Deset faktorů pro zdraví
Předmět: Deset faktorů pro zdraví
Datum odeslání: 2013-02-17 22:09:27
Vydání: 45
Obsah:
Deset faktorů pro zdraví

Nezobrazuji-li se Vám informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

ČLÁNEK

Deset faktorů pro zdraví

Zdraví nebo nemoc? Deset základních faktorů rozhoduje o tom, zda budeme zdraví nebo nemocní. 1. Strava. Výživa hraje zásadní roli. Ideální jídelníček spočívá v souladu s vaším metabolickým typem a ročním obdobím. Nevhodná kombinace potravin, konzervační látky, staré a ohřívané jídlo nebo zvyk jíst pozdě večer zapříčiňuje vznik nemocí. Strava má jednu velkou výhodu: jde o jeden z faktorů v našem životě nejlépe ovlivnitelný.

Další body najdete v článku zde.

Nahoru

Nový článek na dr.frej.cz

Očkování proti chřipce

V tomto článku najdete málo známé informace, které prokazují, proč očkování proti chřipce je naprosto bezcenné a proč je jeho obliba zcela založena na smyšlených studiích a lékařské mytologii. Pokud by se lidé dozvěděli, co se zde píše, tak se byznys s očkováním proti chřipce zhroutí přes noc. Informace vyšly v článku publikovaném v The Atlantic.

Nahoru

Akce

Zdraví pro ženu

Regeneračni připravek pro ženy.

Fytoestrogen chřest hroznovitý (šatavari) v kombinaci s chebulí srdčitou a bazalkou pravou (Tulsi) vytváří ideální kombinaci zaměřenou na ženský organismus a navození hormonální rovnováhy.

Nahoru

Bylina měsíce

Guduchi

Účinky Guduchi:

Imunita. Studie prováděné na lidech za účelem zkoumání schopnosti Guduchi zvyšovat imunitu ukázaly, že toto působení je spojeno s posílením funkce ochranných buněk nazývaných mikrofágy (imunitní buňky, které jsou zodpovědné za boj s původci nemocí). Rostlina se používá pro zlepšení imunního systému a zvýšení odolnosti těla proti infekcím.

Játra. Důležitý účinek má u nemocí jater. Používá se jako imunomodulátor pro potlačení imunity při žloutence a jaterní fibróze. Bylo zjištěno, že rostlina je účinná při prevenci fibrózních změn a napomáhá regeneraci jater při hepatické toxicitě vyvolané působením drog.

Cukrovka. Rostlina je dlouho známa v přírodní medicíně jako lék proti cukrovce tím, že snižuje hladinu krevního cukru v krvi.

Nahoru

Novinka

Bio kafe s ájurvédskými bylinami Vitalita

Bio kávovina z pražené čekanky, bylin a koření pro pocit energie. Lehce rozpustná.

Složení: čekanka lékařská pražená – kořen, rooibos - nať, bazalka posvátná-květy a listy, citrónová tráva

Obsah: 50 g

Nahoru

Knihy, DVD

DVD - Byliny v Ájurvédě

Vzdělávací kurz na 2 DVD o hlavních bylinách v Ájurvédě.
Z obsahu:
Detoxikační byliny
Byliny pro ženy
Byliny na ledviny a játra
Antioxidanty…

Nahoru

Pobyty, zájezdy

Jarní detoxikační pobyty

Ozdravné detoxikační pobyty-celková detoxikace a detoxikace játra + ledviny. Počet účastníků je max. 10.

Přehled jednotlivých jarních pobytů najdete na dr.frej.cz/detoxikacni-pobyty-jaro-2013

Nahoru

Ze světa zdraví

Životospráva v naší populaci

Ze stravovacích zásad doporučovaných pro udržení zdraví lidé nejvíce dodržují tu, aby jedli čerstvé ovoce a zeleninu, nejméně pak tu, aby jedli hrubozrnný chleba. Z průzkumu o zdravotním stavu obyvatel vyplývá, že čerstvé ovoce jí v létě nejméně jednou denně 85,6 procenta mužů a 91,3 procenta žen. Podobně je to i s konzumací čerstvé zeleniny v zimě. Obecně lze říci, že zásady zdravé výživy více dodržují ženy. Ve srovnání s průzkumem z roku 1996 podíl příznivců zdravé stravy narostl. Další zásadou, jíst hrubozrnný chleba, se řídí jen 27,1 procenta mužů a 42,6 procenta žen, a to spíše starších. Doporučením nejíst moc sladkosti se řídí hlavně mladí muži od 25 do 34 let a pak mezi 65 až 74 roky věku. Ženy dbají na tuto radu nejvíce od 65 do 74 let, i když první omezování cukru je patrné už po čtyřicítce.

Sport jako krok k dobrému zdraví provozují mladší muži do 24 let (až pětina), i když náročný sport uvádí ještě 1,64 procenta mužů mezi 65 až 74 lety. Bez ohledu na věk volí lehký pohyb třetina mužů. Ženy se věnují náročnému sportu častěji od 15 do 24 let (12 procent), ve vyšším věku 43 procent volí lehký pohyb. Sedavou činnost má 34 procent mužů a 44,4 procenta žen. Devět procent mužů a 21 procent žen nepije alkohol a jsou celoživotními abstinenty. Nejvíce ho pijí muži od 45 do 54 let a ženy od 35 do 44 let. Nadměrné pití přiznalo 9,5 procenta mužů a 1,5 procenta žen. Denně kouří 30,1 procenta mužů a 17,3 procenta žen. Naopak vůbec nekouří 61,2 procenta mužů a 76,2 procenta žen. Nejvyšší podíl nekuřáků je mezi muži od 15 do 24 let a mezi ženami nad 75 let. Nejvíce silných kuřáků je mezi muži od 45 do 54 let a mezi ženami od 25 do 34 let. Oproti šetření z roku 1996 klesl počet silných kuřáků, zejména mezi ženami.

Zdroj: UZIS

Nahoru

Obsah

Citát

Čas je mincí Tvého života. Je to jediná mince, kterou máš a jenom Ty se můžeš rozhodnout, jak ji utratíš. Dej si pozor, aby ji jiní neutratili za tebe.
--Carl Sandburg

Recepty na únor

Luštěninová citronová polévka

1/4 lžička mleté kurkumy
2/3 šálku mung dálu (žlutý loupaný hrách)
1 lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru
2 chilli papričky, bez semínek, nakrájené
1 plechovka odkapaných a nakrájených cherry rajčat
3/4 lžičky soli
2 lžičky ghí
1 lžička tmavých hořčičných semínek
1/2 lžičky Rása koření
1 sušenou chili papričku, rozkrojenou na polovinu
10 karí listů (není nutné)
1/2 lžička mletého kmínu
1/2 lžičky mletého černého pepře
1/4 šálku citronové šťávy
natrhaný čerstvý koriandr na ozdobení

Mung dál se 4 šálky vody a kurkumou přiveďte k varu ve středně velkém hrnci. Snižte teplotu na středně velkou, částečně zakryjte a duste 45 minut, naž mung dal změkne. Směs pak rozmixujte do hladka. Pak vraťte do hrnce, přidejte 5 šálků vody.

Vmíchejte zázvor, chilli, rajčata a sůl, a přiveďte k varu na mírném ohni. Snižte teplotu na nižší stupeň, a duste 5 minut za občasného míchání.

Mezitím, rozpusťe ghí v pánvi na mírném ohni. Přidejte hořčičná semínka, asafoetidu, červené chilli, listy kari, pokud je máte, kmín, pepř a zakryjte a poduste 1 až 2 minuty, nebo dokud hořčičná semena nezačnou vyskakovat. Nalijte do polévky. Sundejte polévku z ohně a vmíchejte citronovou šťávu. Ochuťe solí a pepřem, podle chuti. Podávejte ozdobené koriandrem.

Pstruh s guacamole

4 velké filety ze pstruha
1 lžíce olivového oleje nebo ghí
2 velká avokáda, oloupaná, bez pecky a nahrubo nakrájená
4 jarní cibulky, jemně nakrájené
1 červená chilli paprička, bez semínek a jemně nasekaná
2 stroužky česneku, oloupané a jemně nasekané
1 balení cherry rajčat, nakrájených na čtvrtky
šťáva z 1 limetky

Přidejte všechny ingredience na guacamole dohromady a lehce rozmačkejte vidličkou.

Orestujte pstruha asi 2 minuty z každé strany, až se téměř začne rozpadat. Dávejte pozor, abyste ho nerozvařili, jinak bude suchý.

Položte pstruha na guacamole a ihned podávejte.

Horká citronáda

3 šálky vody
3/4 šálku čerstvé citronové šťávy
2/3 šálku palmového cukru
1 1/2 lžičky nastrouhané citronové kůry
1 lžíce ghí nebo másla
4 tyčinky skořice

Na pánvi zahřejte na středním ohni vodu, citronovou šťávu, cukr a citronovou kůru, až se cukr rozpustí.

Nalejte do sklenic a přidejte trochu ghí nebo másla. Ozdobte skořicí.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube