Vyšší cholesterol nezpůsobuje nemoci srdce u starších osob

V nové studii vyšší cholesterol, nikoli nižší, nad 65 let zvyšoval riziko předčasné smrti.

První větší analýza studií zahrnující 70 000 osob starších 60 let byla publikována v BMJ Open journal. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být vyšší než u mladších jedinců.

Podle studie 92 procent lidí s vyšším cholesterolem žije déle. Ohledně nemocí srdce, dvě studie prokázaly vyšší riziko předčasného úmrtí u vysokého cholesterolu, a zbylé studie neprokázaly žádný vztah.

Navíc podávání statinů bývá zkreslováno a nadhodnoceno, například snížení rizika nemocí srdce se uvádí jako relativní riziko, nikoli absolutní riziko, kdy činnost léků na cholesterol pak bývá necelá 2-3%.

Vysoký cholesterol neovlivňuje strava, ale například kouření či stres.

Tzv. zlý LDL cholesterol bývá spojován s nemocemi srdce jako ischemická choroba srdeční, mrvice, kornatění tepen. Autoři studie tvrdí na základě pečlivě provedené analýzy potvrzuje, že starší lidé nad 60 let s vyšším cholesterolem žijí déle a mají nižší riziko nemocí srdce.

Podle cévního chirurga profesora Sherif Sultana z University of Ireland, který na studii pracoval, je cholesterol životně důležitá látka chránící před infekcemi, rakovinou, bolestmi svalů a dalšími nemocemi.

Někteří autoři tvrdí, že jiné studie, kde se použili léky na snížení cholesterolu (statiny), snižují riziko nemocí srdce u starších osob.

Pravdou je, že u starších osob působí více vlivů a nejen cholesterol, ale renomovaní autoři prokazují neúčinnost statinů v prevenci u všech osob bez srdečního onemocnění, nejen starších. Kvalitu života lze dosáhnout hlavně změnami v životosprávě.

Ravnskov U, et al.,  BMJ Open 2016

df

Dr.Frej na Facebooku
Novinky e-mailem
Informace o novinkách,
články o zdraví, recepty

Novinky, zdraví (archív)
Byliny a poradna (archív)Banner
Banner
Banner