Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Pryskyřice ze stromu Boswellia serrata s výrazními protizánětlivými účinky.

Popis Boswelie

Roste v Arábii, na severu Afriky a Indii. Ze stromů se zikává kůra s pryskyřicí naříznutím větví z osmiletých stromů, pro výrobu kadidla a odvarů. Egypťaně kadidlo používali k mumifikaci. Boswelia pochází ze stejné skupiny bylin, jako je františek.

Co Boswelie obsahuje

V Boswelii najdeme hlavní účinné látky kyselina boswellová, hlavní je 11-keto boswellová kyselina KBA a AKBA.

Zdravotní účinky Boswelie

Zklidňující, protizánětlivý, protibolestivý účinek působí na kloubní, dýchací, metabolický, zažívací systém.

Klouby: boswellie snižuje bolest a další příznaky zánětu kloubu více než jiné látky včetně glukosaminu. Boswelia se používá při kloubních a jiných a to zejména revmatických onemocnění, a otoky-snižující vlastnosti. U kloubů boswelia v extraktu snižuje bolest o 30-60% a zánětlivé příznaky.

Zánět: Boswelia blokuje tvorbu leukotrienů, chemických látek, jež podporují zánětlivou reakci. Leukotrieny hrají velkou funkci při tvorbě astmatických onemocnění, revmatoidní arthritidy, a zánětlivých onemocnění střeva. Tradičně se používá k léčení zánětu pro své protizánětlivé účinky u zažívacích potíží, jako například bolesti břicha, záněty střev zejm. výzkum prokazuje u ulcerozní kolitidy lepší účinek než lék sulfasalazin a ústup nemoci až u 80% osob. Boswelie snižuje obtíže i u Crohnovy nemoci. Známa je pro své protizánětlivé, zklidňující a analgetické účinky u revmatoidní artritidy.

Astma: studie prokazují účinek Boswelli u dýchacích obtíží, zejména existují studie, kde stav u astmatu se zlepšoval oproti placebu.

Další účinky: Boswelia také napomáhá regulovat menstruační krvácení, při slabém nebo chybějící menstruaci podporovat menstruaci. Boswelie stimuluje metabolismus a je součástí bylinných kombinací na redukci tělesné hmotnosti. Z dalších účinků, kde boswelie působí jmenujme bolesti v krku, pohlavní nemoci, protinádorový účinek např mozku.

Kde Boswelii najdeme

Boswellii najdeme v kapslích, EV Kalcium a brzy v přípravku na klouby Flexibility s novým složením.

Dávkování Boswelie

Prášek 1-2 lžičky denně, extrakt přibližně 300 mg denně. Vhodné zapít teplou vodou nebo mlékem.

Souhrn účinků Boswelie

- snižuje zánět, zejména působí u bolestivých, zanícených a oteklých kloubů
- studie prokazují větší účinnost u astmatu než placebo
- snižuje zažívací obtíže
- reguluje menstruaci