10 kroků proti stresu

Až do roku 1935 stres znamenal pouze technický termín pro tlak nebo sílu, která deformuje. Původní pojmenování „adaptační syndrom", vyjadřující příznaky tvořící stresový syndrom, Selye změnil na „syndrom napětí". Stres (z angl. strain - napětí) považoval za pravou příčinu všech nemocí.

Stres a toxiny

Stres rozdělil na tři fáze: poplachovou reakci, rezistenci a vyčerpání. Již ale před ním v knize Toxemia napsal dr. John Tilden (v roce 1926), stres je lepidlo, které drží toxiny těle. Stres nazval vyčerpáním způsobující zánět, který se drží v těle. Zánět se udržuje na různých místech, a blokuje odstranění běžně se tvořících odpadních látek.

Dr. Tilden je považován za otce americké přírodní medicíny. Popsal psychické aspekty vyčerpání, včetně strachu, úzkosti, hněv, žárlivost, a cokoliv co děláme pro udržení stresu.

Musíme stresující situace vyřešit a stres zmírnit, což obnovuje v těle normální rovnováhu. Vyčerpání pokračuje v oslabování organismu, neboť neřešíme stres a konzumujeme průmyslově zpracované potraviny, které „živí" toxiny a zánět. To prokazují dnes odborníci, kteří zánět považují za příčinu mnoha nemocí jako mozková mrtvice, infarkt myokardu (namísto cholesterolu, který je jen důsledek zánětu cévní stěny). Hromadění odpadních látek v důsledku chronického stresu vede též k rakovině.

Co je stres

Stres znamená opotřebování organismu a podle posledních poznatků zodpovídá za 80 % nemocí! Způsobuje únavu, depresi, přejídání a emoční problémy. Tělo považuje stres za stav nouze, ohrožení. Patří do civilizovaného světa a zcela se jej nezbavíme. Jak se dozvíte později, nemusí mít jen negativní, škodlivé účinky, ale může mít také prospěšný vliv.

Krátkodobý stres v zásadě neškodí, pokud se často neopakuje a nepřechází ve stres dlouhodobý. Stres se v podobě toxinů ukládá hluboko v tkáních. Stres fyzický, emoční či mentální vytváří napětí snižující prokrvení a odděluje stresem postižené tkáně od životní energie a výživy. Buňky se snaží přežít. Nesprávný životní styl, strava a stres hluboce ovlivňují náš organizmus a způsobují ukládání škodlivin v tkáních, čímž se vytvářejí podmínky pro nemoc. Po letech tento stav vyústí v různá chronická onemocnění, dokonce i v rakovinu nebo cukrovku.
Určitá míra stresu je pro život potřebná, například v minulosti, kdy byl člověk v nebezpečí a organismus se tak připravil na „boj nebo útěk". Odhaduje se, že denně prožíváme asi šedesát podobných reakcí. Bohužel, organismus reaguje na každou stresovou reakci tak, jako by šlo o „záchranu života".

10 kroků proti stresu

Správná strava a kombinace potravin. Abusing alcohol and food may seem to reduce stress, but actually adds to it.
Asertivita. Potřeba neustále někomu vyhovět a strach někoho nebo něco odmítnout způsobuje napětí. Naučte se rozpoznávat, jaké máte možnosti a nepřeceňujte se.
Kouření a nikotin vyvolává stres a stimuluje sympatický nervovoý systém, zvyšující krevní tlak, zatěžuje srdce atd.
Pohyb. Nemusíte chodit do posilovny nebo se potit na rotopedu každý den. Velmi vhodnou fyzickou aktivitou je plavání, a rychlá chůze. Pohyb zvyšuje vylučování endorfiny.
Odpočinek. Vyzkoušejte nějakou jednoduchou relaxační metodu. Některé najdete zde.
Odpovědnost mějte za to co můžete ovlivnit a nechejte být to, co změnit nemůžete.
Snižte pracovní zátěž. Stanovte si priority a plán nejlépe na týden a písemně. Vyhraďte si kromě povinností i čas na sebe.
Spánek. V současné době trpí většina lidí deficitem spánku i několik hodin týdně. Choďte spát tak, abyste spali nejlépe max.7.5 hodiny. Více zde.
Stanovte si reálné cíle. V práci i osobním životě se nesnažte docílit toho, co chcete hned. Zvažte, nakolik věc nebo to, co chcete, opravdu potřebujete.
Přírodní doplňky. V současné době není strava dostatečně bohatá na všechny minerály, stopové prvky a vitaminy, proto užívejte bylinné přípravky, zejména ty, co jsou silnými adaptogeny a antioxidanty proti stresu.

Byliny  a přípravky zmírňující stres

Hořčík je minerál zásadní, účastnící se více než 300 metabolických procesů a je životně důležitý pro zdravé srdce. Jeho nedostatek vyplývá z půdy ochuzené o minerály a též jeho zvýšená potřeba souvisí s chronickým stresem. Nedostatek hořčíku zvyšuje pravděpodobnost fyziologického poškození stresem, kdy se hočík vylučuje močí. K doplnění hořčíku je vhodné jíst hodně listové zeleniny a kvalitního kakaa.
Potraviny a oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny jsou důležité u stresu a úzkostí.
K bylinám, které snižují stres patří třezalka, uklidňující a protistresový účinek má pití čaje Tulsi s heřmánkem nebo Tulsi Brahmi zejména jako relaxace po náročném dni. Vhodná je i speciální čajová směs ájurvédských bylin brahmi a šankpušpi s meduňkou, kozlíkem a levandulí. Indický ženšen lze brát pravidelně, může zmírnit dopady vyčerpání nebo chronický stres. V článku o stresu již byly zmíněny zejména ájurvédské byliny proti stresu.

Relaxační metody ke zmírnění stresu

Chipsy a pochutiny, konzumace alkoholu, nebo časté sledování TV jen přidává na vyčerpání. Mírné cvičení nebo chůze v přírodě uvolňují stres. Ale vyčerpání se může dostavit, pokud cvičíte příliš intenzivně. Existují techniky, speciálně určené pro relaxaci, uvolnění stresu jako jóga, tai-chi, chi-kung, a meditace. Vhodná je pozice Šavásan.

dr.Frej