Zácpa
Předmět: Zácpa
Datum odeslání: 2012-04-01 22:11:02
Vydání: 7
Obsah:
Zácpa

Nezobrazuji-li se Vám informace korektne, kliknete prosim ZDE.

Dr. Frej centrum

Zácpa

Zácpa je příčinou mnohých onemocnění. Zácpou rozumíme nepravidelnost vyprazdňování, které nenastává denně. Při zácpě se hromadí v organismu toxiny, tvoří se bloky v kanálcích, což vede k poruchám různých orgánů. Základními příčinami zácpy je nezdravá strava, nepravidelná životospráva, nepravidelný a pozdní spánek často po půlnoci, nedostatek pohybu, práce na směny, cestování, stres. Častou příčinou je snížená funkce štítné žlázy.

Dělení zácpy

Primární zácpa vzniká jako onemocnění z různých příčin ( viz výše). Dělí se na akutní (cestování, změna prostředí, infekční onemocnění, nové léky) a chronickou ( návyková- nejčastější). Sekundární zácpa vzniká jako součást jiného onemocnění ( roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, pro překážky v trávicím traktu - nádor, zánět, otravy ( olovem), cukrovka, léky ( antidepresiva, antacida, přípravky obsahující železo, kalciové blokátory, hormonální antikoncepce).

Důležitý účinek tlustého střeva

Tlustému střevu je ve východní medicíně věnována velká pozornost. Správná střevní peristaltika podporuje zdraví, neboť v tlustém střevě se nejen zahušťuje stolice, ale vstřebávají se zde i minerály a stopové prvky. Očista střev je proto velmi důležitá, neboť čisté a správně fungující tlusté střevo obnoví správnou střevní mikrofloru. U chronické zácpy ve své praxi předepisuji a provádím basti. Basti je aplikace teplého oleje nebo bylinných odvarů (nikoli samotné vody jako u kolonhydroterapie) do tlustého střeva, bez přidání léků nebo chemikálií. Teplý olej a odvar z bylinné směsi pročistí, změkčí, rozdrobí a odstraní zbytky stolice, parazity, hlen a další odpadní látky ze střevní sliznice. Cílem je stimulovat peristaltiku a očistit střevní stěny pro lepší vstřebatelnost živin.

Nahoru

Bylina měsíce

Triphala

Popis

Triphala je známá ve východní medicíně již přes pět tisíc let. Kombinace tří ovocných plodů tvoří z Triphaly jeden z nejsilnějších přípravků k pročištění, který má harmonizující účinek na celé tělo. Unikátní je, že kromě detoxikace organismu působí regeneračně na sliznici zažívacího ústrojí, podporuje činnost jater, oběhového, imunitního, močového a dýchacího ústrojí. Není návyková, proto se často užívá dlouhodobě při detoxikaci nebo preventivně jako denní doplněk zdravé životosprávy.

Detoxikace Detoxikuje celý organismus, jde o jeden z nejúčinnějších přípravků odstraňující toxiny a těžké kovy z trávicího ústrojí.

Zácpa. Působí jako mírné a přirozené projímadlo a napomáhá regulovat tonus tlustého střeva.

Trávení. Reguluje trávení, zvyšuje vstřebávání živin, snižuje resorpci tuků, brání nadýmání.

Tkáně. Vyživuje svaly, krev a mozek, zlepšuje zrak, snižuje krevní tlak, pročišťuje krev, vhodná u anemie, kožních nemocí, onemocnění dýchacího systému...

Kde se Triphala nachází

Triphala musí být pro žádaný účinek obsažena v dostatečné koncentraci, což nesplňuje mnoho těchto přípravků na trhu. Triphala v ideálním množství 480 mg v 1 kapsli se nachází v bio přípravku Organic India Triphala a Triphala čaji. Více zde.

Dávkování

3-4 kapsle před spaním nebo ráno.

Upozornění

Triphala není vhodná v těhotenství a při kojení.

Souhrn účinků

účinná detoxikace, vyloučení odpadních látek a těžkých kovů

omlazení organismu

zlepšení trávení, oběhového, močového, dýchacího systému a zraku

Nahoru

Poradna

Jak se zácpy zbavit

Léčba zácpy, zejména chronické, je často dlouhodobou terapií. V případě zácpy se vyhněte projímadlům. Samotná projímadla po určité době vyvolávají paradoxně zácpu a poškozují pohyb střev. Pokračování najdete zde...

Nahoru

Další byliny

Bylinné směsi a přípravky na odstranění zácpy

Aloe vera - čistá šťáva z dužiny listů v bio kvalitě, organic aloe vera.

Vláknina. Bio Psyllium v kombinaci Aloe vera a inulinem Fiber Harmony.

V přípravku Bowel Care se nachází bylina Oslizák líbezný (Aegle marmelos), který je zajímavý tím, že staví průjem, ale u zácpy naopak podporuje vylučování stolice.

Nahoru

Tipy

Tip na pravidelnou stolici

Obnovení vyprazdňovacího reflexu . Každé ráno vypijeme sklenici vody, po ranní hygieně a další činnosti se nasnídáme. Po asi 30 minutách zkusíme mít stolici, každý den nejlépe ve stejnou dobu. Pokud nedojde k vyprázdnění, pokračujeme v dalších aktivitách. Další dny opakujeme totéž. Reflex se někdy objeví až po mnoha dnech až týdnech. Pro obnovení reflexu je důležitá každodenní pravidelnost. Pokud máme potřebu, je vhodné během dne na stolici jít.

Nahoru

Obsah

Recepty proti zácpě

Dušené hrušky

1 šálek pomerančové šťávy
1/4 šálku jablečného džusu
1 lžička mleté skořice
1 lžička mletého muškátového oříšku
4 hrušky
1/2 šálku malin nebo jahod (lze i mražených)
2 lžíce pomerančové kůry

V malé misce smíchejte šťávy, skořici a muškát a promíchejte.

Oloupejte hrušky, odstraňte část hrušky kolem stopky a dejte na plech. Zalijte šťávou a duste na středním ohni 30 minut za častého obracení hrušek. Nevařte.

Na talíři ozdobte jahodami nebo malinami, pomerančovou kůrou a podávejte.

Rýže s fazolemi

1 lžíce olivového oleje
1 střední cibule, nakrájená
2 stroužky nasekaného česneku
3/4 šálku natural basmati rýže
2 šálky bio zeleninového vývaru
1 lžička mletého kumínu
1 plechovka odkapaných černých fazolí
1 stonek čerstvé šalotky

Ve velkém hrnci na středním ohni na rozehřátém oleji orestujte cibuli a česnek za občasného míchání asi 4 minuty. přimíchejte rýži a míchejte asi 1 minutu. Zalijte vývarem, přikryjte poličkou a duste na mírném ohni asi 40 minut. K uvařené rýži přidejte koření, černé fazole a zamíchejte. Ozdobte šalotkou.

Rýžový pudink s cereáliemi

1/2 šálku uvařeného rýžového pudinku, recept na pudink bez vajec a kravského mléka zde
3 lžíce bio musli

Musli smíchejte s pudinkem.

Ecce Vita - Dr.Frej, Holandská 10, 101 00 Praha 10-Vršovice
Tel.: 272765131, mobil: 603221522, 603727600, fax: 272760985
e-mail: info@dr.frej.cz, internet: dr.frej.cz


Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube