Prokrvení
Předmět: Prokrvení
Datum odeslání: 2011-09-29 15:57:31
Vydání: 5
Obsah:
Prokrvení

Nezobrazuji-li se Vám informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

Jak zlepšit krevní oběh

Krevní oběh hraje důležitou roli v našem zdraví. Správný a dostatečný krevní oběh přenáší živiny a kyslík do tkání a orgánů. Nedostatečný krevní oběh a zpomalené proudění lymfy vede k hromadění toxických odpadních látek. Špatné prokrvení je stále častějším následkem sedavého způsobu života a špatné životosprávy. Obezita, kouření a špatná strava se řadí k příčinám špatného průtoku krve a lymfy. Špatné prokrvení vyvolává nedostatečné okysličení organismu, naopak zlepšení krevního oběhu podporuje správnou činnost vnitřních orgánů, vzhled pokožky a zvýšenou životní energii.

Ze zdravotních obtíží, které se podílejí na zhoršeném krevním oběhu, jmenujme vysoký krevní tlak, anémii, cukrovku, křečové žíly, nemoci srdce, nervová onemocnění, astma, bronchitidu atd. Také těhotenství může způsobovat poruchy prokrvení.

K příznakům nedostatečného krevního oběhu patří studené ruce a nohy, mravenčení, pocit neklidných nohou, únava a pocit nízké energie, otoky nohou a kloubů, modravý nádech rtů a nehtů.

Nahoru

Bylina měsíce

Ginkgo - paměť a koncentrace

Popis

Ginkgo biloba, jinan dvoulaločný, je jedním z nejstarších stromů na zemi. Léčivé účinky má zejména extrakt z listů, ale ve východní medicíně se používají i semena.

Co se v Ginkgu nachází

Extrakt z Ginkgo obsahuje flavonoidy (ginkgolidy, bilobalidy) s léčebnými účinky.

Zdravotní účinky. Ginkgo se používá zejména pro tyto léčebné účinky a u těchto zdravotních obtíží: zhoršení mentálních schopností, Alzheimerova nemoc a demence, věkem podmíněné poruchy paměti, makulární degenerace, porucha sexuálních funkcí, podpora krevního oběhu a prokrvení, bolesti hlavy, zlepšení koncentrace, závratě. Ve 2 studiích zastavilo Ginkgo průběh vitiliga.

Paměť, koncentrace. Ginkgo má tzv. nootropní vlastnosti, zlepšuje metabolismus nervových buněk, a tím paměť a soustředění. V některých studiích bylo prokázáno zlepšení poznávacích a paměťových schopností u zdravých jedinců nad 60 let. V jednom průzkumu se dokonce zlepšila pozornost již za 2,5 hodiny po užití.

Závratě. V některých studiích se prokázal účinek Ginkga proti závratím.

Demence. Prevence a léčba demence, zejména Alzheimerovy, nebyla průkazně potvrzena, při vyšších dávkách 240mg se účinek projevil u lehké až středně těžké demence.

Antioxidant. Ginkgo je silným antioxidantem v působení proti volným radikálům.

Prokrvení a krevní oběh. Ginkgo zvyšuje prokrvení rukou a nohou, tkání a orgánů a snižuje zvýšenou krevní srážlivost, snižuje riziko infarktů a mrtvic. V některých případech i pozitivně působí u tinnitu.

Kde se Ginkgo nachází

Ginkgo v účinné dávce se nachází v čistém bio extraktu, 15 ml v jedné ampuli, která se pije 1xdenně ve sklenici s malým množstvím vody. Více zde.

Dávkování

40-200 mg denně; 1 ampule extraktu denně

Upozornění

Ginkgo není vhodné užívat v těhotenství, u osob užívající antidepresiva a léky na snížení krevní srážlivosti.

Souhrn účinků

působí proti demencím

působí na cévy a podporuje krevní oběh

snižuje krevní tlak

posiluje paměť a koncentraci

působí proti závratím

Nahoru

Poradna

Jak zlepšit krevní oběh

Strava a koření

Potraviny. Vitamin C a E podporují správné prokrvení . Vitamin C najdete v citrusech, čínské kustovnici, nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C je Amalaki. Vitamin E, který se nachází např. ve vejcích, olivách, ořeších a semínkách zejména dýňových, posiluje cévy a snižuje hustotu krve. Flavonoidy, látky posilující krevní oběh, mají silný antioxidační účinek proti volným radikálům poškozujícím cévní stěnu a snižují riziko embolie a trombů při zvýšené srážlivosti. Nacházejí se v borůvkách, hroznech, červeném víně, jablkách, bio jablečném moštu a bio tmavé čokoládě. Zdravý tuk pro zdravé cévy a krevní oběh najdeme v olivovém oleji, avokádu a rybách s nejvyšším obsahem omega-3 (losos, sardinky, okoun, candát, pstruh).

Koření. Česnek, lépe dušený, reguluje srážlivost a je silným antioxidantem. Krevní oběh podporují též pórek, kurkuma a zázvor. Kajenský pepř (v malém množství, velmi pálivý) a směs Trikatu prohřívají tělo a končetiny. Plody z hlohu posilují cévní stěnu a srdce, které lépe pumpuje krev do cév a prokrvuje konečky prstů na nohou a rukou. Zázvor prokrvuje všechny orgány a posiluje imunitní systém. Rozmarýn zlepšuje krevní oběh a lze zkusit louhovat rozmarýnové květy nebo listy v červeném víně.

Pohyb a cvičení

Dostačujícím pohybem je přibližně 45 minut až 1 hodina denně, do které se započítává chůze po místnosti, do práce, na nákup, po schodech apod. Pohyb posiluje lymfatický systém a odvádí odpadní látky.

Dýchání

Dýchejte do břicha a nosem. Při hlubokém dýchání by se vám měla zvedat ruka položená na břiše. Takové dýchání okysličuje celý organismus. Dýchání je nutné se naučit pod vedením učitele, více informací lze najít zde.

Masáže a hydromasáže

Masáže posilují zejména žilní systém, kdy většinu času žíly musí vytlačovat krev v době, kdy stojíme nebo sedíme. Reflexní masáž plosek nohou a dolních končetin jsou velmi účinné, stejně tak hydroterapie. Střídavé působení teplé a studené vody prokrvuje kůži, svaly a okysličuje tkáně. Vhodné jsou i lymfatické masáže.

Z bylin je to naše bylina měsíce Ginkgo biloba, která též zlepšením prokrvení působí proti křečovým žilám.

Ardžuna (Terminalia arjuna) též podporuje krevní oběh (viz minulý newsletter).

Reetha bohatá na železo a antioxidanty posiluje krevní oběh.

Mořská řasa Kelp (Laminaria digitata) v kombinaci s chlorelou a spirulinou (viz směs ALGA forte má spoustu minerálů s vysokým obsahem minerálních látek a stopových prvků potřebných pro lidský organismus. Známá je hlavně pro svůj vysoký obsah jódu nutného pro zdravý vývoj dětí a pro správnou funkci štítné žlázy, ale posiluje cévy a srdce.

Krevní oběh podporují byliny janovec a kořen sporýše.

Nahoru

Tipy

Tipy na podporu krevního oběhu

Recept na studené nohy

Zahřejte nohy v teplých ponožkách. Nejdříve si dejte pravou nohu do velmi teplé vody na 5 minut, pak levou. Pak opět první pravou nohu a pak levou na 10 sekund do studené vody.

Recept na celkové prokrvení nohou

Zahřejte nohy po určitou dobu podkolenkami, v teplé místnosti. Pak na 10 sekund šlapejte vodu v studené vodě a přitom se snažte zvedat kolena vysoko. Důkladně osušte i konečky prstů a vezměte si teplé ponožky.

Cvik

Pro zlepšení žilního oběhu a lepší prokrvení nohou zvedejte často nohy nad úroveň srdce na určitou dobu, kdy se nově okysličená krev dostává do celého organismu.

Nahoru

Obsah

Recepty na zdravý krevní oběh

Vejce s avokádem a rozmarýnem

2 porce
Omáčka
3 lžíce bio taveného sýra
1/2 lžičky nakrájeného čerstvého rozmarýnu
1 lžíce čerstvé citronové šťávy
1 lžička lněného oleje
1 lžička avokádového oleje
kamenná himalájská sůl
špetka cayennského pepře
Zbylé ingredience
2 vejce
1 zralé avokádo
orestovaný celozrnný žitný chléb

Promíchejte v malé misce vidličkou ingredience na omáčku.

Do hlubokého kastrolu nalijte vodu na 5 cm výšky, přiveďte ji k varu a snižte oheň.

Na mělký talířek postupně rozklepněte jednotlivá vejce a opatrně je přesuňte do vody tak, aby plavala na hladině. Povařte 5 minut, poté je vyjměte děrovanou lžící a nechte odkapat.

Orestujte chléb.

Rozpulte avokádo a jemným stisknutím plodu jemně odstraňte pecku.

Avokádo nakrájejte na plátky i se slupkou. Palcem vyberte dužinu a položte ji na orestovaný chléb.

Na chléb s avokádem položte vejce a přelijte omáčkou.

Borůvkový koktejl s mandlemi

2 porce
2 naběračky sušené syrovátky
1 lžička lněného oleje
1/4 šálku syrových mandlí
1/2 šálku mražených borůvek
480 ml čisté vody
1/4 lžičky skořice

Všechny přísady rozmíchejte a podávejte.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube