Menopauza

Menopauza je přirozeným fyziologickým stavem. Neznamená jen konec menstruace a ovulace, ale přináší změny na fyzické i mentální úrovni. Pohled ženy na tento proces významně ovlivňuje, jak menopauza proběhne. Fyzická stránka a psychika jsou úzce propojeny a ve spojitosti s harmonickou stravou, denním režimem a pohybem se lze vyhnout mnoha nepříjemným symptomům spojeným s menopauzou. Příčinou menopauzálních příznaků ve většině případů nejsou hormonální změny, jde o následek nerovnováhy způsobené nezdravým životním stylem a stresem. Pokles estrogenů tak vyvolá návaly horka u žen, které již trpí nerovnováhou. Průběh menopauzy ovlivňuje také neuspokojivý partnerský vztah, rozvod, odchod do důchodu, obavy ze stáří a samoty, finanční nejistota atd.

Menopauza - nebezpečí hormonální substituční terapie

Stále více lékařů zjišťuje, že hormonální substituční terapie (HST) není ve většině případů správný přístup, jak řešit případně menopauzální symptomy. V plánované 15-leté klinické studii, která měla za cíl sledovat riziko srdečně cévních nemocí, rakoviny a osteoporozy u postmenopauzálních žen. Sledování skupiny žen, užívajících HST bylo předčasně zastaveno v roce 2002 z důvodu nežádoucích účinků a malé prospěšnosti léčby. Ženy užívající HST (estrogen + progesteron) byly vystaveny většímu riziku srdečního onemocnění a rakoviny prsu než ženy na placebu. Ájurvédská medicína považuje menopauzu za přirozený přechod do další životní etapy, nikoli nemoc vyžadující podávání hormonů. Osteoporóza a nemoci srdce nejsou důsledkem poklesu estrogenů, ale špatného životního stylu, nepravidelné životosprávy, stresu a sedavého způsobu života. Menopauza je tedy přirozený proces a souvisí zejména s metabolickým typem Váta.

Strava a menopauza

Výsledkem nerovnováhy je menopauza bez příznaků, pokud jsou v rovnováze tělo a mysl, strava je převážně vařená, z kvalitních potravin s dostatečným obsahem fytoestrogenů a organismus pravidelně prochází očistou, kdy se tělo zbaví nahromaděných odpadních látek. Za těchto předpokladů je tvorba hormonů dostatečná i po menopauze, aniž se objeví návaly horka nebo noční pocení a bez zvýšeného rizika osteoporozy, rakoviny dělohy a prsu jako při léčbě hormony. Zdrojem fytoestrogenů jsou ligniny, nacházející se v cereáliích, obilninách (oves), čočce, lněných semínkách (je nutné je přidávat do jídla namleté), slunečnicová semínka, chřest, sladké brambory, mrkev, česnek, brokolice, hrušky a švestky. Z koření s estrogenními účinky jmenujme oregáno, muškátový oříšek, kurkumu a lékořici. Pestrou a harmonickou stavu lze bezpečně získat dostatek estrogenů.

Joga v menopauze

Jóga s 5000 letou tradicí má prokázané zdravotní účinky i na tvorbu a sekreci hormonů. Z jednotlivých ásan vhodných v menopauze jmenujme Pozdrav slunci, kobylka, lotosový sed a stoj na ramenou (Sarvang Asana).

Byliny v menopauze

Přírodní medicína obsahuje ve svých doporučeních nejen stravování, ale také byliny. Z těch nejčastějších se doporučuje detoxikační směs Triphala, při nervozitě a nesoustředění byliny se sedativním účinkem se podává indický ženšen Ašvaganda (Withania somnifera) a Brahmi (Centella asiatica). Hořec a smetánka lékařská snižují vnitřní horkost. Brahmi a lopuch vedou ke zklidnění nervového systému.

V praxi předepisuji byliny poskytující přírodní prekurzory estrogenů a progesteronu. Z fytoestrogenů je nejznámější šatavari (Asparagus racemosus). Šatavari, chřest hroznovitý, viz obrázek, je popínavá rostlina, která je příbuzná evropskému chřestu. Regenerační účinky Šatavari, zejména na ženský reprodukční systém jsou známy po dlouhou dobu. Vyživuje, tonizuje a podporuje funkci zejména ženských pohlavních orgánů. Jako účinný fytoestrogen se používá v klimakteriu a to zejména tam, kde jsou horké návaly samotné ve vyšších dávnkách např. 2x2 kapsle nebo v kombinaci s dalším přípravkem Zdraví pro ženu.

MUDr. David Frej