Kojení
Předmět: Kojení
Datum odeslání: 2012-04-19 19:40:37
Vydání: 27
Obsah:
Kojení

Nezobrazuji-li se Vam informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

ČLÁNEK

Kojení - přirozená výživa pro kojence

V posledních letech se kojení v naší společnosti, naštěstí pro všechny zúčastněné, stalo zase běžné. Nové studie a pozorování ukazují, že výživa mateřským mlékem v prvních měsících života má na miminko množství pozitivních účinků. Ale nejen to, kojení samo o sobě má jak emocionálně, tak i tělesně, zdraví podporující účinnost pro celý pozdější život člověka.

Že je kojení zase uznáváno, má různé důvody. Na jednu stranu si lékaři, kteří v Evropě zpopularizovali přirozený a něžný porod, opětovně vzpomněli, že je kojení přirozené, a proto musí být pro matku i dítě to nejlepší. Od té doby je emocionální význam kojení jako důležitý spojovací článek mezi matkou a dítětem stále více uznáván a zkoumán ( viz odstavec "Kojení spojuje" v kapitole 5.1). Stále širší vrstvy obyvatelstva dnes pokládají za samozřejmé, když mladé matky přiloží dítě k prsu.

Na druhou stranu je složení mateřského mléka tak dobře chemicky analyzováno, jako nikdy předtím. Experti jsou všeobecně zajedno, že výživa mateřským mlékem je pro nového pozemšťánka to nejlepší. To zejména proto, že je mateřské mléko svým složením optimálně přizpůsobeno příslušnému stadiu vývoje kojence. Poté co kolostrum zásobilo novorozeně v prvních dnech života potřebnými protilátkami, vtéká do prsu mezi druhým a pátým dnem přechodné mléko, a po dalších dvou týdnech začne tvorba tak zvaného zralého mléka. Mateřské mléko nabízí všem kojencům složení, jež potřebují, a ve své příslušné vývojové fázi lehce stráví.

Aby mělo mateřské mléko vysokou kvalitu, musí se matka během doby kojení sama kvalitně stravovat, neboť mateřské mléko obsahuje zásadně jen ty výživné látky, které matka přijala stravou. Jedinou výjimkou jsou kalcium a fosfor, které mohou být odebrány z matčiných kostí. Všechno ostatní stavivo pro různé tělesné tkáně musí být zajištěno vyrovnanou stravou matky.

Na tomto místě je nutné upozornit na zprávy o škodlivých látkách v mateřském mléce, jež často vyvolávají u nastávajících matek nejistotu. V tukových tkáních člověka se obzvlášť silně hromadí pesticidy a jiné škodliviny, protože člověk stojí na konci stravovacího řetězce. Tím přenáší každá kojící matka na své miminko velkou část jedů ze životního prostředí, které během svého života nahromadila. Mateřské mléko žen, jejichž jídelníček obsahuje hodně masa, prokazuje obzvlášť vysoké množství škodlivin. Studie žen, které se šest let stravovaly povětšině vegetariánsky a dávaly přednost biologicky pěstovaným potravinám, prokázaly, že jejich mléko obsahovalo pouze polovinu škodlivin ve srovnání s nevegetariánkami. Tato doba pročištění se dá jistě drasticky zkrátit, jestliže budoucí matka před početím cílevědomě toxiny zmobilizuje a vyloučí.

Mateřské mléko a kojení jsou pro zdravý vývoj dítěte nenahraditelné, a to nejen z hlediska výživového, ale také imunitního a psychologického. Kojení ovlivňuje příznivě také zdraví ženy. Ty, které kojily, mají menší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prsu či ženských orgánů.

Nahoru

Nový článek na dr.frej.cz

Kojení - zásady

Ve východní medicíně bylo mateřské mléko samozřejmě již před mnoha tisíci lety ceněno jako nenahraditelná potrava pro kojence. Vycházelo se z názoru, že má miminko v prvních šesti měsících žít a růst pouze z mateřského mléka. Potom se postupně přidává jiná potrava, až miminko – asi v jedenácti měsících – přejde na normální potravu a mateřskému mléku si odvykne.Tento názor nelze zpochybnit.

Nahoru

Odborný pohled

Tvorbu mateřského mléka a kojení podporuje:

časté přiložení kojence,
mlékotvorná směs, dvakrát denně vrchovatá lžíce,
množství mléka, které matka sama vypije,
teplé nápoje a teplá jídla,
lehká, vařená a teplá strava,
meditace,
klid po obědě,
abhjanga, ájurvédská olejová masáž celého těla,
teplá koupel,
klidné procházky na čerstvém vzduchu,
uvolněná pozornost během kojení,
muzikoterapie, např. Mozart, Gandarvaveda (tiše - při kojení),
aromaterapie (během kojení).

Nahoru

Akce

Himalájská sůl

Vysoce kvalitní, chutná a zdravá přírodní sůl z Himalájí. Vhodnější než mořská sůl a rafinovaná kamenná sůl.

Obsahuje na rozdíl od jiných druhů solí málo sodíku a více potřebného draslíku, čímž nepůsobí na zvyšování krevního tlaku a zadržování vody jako běžná sůl.

Použití: Vhodné na solení při vaření i dosolování hotových pokrmů.

Nahoru

Bylina měsíce

Šatavari

Regenerační účinky Šatavari, zejména na ženský reprodukční systém jsou známy po dlouhou dobu. Vyživuje, tonizuje a podporuje funkci zejména ženských pohlavních orgánů.

Účinky Šatavari:

Ženský organismus. Vyživuje, tonizuje a podporuje funkci zejména ženských pohlavních orgánů. Šatavari se vzhledem k tomu, že příznivě ovlivňuje hormonální systém, doporučuje u neplodnosti, sníženém libidu, při rizikovém těhotenství, při vaginálních výtocích a na úpravu pH v oblasti pochvy a děložního čípku.

Těhotenství a kojení. Velkou výhodnou Šatavari je to, že se užívá i v těhotenství a při kojení, kdy napomáhá regeneraci organismu těhotné nebo kojící ženy. U kojících matek podporuje tvorbu mléka. Příznivě ovlivňuje poporodní deprese.

Menstruace, menopauza. Vhodné užívání je u žen, které mají menstruační potíže, zejména doprovázené citovou náladovostí a podrážděností; reguluje menstruaci, snižuje silné krvácení a bolesti při menstruaci. Odstraňuje nežádoucí příznaky menopauzy (návaly horka, nespavost, úzkosti).

Nahoru

Semináře, přednášky, konzultace

Vzdělávání v Advaně v roce 2012- seminář ….

Partnerství, sex a sexuální energie

Seminář z našeho vzdělávání Advana.

Veškeré další informace najdete na www.advana.cz/vzdelavaci-seminare/seminare-2012

Přednáší dr. Vinod Verma, Indie; překlad David Frej

Nahoru

Knihy, DVD

Dr. Karin Pirc, Matka a dítě-Praktické rady pro zdraví a výchovu z pohledu přírodní ájurvédské medicíny

Autorka je čtyřnásobnou matkou a zabývá se jako lékařka ájurvédskou medicínou. Obrací se v první řadě na matky, ale i na ženy a muže, kteří chtějí, nebo již založili rodinu. Její kniha je určena i adoptivním matkám, ženám vychovávajícím nevlastní děti, babičkám, které se věnují výchově svých vnoučat, učitelkám mateřských škol, učitelům a vychovatelům. V první kapitole se seznámíte se základy tohoto účinného medicínského systému. Další kapitoly se věnují ženám a dětem v různých životních úsecích: přípravou na těhotenství, vlastním těhotenstvím, porodem, kojením, šestinedělím, životem s novorozenětem, dětskou výživou, malými dětmi s jejich problémy a nemocemi a výchovou až k pubertě a vstupu do dospělosti. Poslední kusy na skladě - doprodej.

Nahoru

Ze světa zdraví

V ČR přibývá žen, které kojí své dítě alespoň půl roku

Žen, které kojí své dítě alespoň půl roku, v ČR přibývá. Zatímco v roce 1993 kojilo při odchodu z porodnice 83 procent matek a do půl roku po porodu už jen 16 procent, loni při propuštění z porodnice kojilo 89,1 procenta žen a do půl roku ještě celá polovina. Mateřské mléko a kojení jsou pro zdravý vývoj dítěte nenahraditelné, a to nejen z hlediska výživového, ale také imunitního a psychologického. Kojení ovlivňuje příznivě také zdraví ženy. Ty, které kojily, mají menší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prsu či ženských orgánů. Nejvyšší podíl, 97 procent kojících matek, je běžný ve Skandinávii. Podle zásad Světové zdravotnické organizace je pro dítě nejlepší, je-li plně kojeno do půl roku a pak s příkrmem do dvou let.

Nahoru

Cvičení

Cvičení při kojení

Existují rozporné názory, zda mohou kojícií ženy cvičit. Zejména se zmiňuje tvorba kyseliny mléčné, která by mohla mít negativní dopad na kojence.

Cvičení, které vede ke zvýšené hladině kyseliny mléčné ovlivňující kojení, je takový pohyb a cvičení, které je velmi intenzivní a vede k anaerobnímu režimu, kdy se začíná tvořit kyselina mléčná. Běžné pomalejší cvičení nevede k změnám hladiny kyseliny mléčné v krvi matky nebo v mateřském mléku.

Přiměřené cvičení (dokud jste schopni mluvit při pohybu a nepotíte se na čele nebo zádech) neovlivňuje tvorbu mateřského mléka. Ani případné dočasné zvýšení kyseliny mléčné neovlivní kvalitu mléka na dlouho.. Kyselina mléčná zmizí z mateřského mléka během 2 hodin.

Nahoru

Obsah

Citát

Lidé si musí uvědomit, že rozhodnutí mezi mateřským mlékem a umělou výživou není jako nepodstatný rozdíl mezi Coca-Colou a Pepsi-Colou, ale jako mezi živou, výživnou substancí a mrtvou tekutinou plnou levných tuků.
CheleMarmet

Zázvorovo-mrkvová polévka

1 středně velká, nakrájená cibule
7 větších mrkví, očištěných a nakrájených
1 lžíce nastrouhaného zázvoru
1 lžíce olivového oleje
5 šálky zeleninového vývaru
muškátový oříšek
mletý černý pepř

Na velké těžké pánvi zahřejte olivový olej na středním ohni.

Orestujte cibuli asi 5 minut tak, aby nezhnědla.

Vmíchejte mrkev a zázvor a poduste 5 minut.

Přilijte vývar, přiveďte k varu a na mírném ohni poduste 20 minut až mrkev změkne.

Rozmixujte polévku na pánvi na pyré. Nebo rozmixujte směs v mixéru a vraťte na pánev, kde polévku znovu prohřejete.

Dochuťte špetkou muškátového oříšku a černého pepře.

Polévka je zdroj vitaminu A, bílkovin, niacinu, vlákniny a vitaminu K, B6, a C.

Jahodový koktejl

225ml sojového nebo rýžového nebo ovesného mléka
75g jemných ovesných vloček
1 banán, nakrájený
14 mražených nebo čerstvých jahod
1/2 lžička skořice
1 1/2 lžičky palmového cukru

V mixéru smíchejte vločky, banán a jahody s obilným mlékem a dochuťte skořicí a cukrem.

Rozmixujte a pijte na svačinu o pokojové teplotě.

Zdravá přesnídávka.

Středomořská čočka se žampióny

4 lžíce extra panenského olivového oleje
nastrouhaná citrónová kůra a šťáva z 1 citrónu
1 lžička sušeného tymiánu
1 sušeného oregána
špetka mletého černého pepře
450g žampionů, rozpůlených
375g červené čočky
1 plechovka nakrájených rajčat, asi 400g
125ml zeleninového vývaru
70g černých oliv bez pecek, nakrájených

Marinádu připravíte tak, že smícháte olej, citrónovou šťávu a kůru, tymián, oregáno a pepř ve velké míse.

Přidejte houby do marinády a dobře je v marinádě obalte. Marinujte při pokojové teplotě asi 1 hodinu.

Mezitím promyjte v sítku čočku pod studenou vodou. V pánvi zalijte čočku vodou a přiveďte k varu, pak poodkryjte pokličku a duste asi 20 minut do měkka. Nechejte dobře odkapat.

Na rozehřáté pánvi míchejte na středním ohni houby v marinádě až změknou.

Přimíchejte čočku, rajčata se šťávou, vývar a olivy. Promíchejte.

Přiveďte k varu, duste částečně zakryté pokličkou asi 15 minut do měkka.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube