Po mnoho let prokazovaly studie zdravotní riziko při vaření v hliníkovém nádobí, znásobené fluoridovanou vodou. Čím bylo vyšší množství fluoridu, tím více se uvolnilo hliníku. Fluorid ke škodlivému účinkuje nepotřebuje hliník. Pouze jedna milióntina v některých studiích poškodila biologickou účinnost mozkového acetylcholinu o 61 %. Fluorid nás neohrožuje jen ve vodních zdrojích, ale též v limonádách, pivu, ovocných a zeleninových šťávách upravovaných fluoridovanou vodou, v potravinách balených do plechovek, krabic, lahví, je obsažen v zubních pastách a ústních vodách.

Tlak na americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin vedl k zavedení povinnosti výrobců zubních past uvádět na obalech varování ohledně fluoridu. Naštěstí jakýkoli výše uvedený výrobek lze koupit v obchodech se zdravou výživou bez hliníku a fluoridu.

Též pramenitou vodu bez fluoridu lze zakoupit.

Fluorid – krysí jed

Mnozí lidé nebezpečí fluoridu podceňují. Nevědí, že fluorid býval na trhu nejúčinnějším krysím jedem, je vedlejším produktem při výrobě průmyslových hnojiv a hliníku. Tato odpadní látka se likvidovala do doby, než někdo přišel se zářným nápadem chránit dětský chrup přidáním fluoridu do vody. Děti v zemích s fluoridem ve vodě mají sice méně kazů než jejich vrstevníci z oblastí, kde se fluorid do vody nepřidává – ale to není jednoznačně prokázáno.

Flourid nechrání zuby

Fluorid nechrání před zubním kazem, ale naopak, poškozuje orgány a zvyšuje riziko rakoviny. Přes 50 let vědci propagovali fluorid (sodium fluorid) jako prospěšnou látku, ačkoliv nežádoucí účinky této chemikálie jou prokazatelné. Proto se mnozí zasazují, aby se fluorid přestal přidávat do pitné vody, zubních past a dalších přípravků. Bohužel, jediný důvod k přidávání fluoridu do zubních past a vody je údajná ochrana proti zubnímu kazu. Opak je pravdou, fluorid podporuje zubní kazy a dokonce i organizace Centers for Disease Control and Prevention (CDC) přiznává, že neexistuje jediný důkaz o tom, že fluorid brání kazivosti zubů.

Zdravotní rizika fluoridu

„Po vstřebání začínají látky ve fluoridu narušovat a napadat tkáně a orgány”, tvrdí oceňovaný chemik Shane Ellison. „Kolagen, látka spojující kosti a svaly, je fluoridem likvidována. Objevuje se ztuhlost, poškození šlach a vaziva, bolesti. Následkem fluoridu hnědnou zuby, stav nazývaný fluoróza.” Chemik uvádí, že studie provedené již dávno uvádí, že fluorid podporuje mutace DNA v buňkách prsní tkáně a vede k rakovinnému dělení buněk.

V roce 1997 zjistila Jennifer Luke, že se fluorid hromadí v šišince. V této čáasti mozku se tvoří melatonin, který ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus. Ten řídí metabolismus, hormonální systém a mozek tak, aby reagoval aktivitou ve dne a připravoval se ke spánku večer a v noci. Poškození šišinky tak může mít nedozírné následky. Ve studiích na hlodavcích měly zvířata konzumující ve stravě fluorid poruchy hormonálního systému. Fluorid též zvyšuje výrazně riziko rakoviny kostí. Poškozuje játra a ledviny. Podle vědce Johna Garfielda z The University Daily Kansan lze nacházet souvislost mezi fluoridem a nemocemi štítné žlázy, neplodností, kožními problémy, řídnutím kostí, sníženou imunitou, předčasnou pubertou a nižším IQ. Přenáší hliník přes bariéru do mozku, kde způsobuje demenci a pokles IQ. Ve studiích se neprokázal žádný prospěšný účinek na kojence, kterým se dával fluorid do pitné vody na přípravu kojenecké výživy.

V USA se na mnoha místech již proto přestává fluorid do pitné vody přidávat.

Jak se zbavit fluoridu

Především vyhoďte zubní pasty s fluoridem. Používejte jen ty přírodní bez fluoridu.

Stravou bohatou na fosfáty, jež pomáhají vylučovat fluorid a hliník. K těmto potravinám patří loupané mandle, otruby, pivovarské kvasnice, fazole, čočka, játra, dýňová a sezamová semínka, sojové boby a arašídy. (Nezapomeňte ovšem na karcinogenní aflatoxiny v některých sklizních arašídů, tedy lépe bio.)

Z bylin ty, co pročišťují játra (LKC, Imuhelp, černá ředkev), lecitin, bór (1/8 lžičky na litr vody, popíjet po celý den), dále velké dávky pouze přírodního vitaminu C (Amalaki). Pomáhá též sauna.

MUDr. David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.