Koupaliště plné nečistot

Léto se blíží. Počasí se konečně po dlouhé, chladné, šedé zimě zlepšuje. S nárůstem teploty děti a rodiče začínají hledají způsoby, jak relaxovat a jednou z nejoblíbenějších zábav je koupání na veřejném koupališti. Je tu ale jen jeden problém: podle nového výzkumu je místní bazén - ve kterém se zdá, že je že je křišťálově modrá voda - pravděpodobné plný výkalů.

Vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě našli genetický materiál z bakterie Escherichia coli u 58 procent veřejných koupališť, podle LiveScience. To znamená, že "plavci často používali bazén jako toaletu", a je pravděpodobné, že bakterie napadne i další plavce, píší vědci ve své zprávě. E. coli se nachází nejčastěji v lidském střevě a ve výkalech.

Nedostatek sprchování, výkaly bazénech

Vědci také objevili genetický materiál z bakterie zvané Pseudomonas aeruginosa v 59 procentech. Tato bakterie má tendenci vyvolávat kožní vyrážky a ušní infekce.

Výkaly se dostávají do bazénů z plavců, kteří se před vstupem do vody nesprchují a zejména od dětí, které kálí v bazénech. Průměrný člověk má zbytky od stolice v množství 0,14 g na kolem konečníku, který může pak vypouštět do bazénu, pokud se tato osoba nesprchuje.

Bakterie v bazénech mohou také pocházet z okolního přírodního prostředí. Vědci ale nenašli žádný důkaz o E. coli O157: H7, který produkuje toxin vyvolávající nemoc," píše se v LiveScience. Dva paraziti, Cryptosporidium a Giardia, které se také šíří výkaly a způsují průjem, byly nalezeny v méně než 2 procentech vzorků.

Vědci studovali 161 bazénů v oblasti Atlanty. Všimli si, že jejich zjištění se nemusí vztahovat na bazény jinde, ale dodali, že nic nenasvědčuje tomu že by kontaminace vody se jinde lišila.

Chlór a jiné dezinfekční prostředky nezabíjejí bakterie okamžitě. Je důležité, aby se plavci vysprchovali předtím, než jdou do bazénu, nepolykali vodu, a vyhnuli se koupání, když mají průjem. Rovněž se doporučuje, aby rodiče malých dětí s nimi šli na toaletu každou hodinu, a kontrolovali plenky kojenců a batolat každých 30 až 60 minut, zda je není třeba měnit. Když k tomu dojde, mělo by přebalování probíhat mimo bazén.

Ošklivé návyky v bazénu

V dalších výzkumech 1 z 5 Američanů připouští, že močí na veřejných bazénech, aby nemuseli jít na WC. A téměř polovina - 47 procent - přiznává jednu z následujících možností:

- asi jedna třetina (35 procent) uvedla, že se nesprchujte před vstupem do bazénu;
- méně než jedna čtvrtina bere v úvahu frekvenci čištění bazénu
- 63 procent nevěděli o nemocech spojených s polykáním kontaminované bazénové vody;

Koupaliště v ČR

Dle zpráv z tisku je voda vhodná ke koupání: Cítov, Bělá, Ostrá; zhoršení vlastnosti  a jakost vody: Orlík, Komárovský rybník, Březnice, Slapy, Županovice, Orlík, Trhovky.

df

Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube