Voda a jakou vodu pít?

Voda je základní součástí pitného režimu. Měli bychom vědět, jakou vodu pít.

Co voda dělá

Voda je povrchová (jezero, řeka) a podzemní voda. Nedostatek pitné vody se týká až miliardy lidí, a zapříčiní každý den ve světě smrt 5000 dětí, 70 procent vody spotřebované člověkem protéká často neefektivními systémy zavlažování a ne všude znečišťovatelé za vodu platí. Bez vody lidský organizmus vydrží 7 - 9 dní. Smrt nastává při ztrátě 15 litrů vody.

- přepravuje ředitelné vodou (bílkoviny, minerály, vitaminy B a C)
- voda přepravuje vitaminy a živiny
- zvlhčuje oči, ústa a nos
- reguluje tělesnou teplotu
- dodává kyslík
- zvlhčuje klouby
- vyplachuje ledviny
- vyplavuje toxiny
- vyvažuje elektrolyty, regulující tělesnou teplotu a krevní tlak
- je zdrojem stopových prvků

Jakou vodu pít?

Voda z vodovodu. Můžeme pít vodu z kohoutku. Voda z vodovodu je nezávadná, ale není pitná. Chlor může reagovat s organickými látkami a tvořit škodlivé dezinfekční ionty. V trubkách se vyskytuje olovo, ve vodě radon, rtuť. Je vhodné si koupit kvalitní, uhlíkový filtr.

Balená voda. Vodu balenou rozlišujeme na pitnou (z povrchového i podzemního zdroje), pramenitou (z podzemního chráněného zdroje, může se upravovat a neměnit složení), přírodní minerální voda (jako pramenitá se zvýšeným obsahem minerálních látek), balená by při správné kontrole neměla obsahovat větší množství nitrátů, chemických látek a bakterií. Přesto stolní voda obsahuje 2 A4 strany sepsaných přidaných látek.

Minerální voda je vhodná v přiměřeném množství. Pozor na množství sodíku - 200 mg denně je již vysoké množství.

Filtrovaná voda. Filtry mohou odstraňovat potřebné minerály, ale zbavují vodu bakterie a chloridy. Nejvhodnější jsou uhlíkové filtry.

Voda z ledovců. Má obsahovat velké množství kyslíku, který je pevně navázán na molekuly vody při zamrzání vody za nízkých teplot. Voda se filtruje přes zásadité horniny ři tání ledovců, má tudíž vysoké pH. Ve vodě je nízké množství minerálů, nezatěžuje tak ledviny.

Šungitová voda. Šungit je uhlíková hornina s minerály. Příprava šungitové vody, u které se uvádí jako u uhlíkového filtru protibakteriální, čistící (odstraňuje organické látky včetně pesticidů, těžké kovy) a harmonizující účinky na vodu (voda je čistá, má léčivé účinky, podle některých informací např. snižuje histamin účastnící se zánětů a alergií) do většího džbánu nebo nádoby se šungitem či šungitovou drtí nalijte 3 litry vody a nechejte odstát 24-72 hodin. Poté vodu vylijte (uchovejte na zalévání květin) a nalijte novou. Po 30 minutách je voda určena k pití. Po spotřebování vody můžete nechat vodu odstát jen 30 minut a pít. Každý měsíc nechávejte šungit na slunci. Šungit vyměňujte každého půl roku.

df