Silný imunitní systém

Během roku jsou lidé vystaveni virózám a bakteriálním infekcím. S nastupujícím jarem se objevují nejen nachlazení, ale také jarní alergie na pyly a prach, například senná rýma. Následující rady se týkají posílení imunity nejen na jaře, ale na celý rok.

Druhy imunity

Rozlišujeme imunitu vrozenou, danou při narození a tvořící bariéru proti mikrobům. Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní. Také očkování patří k získané imunitě, ale některá očkování lze řadit ke zbytečným a zatěžujícím organismus, nedoporučuji například očkování proti pneumokokům, tuberkulóze nebo chřipce. Většina civilizačních nemocí je způsobena špatným životní stylem, nevhodným jídelníčkem a vnějšími negativními vlivy, jako jsou toxiny v ovzduší a v potravě. K hlavním faktorům, který snižuje imunitu, patří též stres. Nepravidelná životospráva, nezdravá strava, a stres hluboce ovlivňují náš organizmus a způsobují ukládání škodlivin v tkáních, čímž se vytvářejí podmínky pro nemoc. Po letech tento stav vyústí v různá chronická onemocnění, dokonce i v rakovinu nebo cukrovku.

Příčiny a projevy oslabené imunity

Z hlediska přírodní medicíny lze považovat za příčiny imunitních nemocí znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, nesprávné životní návyky, oslabující imunitní systém, kdy bakterie a viry napadají organismus. Též genetické vlohy hrají určitou roli.

K nejčastějším projevům oslabené imunity patří:
-opakované infekční onemocnění
-únava bez patologického nálezu
-náchylnost k onemocnění
-nedostatek energie

Jak imunitu podpořit

Přírodní a zejména východní medicína předchází poruchám imunity správným životním přístupem, kdy vhodnou stravou, pohybem, spánkem, protistresovou meditací a relaxací a bylinami upraví nerovnováhu ještě v době, než nemoc naplno propukne. Při překyselení, hromadění odpadních látek nebo stresu se imunita oslabuje a umožňuje patogenním organismům jako viry a bakterie, aby se projevily.

Strava a imunita

Potraviny snižující imunitu. Z hlediska stravy je vhodné vyloučit těžce stravitelné potraviny jako tvrdé a plísňové sýry, jogurty, červené maso (hovězí, vepřové, skopové, jehněčí), bílou pšeničnou mouku a běžné levné rostlinné oleje.
Vhodné potraviny na imunitu. Doporučuje se naopak konzumovat domácí (čerstvý) luční med, loupané mandle, česnek, ryby, hrách, šitaké, citrusy dopoledne, jablka, lněný olej, celozrnné obilniny, ghí (přepuštěné máslo), podmáslí, 2 dl nehomogenizovaného teplého bio mléka se špetkou zázvoru a kardamomu, dušenou zeleninu.

Detoxikace a imunita

Detoxikační procedury, speciální masáže, orientální sauna a režim nastavuji individuálně podle zdravotního stavu a metabolismu,
Vede výrazně k posílení a harmonizaci imunity a postupném odstranění alergií, rýmy, onemocění dýchacích cest, průdušek apod.

Byliny na posílení imunity

Amalaki (Emblica officinalis) - indický angrešt je nejznámějším tonikem a nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C, který se nezničí ani varem a úpravou do kapslí. Je to jeden z nejsilnějších antioxidantů. Nově máme v nabídce Amlu sušenou s třtinovým cukremAmrita (Tinospora cordifolia) zvyšuje odolnost proti nemocím, posiluje imunitu. Má hořkou chuť, protizánětlivé a protikřečové účinky. Ašvaganda (Withania somnifera) je jedna z hlavních bylin podporující tvorbu odžasu, tedy posilující imunitu. Zvyšuje odolnost a sílu. Kutki (Picrorhiza kurroa ) posiluje nejen imunitu, ale také játra. Tulsi je možné užívat v kapslích, a vhodné pít některý z čajů Tulsi ze svaté bazalky (Ocimum sanctum). Tulsi, elixír zdraví, má mnoho zdravotních účinků a mimo jiné posiluje imunitu a dýchací systém. Lze je pít v různých chuťových podobách. Chřest hroznovitý, Śatavari (Asparagus racemosus) , posiluje ženský organismus a imunitu. Echinacea je vhodná ke krátkodobému užívání při nachlazení. Ginkgo patří také k imunitu podporujícím bylinám, nejen na prokrvení. Též Aloe vera a česnek posilují imunitu. Unikátní je směs řas a zázvoru v Alga Forte, zejména pro spirulinu a chlorellu, které výrazně posilují imunitu. Kalmegh nahrazuje ve svých účincích zakázaný Neem a působí nejen na játra, ale také na imunitní systém.

Odpočinek a pohyb

Relaxace, autosugesce a meditace zvyšují imunitu. Cvičení zvyšuje tvorbu krvinek, zodpovědných za imunitu. Ve spánku se uvolňuje nejvíce aktivátorů imunity, zejména pokud chodíme spát před půlnocí a spíme max. 7 hodin.

Jóga doporučuje na imunitu:
1.Širšásan (stoj na hlavě) - nevhodné pro začátečníky a při srdečně-cévních nemocích.
2.Sarvagnásan (stoj na ramenou)

dr.Frej