Přírodní cesta ke zdravým kostem

Ženám před menopauzou a v perimenopauze (ve věku 30 až 40 let), nedoporučuje FDA (Americký úřad pro kontrolu léčiv a potravin) žádnou z dostupných metod západní medicíny, zejména ne léky  a hormony na osteoporózu jako Fosamax a syntetické hormony, protože pro ně nejsou vhodné, i když se mnoho žen v tomto věku dozví, že trpí osteopenií (stavem snížené hustoty kostí; ne osteoporózou). 

Nízká hustota kostí-nepanikařte

Podle nedávné studie byla v USA zjištěna osteopenie u 28 až 45 % žen středního věku - podle toho, jaké metody bylo užito při diagnóze. Jde o padesátileté ženy, kterým jsou předepisovány léky na zvýšení hustoty kostí. Ve studii Mercku se uvádí léčba osteopenie u třetiny žen trpících touto poruchou.Vzhledem k tomu, že není dost věrohodných informací o dlouhodobém účinku léků, nedoporučují odborníci ženám mladšího věku, aby braly léky nebo hormonální terapii. Vzhledem k věkovému omezení, doporučenému FDA, a pochybnostem odborníků je bezpochyby nutné nabídnout jim novou alternativu.

Tak tedy - především nepanikařte. Nízkou hustotu kostí můžete vylepšit změnou stravy a cvičením víc, než dokáže hormonákní terapie nebo užívání léků! Zítra si nohu ještě nezlomíte, a na nové životní návyky pro zdravější a silné kosti máte dost času. Ale dlouho to neodkládejte!
Léky nebo hormony nechrání bezpečně před zlomeninami v pozdějším věku. Estrogeny nezabrání dvěma třetinám zlomenin a Fosamax pravděpodobně neochrání před žádnou zlomeninou ve vyšším věku. Účinnost léků, předepsaných lékařem na sníženou hustotu kostí nebo „osteopenii", není prokázána výzkumem, a odborníci, jako je například dr. Bruce Ettinger z Kaiser Permanente Medical Program v severní Kalifornii, užívání těchto léků nedoporučují. Co ženám ve věku 40 - 50 let s diagnostikovanou osteopenií doporučují, je přírodní léčba bez léků a hormonů.
MUDr. Ettinger uvádí: „Léky na osteoporózu by měly být předepisovány ženám ohroženým nejvyšším rizikem, a ne zdravým padesátiletým ženám s osteopenií". Alendronát (genetický název pro Fosamax, hlavní lék v této skupině) se hromadí v kostech a zůstává tam navždy. Jedná se o pozitivní nebo negativní záležitost? - Nevíme. Pěti až sedmileté studie s alendronátem jsou varovné: „Mladé ženy v rizikové skupině by se měly léčit bez chemických léků."

Přírodní léčba kostí

Bez ohledu na věk nabízí přírodní léčba potraviny obsahující sóju, dostatek vápníku, vitaminu D, a patří k ní i cvičení. Nabízí preventivní zlepšování hustoty kostí o mnoho let dřív, než budou hrozit zlomeniny z osteoporózy. Tato doporučení můžete navíc dodržovat po celý život bez nežádoucích účinků.

Sójové produkty
Existuje vědecký důkaz, že sójové produkty a izoflavony, fytoestrogenní složky v sóji, zvyšují hustotu kostí v páteři. Výzkum ale neprokázal zvýšení hustoty v kyčlích, a účinky sójových produktů v prevenci zlomenin je nuto ještě prokázat. Tablety s koncentrovanými izoflavony jsou méně účinné než sója, ale mají silný estrogenní účinek a mohou mít stejné nežádoucí účinky jako estrogeny. Sójové bílkoviny a potraviny jako tofu, sójové mléko a tempeh jsou bezpečnější. Obsahují mnoho vápníku a na kosti působí jemně estrogenovým účinkem. Počkáme si ještě na prokazatelné výsledky výzkumu vlivu sóji na kosti v následujících letech.

Vápník v přípravcích

Dostatečný přísun vápníku je pro zdravé kosti důležitý a měli bychom ho přijímat v potravinách, a přírodních přípravcích. Příjem vápníku vyžaduje rovnováhu mezi tím co jíte, a co vylučujete. Při stravě bohaté na bílkoviny, zejména živočišné, dochází k vylučování většího množství vápníku ledvinami.

V nedávné studii dr. Sellmeyera a jeho kolegů z University of California v San Franciscu se zjistilo, že u žen starších 65 let, konzumujících stravu bohatou na rostlinné bílkoviny s nízkým obsahem živočišných bílkovin (např. u vegetariánské stravy), dochází k odbourávání kostí pomaleji a riziko zlomeniny kyčle se snižuje, ve srovnání s ženami konzumujícími vyšší množství živočišných bílkovin. Kofein v kávě a černém čaji, fosfor ve slazených limonádách a sodík (v soli nebo skrytý v průmyslově upravovaných potravinách) způsobují vylučování vápníku a oslabují pevnost kostí. Omezení potravin podporujících oslabování pevnosti kostí a rostlinná strava přispívají k přirozené ochraně zdravých kostí.

Jaké množství vápníku je dostačující?
V současné době je celkové doporučené množství vápníku 1500 mg denně. To znamená celkové množství vápníku, obsažené v potravě a potravních doplňcích. Ženy se domnívají, že by měly užívat 1500 mg v přípravcích ke stravě, což může být spíš nebezpečné. Po menopauze ani těch 1500 mg vápníku denně - při dobrém trávení a vstřebávání - nebudete potřebovat. Stude ukázaly, že čínské a argentinské ženy z venkova, u nichž je osteoporóza vzácností, konzumují hlavně v rostlinné stravě kolem 400 mg vápníku denně. Aktivní životní styl a dobrý metabolizmus, a v čínské stravě snad i sója, přispívají ke zdraví kostí.

U žen, které na radu lékaře konzumují 1500 mg vápníku denně, se zvyšuje nebezpečí předávkování vápníkovými přípravky. Během tří měsíců lze cítit únavu, zvláštní kovovou příchuť v ústech a nutkání ke zvracení. Krevní testy ukázaly zvýšenou hodnotu vápníku. Hrozí arytmie a porucha ledvin. Naštěstí se vápník rychle vyplavuje vysokým příjmem vody. Je to sice extrémní případ, ale ukazuje, jak nebezpečné mohou být vápníkové přípravky, jsou-li užívány ve vyšším množství, a jak nepřirozené je konzumovat vysoké dávky izolované látky. Lepší je zajistit si přísun potřebných látek z potravy.

Při nedostaku vápníku ve stravě buďte při jeho doplňování formou přípravků opatrní. Zvolte přírodní produkt bez chemických látek.

Vitamin D - sluneční vitamin

Další látkou důležitou pro normální metabolizmus kostí je vitamin D. Potřebné denní množství si zajistíte ze stravy nebo z přípravků, které budete užívat velmi opatrně. Vystavte pokožku slunečním paprskům, například obličej a paže, asi na 20 minut denně. Vitamin D je rozpustný v tuku a tělo si ho ukládá na několik měsíců, takže dostatek slunce v teplých měsících zabezpečí dostatek vitaminu i pro zimní měsíce.

Bojíte-li se vystavovat kůži slunci bez ochrany, pak vězte, že filtry snižují tvorbu vitaminu D v kůži. Přijatelným řešením je užívání přípravku obsahujícího 400 až 800 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D denně. Mnoha ženám postačuje procházka před 9 nebo 10 hodinou ráno, kdy slunce ještě tak nepálí. Hodně vitaminu D je v rybím tuku.

Zdroj: dr.Nancy Lonsdorf, Nestránoucí žena, nakl. Triton

Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube