Základ ájurvédské medicíny tvoří myšlenka, že vesmír je jeden velký organismus. Všichni jsme propojeni s vesmírem a tvoříme s ním jeden velký celek. Každý člověk má uvnitř sebe mikrokosmos, spojený s makrokosmem kolem nás.

Pro pojmenování konstituce používáme původní slova ze sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha. Jakýkoliv překlad do češtiny je matoucí a nesprávný. Jedná se o energie či principy (v ájurvédě nazývané dóši), nikoli jen látky jako vítr, hlen, sliz atd. Dóši – tři principy života, prostupují celou přírodou.

Všichni jsme kombinací těchto tří principů: Váty jako principu pohybu, Pitty jako principu energie a Kaphy principu struktury. Dóši naše smysly nezaznamenají, ale jejich vlastnosti zjistit můžeme.Všechny tři dóši vytvářejí naši konstituci.

Váta v ájurvédské medicíně

Váta (vzdušná studená energie) podle Ájurvédy sídlí v tlustém střevě, dále v kůži, plicích, hrdle a žaludku, ovlivňuje též mozek, sluchové orgány, kosti, klouby, močové ústrojí a stehenní svalstvo.

Váta představuje prvek vzduchu a prostoru. Její hlavní charakteristikou je tělesný pohyb a ve spojení s nervovým systémem je dominantní silou v organismu. V lidském těle Váta řídí dýchání, žvýkání, polykání, mrkání, buněčné funkce (přívod živin k buňkám a vylučování odpadních látek), dále ovlivňuje krevní oběh, srdeční tep, veškerý pohyb svalově-kosterního systému, činnost nervového a trávicího systému včetně smyslových, paměťových a duševních funkcí. Řídí posun potravy zažívacím traktem a vylučování všech odpadních látek.

Pitta v ájurvédské medicíně

Pitta (ohnivá energie) podle Ájurvédy sídlí v žaludku, dalšími místy jsou krev, srdce, oči a kůže. Oheň Pitty ovlivňuje tenké střevo, duodenum (dvanácterník), játra, žlučník, slezinu, slinivku.

Pitta řídí metabolismus, trávení potravy a nápojů, přeměnu živin v organismu a také zpracování myšlenek a nápadů v mysli. Ovlivňuje funkci zraku a kůže. Zabezpečuje tělesnou teplotu. Pokud je rovnováze, vyjadřuje se Pitta porozuměním a inteligencí, v nerovnováze převažuje zlost, nenávist a žárlivost. V životě hledají cíl, stávají se vůdčími typy a vyhledávají materiální bohatství.

Kapha v ájurvédské medicíně

Kapha (pomalá studená energie) podle ájurvédské medicíny sídlí v žaludku. Dalšími místy pro Kaphu jsou plíce, srdce, jazyk, klouby a hlava. Ovlivňuje její tukovou tkáň, lymfatické uzliny, nos, hrdlo, dutiny. poskytuje výživu kloubům a tvoří strukturální podporu těla ve formě svalové, tukové a kostní tkáně. Kapha přivádí do organismu vodu, vyživuje klouby a kůži, zabezpečuje imunitu. Řídí strukturu buněk, tělesné funkce, růst, metabolismus tuků, poskytuje mysli stabilitu. Projevuje se fyzickou odolností, racionálním myšlením, vytrvalostí, adaptabilitou. Posiluje paměť, imunitu, dodává energii srdci a plícím.

Úloha principů zdraví

Funkce dóš lze podle Ájurvédy ve zkratce vyjádřit také takto: Váta poskytuje výměnu informací v nervové soustavě, cirkulaci, posun potravy zažívacím traktem a vyměšování. Zažívání a metabolismus, včetně látkové výměny fungují na principu Pitty. Kapha se naopak stará o svalovou a tukovou tkáň a kostru jako podpůrnou soustavu.

Dóši jsou neustále vylučovány z těla: Váta v podobě plynů, svalové a nervové energie; Pitta jako kyselina a žluč; Kapha v podobě hlenu, neboť jeho hromadění způsobuje poruchy.

Zdraví podle Ájurvédy – rovnováha

Základem zdraví je z pohledu Ájurvédy zachování vrozeného poměru zmíněných tří dóš a tak udržení rovnováhy. Známe-li naší konstituci, lépe můžeme volit potraviny a životosprávu vhodnou pro naši konstituci. Pokud jsme například těžký Kapha typ s pomalým metabolismem a v současné době se projevují známky zvýšené suché a studené Váta energie, máme nerovnováhu typu Váta. Měli bychom se řídit tedy zásadami vhodnými pro snížení Váty, to znamená dodržovat Váta stravu – jíst jen teplá jídla a pít teplé nápoje, a vynechat to, co tuto energii zvyšuje: studená nevařená jídla jako syrový zeleninový salát.

„Základní životní principy Váta, Pitta a Kapha, jsou-li v rovnováze, udržují lidskou bytost v harmonii a v jejich kombinaci poskytují člověku s jeho smysly sílu, zdraví a dlouhověkost”, napsal ájurvédský lékař Čáraka.

Kadidlo jako esenciální olej

Kadidlo jako esenciální olej

Kadidlový olej se považuje za posvátný olej, který snižuje stres, zánět a podporuje imunitní systém. (Pokračování textu…)

Šest tipů na příjemné polykání bylinných kapslí

U mnoha lidí je problém z užíváním kapslí či tablet. Často se kapsle obtížně polykají, pokud jsou větší velikosti... (Pokračování textu…)

Menstruace – rady a tipy

Dny před a během menstruace se vyznačují určitým stresem a nerovnováhou. Proto je vhodné se v této době vzdát všeho, co zvyšuje nerovnováhu v těle a provádět vše, co rovnováhu navozuje. ...
Houby a jejich zdravotní účinky

Houby a jejich zdravotní účinky

Houby jsou v poslední době často citovány pro své účinky zejména na imunitní systém... (Pokračování textu…)

Cukrovka a její léčba stravou a bylinami

Cukrovka (diabetes mellitus) patří k onemocněním, které se epidemicky šíří po celém světě. Jedná se o jedno z typických civilizačních nemocí. Příčina cukrovky (Pokračování textu…)
Detoxikace léčivými oleji

Detoxikace léčivými oleji

Léčivé účinky olejů na tělo jsou ovšem právem spojovány především s východní medicínou a s obdobím 1. tisíciletí př. n. l. Oleje, zejména sezamový, se používaly preventivně, ale také při léčbě ...

Marmaterapie – ájurvédská akupresura

Tato velmi jemná energetická masáž je specializovanou ájurvédskou technikou. (Pokračování textu…)
Prajnaparadha-nerovnovaha v životě

Prajnaparadha-nerovnovaha v životě

Každý z nás se čas od času dostaneme do nerovnováhy a onemocníme. Občasná nemoc je pro smrtelníky nevyhnutelná; trvalé perfektní zdraví na naší planetě neexistuje. V každémsystému těla ...
Brahmi proti splínu a depresím

Brahmi proti splínu a depresím

Také bojujete s chmurným podzimem? Čelíte stresu, nedostatkům koncentrace, negativním emocím... prostě celému tomu podzimnímu splínu? Věřte nebo ne, ale s tím vším může pomoci jedna bylina ...

Odžas – látka dlouhověkosti

Koncept zvaný odžas je důležitý pro naše zdraví. Tento termín vědci neznají a ještě se jim nepodařil tuto látku získat, ale starodávní ájurvédští lékaři jej považovali za základ zdraví. Odžas ...
Nepotlačitelná nutkání přírody

Nepotlačitelná nutkání přírody

Lidé mají velmi vyvinutý mozek a výsledkem toho jsou mimořádné objevy, které jim všemožně pomáhají, v průběhu tohoto procesu jsme ale zapomněli, co napsali naši dávní mudrcové Ájurvédy. Velmi ...
Sex podle ájurvédské medicíny

Sex podle ájurvédské medicíny

Mezi hlavní pilíře zdravého života kromě stravy a spánku patří zdravý sex. Tento jeden ze čtyř smyslů lidské existence má dva hlavní účely- rozmnožování a požitek. Sex je jako jiné procesy ...