Imunita
Předmět: Imunita
Datum odeslání: 2011-04-28 16:21:37
Vydání: 2
Obsah:
Imunita

Nezobrazuji-li se Vám informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

Co je imunita

V medicíně rozlišujeme imunitu vrozenou, danou při narození a tvořící bariéru proti mikrobům. Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní. Také očkování patří k získané imunitě, ale některá očkování lze řadit ke zbytečným a zatěžujícím organismus, někdy i škodlivým, například očkování dětí proti TBC, pneumokokům nebo celkové očkování proti chřipce. Většina moderních nemocí je způsobena špatným životním stylem, nesprávným jídelníčkem a vnějšími negativními vlivy, jako jsou toxiny v ovzduší a v potravě.

Nahoru

Bylina měsíce

Ocimum sanctum

Popis

Svatá bazalka (Ocimum sanctum) se považuje za jednu z nejléčivějších bylin. Z Indie se bazalka rozšířila nejen do Evropy, ale též do dalších částí Asie, zejména Thajska. Léčivé jsou zejména květy a listy.

Co se v Tulsi nachází

Složení Tulsi je velmi unikátní. Tulsi obsahuje stovky různých léčivých sloučenin známých jako fytolátky. Tyto sloučeniny, když působí společně, odpovídají za silné antioxidační, antibakteriální, antivirové, adaptogenní (protistresové) a imunitu posilující účinky, které podporují celkové zdraví a posilují přirozenou obranyschopnost těla proti zárodkům nemoci a stresu. Například esenciální olej v listech Tulsi, který přispívá k aromatické a osvěžující chuti čaje z Tulsi, je zvláště bohatým zdrojem cenných fytolátek.

Zdravotní účinky

Antioxidant a stres. Snižuje stres s účinky podobnými antidepresivům. Antioxidanty zpomalují oxidaci a chrání buňky před škodlivými volnými radikály. Při napadení volnými radikály nastává oxidace, která poškozuje a ničí buňky. Antioxidanty chrání před tímto účinkem. Poškození buněk volnými radikály způsobuje a/nebo urychluje mnohé nemoci. Tulsi obsahuje mnoho antioxidantů a chrání tak před volnými radikály a ničivými účinky oxidace. Zpomaluje tím i stárnutí.

Imunita. Tulsi má výrazný vliv na imunitu, kterou posiluje a chrání před virózami, bakteriálními infekcemi, nachlazením a nemocemi dýchacích cest. Má antibiotické účinky.

Metabolismus. Tulsi snižuje krevní cukr, krevní tlak. Vědci v Indii objevili, že bazalka snižuje hladinu krevního cukru a může být vhodným doplněním dietních doporučení v léčbě mírného stupně na inzulinu nezávislé cukrovky.

Záněty. Blokací prostaglandinů působí protizánětlivě. Michiganští vědci zjistili u bazalky srovnatelný protizánětlivý a analgetický účinek s léky ibuprofenem, naproxenem a aspirinem.

Trávící systém. Tulsi chrání žaludeční sliznici, podporuje játra a ledviny.

Kde se Garcinia nachází

Tulsi se nachází v bio čajích Tulsi s různými příchutěmi, kapslích Tulsi, B-Free, Imuhelp, Zdraví pro ženu…

Dávkování

3-4 šálky Tulsi čaje denně, dávkování v kapslích se lisí podle směsí.

Upozornění

Tulsi je podle názorů znalců bylin a Tulsi vhodné pro všechny věkové skupiny.

Souhrn účinků

imunita

antioxidant

záněty

metabolismus a trávení

Nahoru

Poradna

Jak podpořit imunitu

Za příčiny imunitních nemocí lze považovat v první řadě špatnou stravu, nesprávnou životosprávu, znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, a také může být geneticky podmíněna. Při překyselení, hromadění odpadních látek nebo stresu se imunita oslabuje a umožňuje patogenním organismům jako viry a bakterie, aby se projevily.

1. Příznaky slabé imunity. K nejčastějším projevům oslabené imunity patří opakované infekční onemocnění, únava bez patologického nálezu, náchylnost k onemocnění a nedostatek energie.

2. Potraviny snižující imunitu. Z hlediska stravy je vhodné vyloučit těžce stravitelné potraviny jako tvrdé a plísňové sýry, jogurty, červené maso (hovězí, vepřové, skopové, jehněčí), bílou pšeničnou mouku a běžné levné rostlinné oleje.

3. Vhodné potraviny na imunitu. Doporučuje se naopak konzumovat domácí (čerstvý) luční med, loupané mandle, česnek, ryby, hrách, šitaké, citrusy, jablka, lněný olej, celozrnné obilniny, ghí (přepuštěné máslo), podmáslí, 2 dl nehomogenizovaného teplého bio mléka se špetkou zázvoru a kardamomu, dušenou zeleninu a grapefruit ráno.

4. Tulsi. Je vhodné pít teplou vodu s limetkou a některý z čajů Tulsi ze svaté bazalky (Ocimum sanctum). Tulsi, elixír zdraví, má mnoho zdravotních účinků a mimo jiné posiluje imunitu a dýchací systém. Lze je pít v různých chuťových podobách, např. Tulsi Brahmi, Tulsi se zázvorem (Tulsi Ginger), Tulsi s čerstvým kořením (Masala) apod.

5. Odpočinek a pohyb. Relaxace, autosugesce a meditace zvyšují imunitu. Cvičení zvyšuje tvorbu krvinek, zodpovědných za imunitu. Ve spánku se uvolňuje nejvíce aktivátorů imunity, zejména pokud chodíme spát před půlnocí a spíme max. 7 hodin.

Nahoru

Další byliny

Byliny na posílení imunity

Amalaki, indický angrešt je nejznámějším tonikem a nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C, který se nezničí ani varem a úpravou do kapslí. Je to jeden z nejsilnějších antioxidantů. Ašvaganda je jedna z hlavních bylin posilující imunitu. Zvyšuje odolnost a sílu. Směs bylin pro ženy (Zdraví pro Ženu) a na imunitu (Imuhelp) podporuje regeneraci a imunitu včetně posílení funkce jater. Amrita neboli Guduchi zvyšuje odolnost proti nemocím, posiluje imunitu. Echinacea je vhodná ke krátkodobému užívání při nachlazení. Ginkgo patří také k imunitu podporujícím bylinám, nejen na prokrvení. Též Aloe vera a česnek posilují imunitu.

Nahoru

Tipy

Tipy při imunitě

Vitamin A a C v přírodním stavu: vitamín A (antiinfekční vitamín) - jezte žluté ovoce a zeleninu, tučné ryby. Vitamín C ve velkých dávkách 1-3 g denně - podporuje tvorbu lymfocytů a kolagenu, který omezuje průchod virů). Zdroje: Amalaki, citrusy, hrách, brokolice, kapusta, rajčata, kiwi, pomerančový džus, papája, šitaké.

Jóga doporučuje na imunitu:

1.Širšásan (stoj na hlavě) - nevhodné pro začátečníky a při srdečně-cévních nemocích.

2.Sarvagnásan (stoj na ramenou)

Nahoru

Obsah

Recepty s Tulsi

Pesto z bazalky, fenyklu a restovaných červených paprik

2 šálky bazalkových listů, volně ložených
1/4 šálku panenského olivového oleje
1/8 šálku orestovaných celých mandlí
1 1/2 šálku čerstvých špenátových listů, volně ložených
3 stroužky propasírovaného česneku
1 lžíce extra panenského olivového oleje
1 šálek fenyklového kořenu, nakrájeného
1 medium středně velká červená paprika, nakrájená na kostky a orestovaná
sůl a černý pepř

Prvních pět ingrediencí dejte do mixéru a rozšlehejte. Na lžíci olivového oleje orestujte dozlatova fenykl. Nechejte vychladnout a přidejte do mixéru. Rozmixujte.

Pyré přeneste do mísy a vmíchejte červenou papriku. Opepřete a osolte. Můžete dát se sýrem nebo na samotný chleba. Nebo s těstovinami vhodný předkrm.

Čaj na nachlazení, chřipku, bolesti v krku

1 lžička Tulsi Ginger Tea
1 lžička medu
1 lžička nastrouhaného čerstvého zázvoru

Vroucí vodou v šálku zalijte lžičku Tulsi čaje a zázvoru. Med přidejte až čaj trochu vychladne. Pijte 2krát denně.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube