5 tipů pro harmonické Vánoce z Feng Shui

Vánoce je bohužel velmi stresovým obdobím pro některé lidi. Feng shui je účinný systémem pro navození klidu a harmonické energie, a přináším pár tipů, jak si zpříjemnit prostředí vánočně ozdobené. Podívejme se na několik základních tipů pro volné a harmonické proudění energie v našem domově...
FENG SHUI TIP # 1: Ozdobte domov harmonickými barvami.

V chladném prostředí podle feng shui, je nutné zaplnit domov hřejivými barvami elementu Oheň. Nejvhodnější je červená barva v dekoracích, červené svíčky, červené světla, oheň v krbu... pokud ale používáte teplé barvy Ohně jako červená, nachová a výrazně růžová, je nutné zdržovat rovnováhu. Příliš mnoho ohnivého elementu může navozovat únavu, vyhoření a emoční výkyvy. Únava z Vánoc pak bývá důsledkem nerovnováhy elementů a nadbytku Ohně.
K vyrovnání nerovnováhy doplňte ohnivé barvy též ochlazujícími jako je světle modrá (Voda), stříbrná, šedivá a bílá (Kov).Voda a kov navozuje pocit klidu a spokojenosti, harmonizující ohnivý element. Tím zabráníte stresu a nedostatku energie, projevující se u mnoha lidí zejména po svátcích.

Dalším pravidlem je umístění vánočního stromečku.

FENG SHUI TIP # 2: Vánoční stromeček
Pokud máte alespoň základní přehled o principech feng shui a vastu, pak víte o místech, která jsou ideální pro umístění předmětů, nábytku či dekorací. Tato místa se nazývají bagua. Například vodní fontána by měla být umístěna na severu, východní či severovýchodní straně, krb by neměl být na západní či severozápadní straně.

Strom patří ve feng shui k elementu Dřevo, takže je nutné, aby stál v místě vhodném pro dřevo podle feng shui.

Pro vánoční stromeček proto nejvhodnější místa jsou:
východ (zdraví, rodina)
jihovýchod (peníze a materiální hojnost)
jih (kariéra, úspěch)

Pokud bude stát stromek v některém z těchto míst, přichází do života rovnováha a dochází k harmonii pěti elementů.

Pokud stojí stromek na jiném místě, pak lze alespoň vyvážit negativní energii barvami jak popsáno v prvním tipu.

K potlačení negativního vlivu při horším umístění platí pravidla pro barevné dekorace tato:

sever (kariéra, práce) - voda a kov (modrá, šedá, černá, bílá)

severovýchod (osobnostní rozvoj) - barvy pro Oheň a Zemi (červená, žlutá, zemité tóny)

jihozápad (láska) - stejně jako severovýchod

západ (kreativita) - země a Kov (šedá, zemité barvy, bílá).

severozápad (funkční přístroje, spotřebiče, internet) - stejně jako západ.

střed (srdce) - stejně jako severovýchod a jihozápad.

FENG SHUI TIP # 3: Svíčky
Vibrující a čerstvá energie z pohledu feng shui je důležitá proti únavě a neshodám v rodině. Nejjednodušším principem je správné použití svíček. Očistu místnosti proti blokádám proudění energie doma provedeme kvalitnímu přírodními svíčkami. Plamen ze svíčky z včelího vosku čistí místnosti a harmonizuje emoce.

Nejvhodnějším prostorem pro umístění svíček je jih, jihozápad, severovýchod případně střed. Omezte používání svíček na západ, severozápad, východ, jihovýchod a sever, pokud chcete zapalovat větší množství svíček. Svíčky je vhodné zapalovat v ložnici, koupelně, na stole u večeře a v obývacím pokoji.


FENG SHUI TIP # 4: Esenciální oleje
harmonická energie v domácím prostředí přináší osvěžení a dostatek energie. Relaxaci a klid navodí esenciální oleje.
Pro vánoční atmosféru se hodí nejvíce citrónová kůra, skořice, hřebíček a mandarinka. Používat můžete difuzéry či aromalampu.


FENG SHUI TIP # 5: Rostliny
Pro proudění energie qi (prána) k navození harmonické energie umístěte doma některé vhodné rostliny. Některé jsou vibrující a čistí vzduch a prostředí i chrání do jisté míry proti elektromagnetickému smogu. K nejznámějším patří Dračinec, Lopatkovec a Chrysalidokarpus. Zejména v chladném období jsou důležité.

Pro silný účinek rostlin bychom je měli umístit na východ, jihovýchod a jih, zejména se to týká mohutných, větších květin. U malých rostlin můžeme zvolit libovolná místa, zejména ale místnosti, kde se odehrává hodně činností, jako obývací pokoj a kuchyně.

df