Olivový olej v kuchyni
Předmět: Olivový olej v kuchyni
Datum odeslání: 2010-06-22 17:02:49
Vydání: 2
Obsah:
Olivový olej v kuchyni

Nezobrazuji-li se Vám informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

ČLÁNEK

Olivový olej v kuchyni

Zdravé tuky tvoří součást správné stravy. Do tuků, vhodných k vaření, patří potravina, která má své nezastupitelné místo ve středomořské stravě. Olivovník se považuje za jeden z nejstarších stromů na světě. Na Krétě rostly olivy již v době 4000 let př. Kr. Z oliv se vyrábí olivový olej. Olivový olej tvoří základ v příjmu tuků (ve středomořských zemích obyvatelé spotřebují až 30 litrů na osobu ročně!), a obsahuje z více než 80 procent mononenasycené mastné kyseliny, zvané Omega-9. Omega-9 jsou tekuté při pokojové teplotě. Tělo si tyto kyseliny vytváří např. z cukrů.

Zdroje Omega-9: olivový olej, olivy, řepkový olej z vyšlechtěné řepky kanola, podzemnicový olej, sezamový olej, ořechový olej, ořechy (kešú, mandle, makadamia, pekany, pistácie), avokádo

Existují různé druhy olivového oleje (panenský, rafinovaný), ale používejte jen extra panenský. Extra panenský olivový olej je zcela přírodní produkt. Lisuje se z oliv mechanicky (omytím, centrifugací a filtrací), bez použití chemikálií a zahřívá se na teploty ne vyšší než 33 st.C. Tento olej si tak zachovává veškeré zdravotně prospěšné látky. Neobsahuje jiné příměsi olejů. Olivové oleje se dělí podle chuti a kyselosti (podle množství tuků). Kyselost (množství olejové kyseliny) v nejkvalitnějších olejích nemá přesáhnout 0.1 až 1.5 %. (Tento údaj na etiketě je známkou serióznosti výrobce). Nejlepší oleje se lisují z nepoškozených oliv nejdéle jeden až dva dny po sběru. Kvalitní olej nemá pálivou nepříjemnou chuť, ale ovocnější chuť bez zápachu.

Skladovat se má ve skleněné, tmavě zabarvené láhvi, chráněn před světlem a teplem, protože jinak olej oxiduje. (Přírodní barvivo chlorofyl v olivovém oleji za přístupu světla tvoří volné radikály, ale bez přístupu světla působí jako antioxidant.)

Olivový olej je vynikající přírodní konzervant, blokuje přístup vzduchu k potravinám a ve starověku se tak konzervovaly potraviny s octem a solí, také domácí produkty můžete nakládat do olivového oleje. Tyto potraviny musí být zcela suché, neboť voda podporuje růst mikroorganismů. Naložit do olivového oleje lze zeleninu, ovoce, sýr, maso i ryby.

Nahoru

Odborný pohled

Organický olivový olej

Náš organický olivový olej se vyrábí mechanickým lisováním za studena. Olivy se pěstují bez chemických postřiků a ručně se sbírají. Olivy se zpracovávají jen několik (max. 5 hodin) po sběru, čímž se zachovává kvalita, vynikající chuť a velmi nízká kyselost do 0,5 % charakteristická pro nejlepší olivové oleje. Výroba kombinuje tradiční a moderní technologii se zachováním principů pro organické zemědělství.

Olivový olej je bohatý na mononenasycené omega-9 tuky, tokoferoly (zdroj vitaminu E), éterické oleje (propůjčují jedinečnou aroma), vitaminy A, B1, B2, C, D, K (olivový olej je druhým nejlepším zdrojem), železo (nejčastěji chybějící prvek v lidském těle), přírodní barviva-chlorofyl, betakarotén, steroly (snižují vstřebávání cholesterolu ze střeva). Je zdrojem přírodních antioxidantů.

Nahoru

Akce

ZDRAVÍ PRO ŽENU za 130,- Kč

Zdraví pro ženu je přírodní bylinný přípravek podporující fyzické a psychické zdraví. Blahodárně působí na hormonální rovnováhu, pravidelnou menstruaci, napomáhá snižovat příznaky před menstruací a v menopauze. Příznivě působí na zvyšování vitality, pozitivně ovlivňuje mysl, napomáhá normalizovat hladinu estrogenů.

Šatavari - jedna v nejdůležitějších bylin a známé afrodisiakum. Regenerační účinky Šatavari, zejména na ženský reprodukční systém jsou známy po dlouhou dobu. Vyživuje, tonizuje a podporuje funkci zejména ženských pohlavních orgánů.

Guduči - nektar nesmrtelnosti - podle znalostí přírodní medicíny hořké tonikum, diuretikum, afrodisiakum, podporuje imunitu a metabolismus, má regenerační účinky, posiluje trávící a močové ústrojí.

Lodhra - malý strom, který roste v Assámu a Barmě. Podle přírodní medicíny uvolňuje děložní stěnu a snižuje děložní křeče. Působí proti silné a nepravidelné menstruaci.

Dávkování: 1-2 kapsle denně s jídlem. Doporučuje se užívat nejméně jeden měsíc.

Balení: 60 vegetariánských kapslí

Nahoru

Semináře, přednášky, konzultace

Cesta do Indie

Zájezd speciálně připravený MUDr. Davidem Frejem pro zájemce o poznání Indie a starodávného léčebného systému Ájurvédy. Navštívíme nejen zajímavá místa jako sedmý div světa Taj Mahal, věčné město Váránási, či romantický Udajpur, ale také v rámci bližšího seznámení s ájurvédskou medicínou poznáme ájurvédskou nemocnici, pěstování ájurvédských bylin, biofarmu svaté bazalky Tulsi , kde se setkáme s místním i farmíři a na konci pobytu zažijeme ájurvédu na vlastní kůži v laskavé péči místních masérů a odborníků z ájurvédského sanatoria v Kerale.

Zájezd doprovází český průvodce a David Frej.

Podrobné informace včetně programu najdete na dr.frej.cz

Nahoru

Novinka

ČAVANPRAŠ - zaváděcí cena 389,-

Ájurvédský bylinný přípravek podle starodávné receptury.Posiluje obranyschopnost, nervový systém, organizmus a vyživuje tkáně a orgány. Bohatý zdroj vitamínů a minerálů, přírodní antioxidant. Obsahuje mnoho himálajských bylin, koření, ghí a palmový cukr.

Dávkování: 1-2 čajové lžičky jednou až dvakrát denně s teplou vodou nejlépe ráno (případně večer) nalačno.

Obsah: 500 gramů

Nahoru

Obsah

Citát

Vědci zjistili, že obyvatelé Středomoří trpí nízkým výskytem srdečněcévních nemocí a dožívají se vysokého věku, přestože až 40 procent denního příjmu tvoří tuky, zejména olivový olej!

Recepty na jaro

Losos pečený na víně

Pokrm ze středomořské kuchyně
1 losos (nebo 2 větší pstruzi, mořský okoun apod.)
asi 4 lžíce bílého vína
1 velký rozkrojený citrón
asi lžíce petrželové natě (pažitky, oregána apod.)
mletý černý pepř
sůl
olivový olej

Zahřejeme troubu asi na 200°C. Rybu vcelku ostrým nožem asi 3x nařízneme, do dutiny dáme dvě kolečka citrónu a položíme do pekáčku silně vymaštěného olejem. V misce našleháme asi 2 lžíce oleje se lžící citrónové šťávy, pepřem a tímto dresinkem rybu zalijeme. Přikryjeme alobalem a pečeme asi 30 minut, podléváme vínem. Pak dáme hotovou rybu na vyhřátou servírovací mísu, vyjmeme citrón a přelijeme vypečenou šťávou. Zdobíme plátky ze zbylého citrónu, posypeme petrželí. Podáváme nejlépe s barevnou dušenou zeleninou.

Nápoj z lněných semínek

1 lžíci propláchnutých celých (nemletých) lněných semen nasypte do hrnce, do 300ml vařící vody. Povařte na mírném ohni 10-15 minut a vylouhujte. Pijte teplé 3x denně.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube