Podzimní harmonie

Podzim je obdobím přechodu z léta na zimu, kdy listy ztrácejí chlorofyl a opadávají, aby snížily ztráty vody. Kromě snížení teplot nastává též větrné období, jež paradoxně přináší přes svou sílu a nestálost čas pro nás se v teple domova zklidnit a relaxovat. Protože na podzim převažuje suché, chladné, větrné počasí, základem pro rovnováhu a detoxikaci je strava, režim, relaxační cvičení a byliny...

Strava

Po letních měsících plných aktivity tělo přivítá podzimní výživné jídlo s proteiny a tuky, potřebnými pro tvorbu a udržení zásob na zimu. Dieta uzavírá kruh na jaře, kdy se tělo zbavuje zásob ze zimy.

Více o podzimní stravě zde.

 

Režim

Pro naši rovnováhu je důležitým principem režim nejen denní, ale i roční. Životospráva v souladu s místními klimatickými podmínkami jednoduše a preventivně brání nerovnováze dané ročním obdobím. Některé změny provádíme přirozeně, aniž si jich jsme vědomi. Málokdo bude v zimě jíst melouny, které výrazně ochlazují tělo v horkém letním období. Na podzim máme menší chuť na cokoli syrového, ať se jedná o ovocný neb o zeleninový salát. Pravdou je, že znám lidi, co jí saláty po celý rok bez ohledu na počasí, což dle principů, které popisuji, není příliš vhodné. Na podzim si tedy raději uvařte dýňovou polévku a dušenou zeleninou s rýží nebo grilovanou rybou na olivovém oleji, pokrmy které uzemňují, a mají opačné vlastnosti než suchý, větrný podzim.

Na podzim bychom měli více než v jiném ročním osobní dodržovat pravidelný režim, kdy většinu aktivit (spánek, vstávání, strava, pohyb, práce) provádíte v přibližně stejnou dobu. Vstávejte ráno s předstihem, kdy si provedete ranní olejovou masáž na zklidnění nervového systému a snížení stresu. Po masáži se vysprchujte teplejší vodou bez mýdla, čímž necháte zbylý olej působit na pokožce. Vhodná je i sauna, nejlépe vodní pára. K ranní józe nebo protahovacími cvičení se hodí esenciální oleje v aromalampě, například citrusy, geranium (kakost), vetiver. Z barev vybírejte živější jako červená, oranžová, případně bílá,a noste již čepici, hlavou uniká nejvíce tepla. Vyhněte se příliš hlasité hudbě, nadměrnému sexu, agresivnímu řízení auta. Zkuste chodit spát mezi 22-23 hod.

Cvičení

Pro podzimní cvičení se vyhraďte nejlépe ranní nebo večerní hodiny (6-10 h. a 18-20 h.) příliš intenzivní pohyb může způsobovat nerovnováhu, vhodnější je pomalejší, méně intenzivní případně posilovací cviky. Chůze, treking, plavání, jóga a tai-chi jsou vhodnější v případě přiměřené intenzity, ideálně do 70% kapacity za podmínky, že dýcháte nosem. Pohyb musíte spojit s pravidelnou relaxací a spánkem.

Jóga a dýchání

Základem dýchání je pránajáma, jogínský dech, střídavě dýchání levou a pravou nosní dírkou. Zařaďte po úvodní rozcvičené a rozehřátí provádějte jednoduché ásany, bez větších přesunů a skoků. Například klidně prováděný pozdrav Slunci je vhodnou ranní rozvičkou. Také pozice pro udržení rovnováhy jako strom či bojovník, kobra, kráva, kočka, zkldněte mysl při předklonu. Také regenerační pozice jako nohy vdenuté a opřené o zeď. Cvičení zakončete relaxací v šavásan.

Byliny

Pro imunitu, energii a posílení užívejte regenerační byliny a směsi. Nutrijam ráno nalačno posiluje imunitu a dodává energii během podzimního chladného období. Bylinný čaj KKF (kumín, koriandr, fenykl), lahodný Váta čaj, Vrcholák (Haritaki), Ašvaganda (Withanie somnifera), svatá bazalka Tulsi (Ocimum sanctum) v kapslích a čajích, například Tulsi skořice s růží či Tulsi se zázvorem uahřeje a posílí trávení. Proti podzimnímu splínu působí pupečník (Centella asiatica).

df