Hodiny pro skřivany a sovy

O tom, jak v těle pracují tzv. cirkadiánní rytmy, má hodně lidí jen dost matnou představu. Jak popisuji v knize „Biologické hodiny", ale ovlivňují skoro všechno v našem organismu - včetně dlouhověkosti...

Stále tikají

Ty „tikají" totiž v našem těle neustále, aniž si to vůbec uvědomujeme. Zjednodušeně řečeno, jde o centrum v mozku, velké (nebo spíš malé) asi jako hlavička špendlíku, tvořené pouhými dvaceti tisíci buňkami, ale přes svou titěrnost nesmírně důležité.

Řídí vnitřní orgány, vylučují hormony, za jejich asistence probíhají důležité procesy a pochody, tělesné i duševní. Ovlivňují chování, sexualitu, také podávání léků může být efektivnější, když známe svůj chronotyp (vžilo se pro něj označení skřivan a sova).

Jenže tak úplně jednoduché to zase není, jen málokdo je čistě vyhraněný. Podle mých zkušeností, ale i statistik, existuje nejvíc smíšených typů, s větším či menším příklonem k jedné nebo druhé variantě.

Neviditelný dirigent

Náš vnitřní systém se řídí 24 hodinovým cyklem, který nás „diriguje". Je zčásti genetický, třeba otec má hlad ve stejnou dobu jako jedno dítě, matka jako druhé - pokud nezdědily geny jen po jednom z nich. Řídí se i vnějším vlivy, hlavně světlem.

Při experimentu, kdy lidé zůstali delší dobu sami ve tmě, bez sebemenší představy o čase, stejně jedli a spali ve stejnou dobu jako normálně, biologické hodiny to prostě neovlivnilo. Nedají se ovšem změnit, ani nastavit podle našich přání.

Můžeme tělo natrénovat na jiný biorytmus, typický je skřivan, který dělá noční směny, ale vždycky se to vrátí jako bumerang, poruchami spánku, stresem, zvýšenou únavou, oslabenými játry či jinými orgány.

Domácí smog

Náš „ciferník" chce pravidelnost. Jíst, chodit spát, vstávat ve stejnou dobu - včetně víkendu. Když známe chronotyp, můžeme načasovat i užívání léku na dobu, kdy ho tělo nejlépe využije, třeba u astmatu večer, potíže obvykle nastanou v půlce noci.

Ty, co trápí bolesti hlavy, by je měli brát naopak ráno, nejčastěji přichází dopoledne. Zásadní vliv má cirkadiánní cyklus na tvorbu spánkového hormonu melatoninu, bez něj neusneme. Aby ale mohl začít působit, je nutné mít v místnosti, kde spíme, tmu. Nemusí být absolutní, pouliční lampa nebo měsíc tak nevadí, spíš elektromagnetický smog z věčných světélek televizí, přehrávačů, věží, úplně nejhorší je mobil či tablet u postele - nebo i v ní - tam nemají co dělat!

Časová pásma

Tělo dokáže spolehlivě rozhodit časté cestování přes více časových pásem, lhostejné, jestli na západ nebo na východ. Hodně věcí, které ovlivňuje biorytmus, nevnímáme, nebo je považujeme za maličkosti - dokud nepřijdou potíže, pak se obvykle divíme. Přitom stačí málo, přizpůsobit se. Když víte, že jste skřivan, přestanete ponocovat, ale půjdete brzo spát, budete brzy v pohodě. I rodinné spory se dají zažehnat, ideální čas pro obě skupiny je podvečer. Záleží ale i na ochotě a respektu k druhému.

Vím o případu, kdy žena, sova, šla dělat noční barmanku a chodí z práce, když muž, skřivan, se do ni chystá. Užívají si spolu naplno odpoledne a večer, přizpůsobili tomu i sex a místo rozvodu mají harmonické manželství.

Zjisti si sám

V knize je podrobný dotazník, z kterého si každý může svůj typ určit, je toho schopen každý sám, stačí sledovat signály svého těla a řídit se jimi. Není to ale vždy jednoduché, někdy je nutné změnit léta zažité stereotypy.

Skřivan je unavený kolem osmé, deváté a chce se mu spát. Když nemůže, např. kvůli práci, dá si kávu, krizi překoná a vydrží třeba až do půlnoci. Vůbec ale netuší, jak si ublíží. Sova je ráno neaktivní, pomalá, nemyslí jí to, tělo i mozek se teprve rozjíždí.

V Anglii dobře vědí, proč tam škola začíná v devět! Problémů způsobené ignorování biorytmů je celá řada, kromě stresu a nespavosti jde o poruchy metabolismu, štítné žlázy, žaludku, střev, žlučníku, ledvin a dalších.

Na závěr přehled, jak biologické hodiny tikají od půlnoci výše. Nelze to ale brát jako mantru, každý člověk je originál.

1-3 Mozek je v útlumu, má spát, tělo se čistí, aktivují se játra. Nejíst, nepít!

3-5 Probouzí se plíce, „budí" astmatiky a kuřáky. Zvyšuje se úzkost, deprese.

5-7 hodin Začíná pracovat tlusté střevo, čas na vyprázdnění. Zvýší se tlak a zrychlí tep. Kdo v tuto dobu vstává, jen přes den čilejší.

7-9 Pracuje žaludek, přijímá živiny, doba pro jídlo, užívání léků a teplou sprchu.

9-11 Mozek jede na plné obrátky, posílí se paměť. Pracuje slinivka a slezina, v tu dobu nepijte alkohol. Dopoledne tělo nejlépe stráví sladké, takže dortík možný.

11-13 Aktivuje se srdce. Nezatěžujte se a nepřejídejte se.

13-15 Čas pro tenké střevo, energii vydáváme na trávení, můžeme být unavení a ospalí. Je vhodné objednat se ke stomatologovi, zuby nejsou tak citlivé!

15-17 Energie stoupá, dobře se pracuje i sportuje. Je aktivní močový měchýř, proto mu dopřejte dostatek tekutin.

17-19 Čistí se ledviny, nepřijímat tuky, kávu, alkohol, cukr, sůl, vyhýbat se stresu, pít čistou vodu nebo čaj. Lehká večeře až kolem sedmé.

19-21 Srdce a krevní oběh pracují na plné obrátky, dobře působí antibiotika a masti proti bolestem. Kolem deváté se zlepšuje paměť, vhodná doba pro učení.

21-23 Tělo se připravuje na spánek, odpočívá. Pomáhá uklidňující hudba, světlo má být tlumené nebo zhasnuté.

23-1 Doba žlučníku, zároveň citlivosti na bolest, v tu dobu nás často trápí zuby. Tělo se snaží nabrat energii.

z knihy David Frej, Biologické hodiny

 

Dr.Frej na Facebooku
Novinky e-mailem
Informace o novinkách,
články o zdraví, recepty

Novinky, zdraví (archív)
Byliny a poradna (archív)Banner
Banner
Banner