka"…

Nahoru

Akce

Tulsi Brahmi čaj

Směs čisté Tulsi s lístky Brahmi, příznivě ovlivňující paměť.

Brahmi, známá také jako Gotukola, se označuje jako bylina na mozek. Stimuluje regeneraci duševních a tělesných sil, posiluje paměť.

Tulsi posiluje obranyschopnost, zvyšuje imunitu a brání nachlazení, jedná se o silný antioxidant. Podporuje životní sílu a dodává energii. Navozuje fyzickou pohodu a uvolnění. Pozitivně ovlivňuje metabolismus tuků, hladinu cholesterolu a krevního cukru.

Nahoru

Bylina měsíce

Brahmi

Brahmi, neboli Gotu kola je jedna z hlavních bylin pro regeneraci nervové soustavy.Brahmi je známo zejména pro své účinky na nervovou soustavu a buňky. Používá se tam, kde chceme zvýšit inteligenci, dlouhověkost, paměť. Zklidňuje i posiluje funkci nervové soustavy a netoxikuje a odstraňuje blokády v nervovém systému.

Účinky Brahmi:

Působí proti mentálnímu stresu Pozitivně působí u deprese, strachu, negativních emocí a nedostatku koncentrace. Pozitivně působí na mentální a emoční rovnováhu. Zlepšuje paměť. Působí u nespavosti. Posiluje oslabený imunitní systém.

Nahoru

Semináře, přednášky, konzultace

Základy ortomolekulární medicíny - vitaminy, minerály, antioxidanty, stres a zánět.

Témata semináře: vitaminy a minerály. Zánět, aminokyseliny a neurostres. Volné radikály. Antioxidanty v rostlinách a bylinách. Léčba štítné žlázy a rakoviny. Jak poznat kvalitu výživových doplňků. Detoxikace.

První seminář našeho 2. ročníku vzdělávání Advana. Přednáší dr. Schlett z Mnichova, farmaceut a lékař.

Veškeré další informace najdete zde.

Nahoru

Novinka

Bio lymfodetox

Detoxikace krve, lymfatického systému, jater a ledvin.

Směs organických bylin a potravin na očistu organismu, krve a lymfy. Lípa malolistá reguluje činnost trávicího ústrojí, napomáhá podporovat činnost ledvin, má mírný močopudný účinek. Černá ředkev napomáhá v regeneraci jater a žlučníku. Černá ředkev a artyčoky podporují správnou hladinu tuků a cholesterolu.

Složení: lípa malolistá (květ), artyčok (listy), černá ředkev (hlíza), maltodextrin. Vše v biokvalitě.

Použití: 2-3 tablety denně zapít vodou během jídla, nejlépe 1 tableta během snídaně nebo oběda a 1-2 tablety s večeří.

Nahoru

Knihy, DVD

DVD řada

V nabídce je kompletní DVD řada 9 seminářů s možností dálkového studia a získáním certifikátu po složení testů.

Nahoru

Pobyty, zájezdy

Pobyty v jižní Indii

V termínu od 28.2.2012 připravujeme v jižní Indii pobyty v ájurvédském centru, nabízející kvalitní autentickou detoxikaci a regeneraci organismu.

7 denní či 14ti denní pobyt v ájurvédském sanatoriu v Kerale za cenu od 16900,-Kč (podle délky pobytu a ubytování).

Podrobnější informace najdete zde.

Nahoru

Ze světa zdraví

Výzkum ukazuje, jak podpořit mozek v boji proti demenci

Účinnou látkou se ukázal být cholin, jeden z vitamínů B. Mozek přeměňuje cholin na acetylcholin, což je chemická látka přenášená nervovými buňkami zajišťujícími paměť a myšlení. Lze užívat doplňky, například cholin, acetylcholin nebo lecitin, jenž obsahuje cholin.

Například v šestiměsíční londýnské studii se pacientům s Alzheimerovou demencí podávaly vysoké dávky lecitínu. 50 % z nich se zlepšila paměť, myšlení a schopnost vykonávat každodenní potřeby.

Výsledky testů u podávání cholinu stojí za zmínku. Užívání cholinu prokazuje nejúčinnější terapii poruch chování u osob, které Alzheimerova nemoc postihla v pozdějším věku nebo v mírnější podobě.

Výzkum svědčí o tom, že u nemocných Alzheimerovou nemocí nejsou poruchy následkem nedostatku látek jako jsou lecitin nebo cholin, ale z jiného důvodu. Tito pacienti stárnutím ztrácejí schopnost tvořit z těchto látek acetylcholin. Proto má lecitin u Alzheimerovy nemoci účinek pouze v raných stadiích, v době, než nastává pokles schopnosti tvořit acetylcholin. Je vhodný ale právě v prevenci. Vědci zjistili, že hliník blokuje metabolismus cholinu. Pokud se netvoří, není dostupný jako neuropřenašeč pro myšlenkové a paměťové pochody. Marquisová přišla na zajímavou věc: větší přísun vápníku snižuje hromadění hliníku v důležitých oblastech mozku. Další možností jak zpomalit nebo zabránit nástupu Alzheimerovy nemoci je konzumace zeleniny a ovoce obsahující lykopen – cherry rajčat, vodního melounu, růžového grapefruitu, a guavy. Lykopen, silný antioxidant chránící před rakovinou a srdečním onemocněním, je obsažen ve velkém množství v červených částech rajčat.

V boji proti Alzheimerově nemoci tedy uspějeme detoxikační terapií, lecitinem, cholinem a fosfatidylcholinem. Z bylin jsou to směsi na podporu činnosti a regenerace mozku: Klidná Mysl, Ašvaganda, Ginkgo biloba a Brahmi.

Nahoru

Cvičení

Cvičení na harmonický krevní tlak

Posez: na zemi nebo na židli.

Oči zavřené soustředěné na 3.oko.

Dýchání: levou nosní dírkou jemné dýchání do břicha.

Pozice rukou: levá ruka je v džyan mudra (palec se dotýká ukazováku), palcem pravé ruky stiskněte pravou nosní dírku.

Doba: 10 minut

Ukončení: nadechněte se, zadržte na chvíli dech, vydechněte, opakujte dvakrát.

Nahoru

Obsah

Citát

Mluvit zajímavě a způsobně je velkým uměním, ale stejně takovým uměním je v pravý čas přestat.
W.A.Mozart

Recepty pro zdravý mozek

Losos s mangoldem

2 lososí plátky, každý po 100 g
2 lžíce extra panenského olivového oleje
2 stroužky prolisovaného česneku
1/4 šálku čerstvé citronové šťávy
1 svazek mangoldu, omytého, nasekaného, dušeného na párou
2 lžíce nasekané čerstvé petržele

Předehřejte gril.

Omyjte a osušte rybu, kterou potřete olivovým olejem a česnekem.

Grilujte lososa 5 minut na každé straně.

Na talíř rozprostřete mangold, přidejte lososa, přelijte citronovou šťávou a ozdobte petrželí.

Pečená mrkev s olivovým olejem

4 porce
700 g mrkve
2 lžíce extra panenského olivového oleje
1 lžíce balzamikového octa
1/2 lžička kamenné nerafinované soli

Troubu předehřejte na 180 st.C. Do mělkého pekáčku dejte pečící folii.

Odstraňte konce mrkve, rozpůlte, pak podélně rozřízněte a opět podélně nakrájejte na tenké proužky.

V míse obalte mrkev v olivovém oleji s balzamikovým octem.

Na pekáček rozložte proužky mrkve a posolte. Pečte při 180 st.C asi 30 minut, až se mrkev opeče dozlatova.

Borůvkovo-mandlový nápoj

2 lžíce mandlí
2 lžíce slunečnicových semínek 
2 lžíce lněných semínek
3 šálky vody 
1/2 šálku čerstvých borůvek
1/2 lžičky vanilky
1/2 lžičky muškátového oříšku

Semínka a mandle namočte přes noc do vody a ráno nechejte odkapat.

V mixéru rozmixujte mandle, slunečnicová a lněná semínka. Pomalu přidávejte vodu.

Do rozmixované směsi vmíchejte borůvky, vanilku a muškátový oříšek a mixujte až se vytvoří pěna.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube