Postavte vedle sebe dvě jablka: první bude vypadat dokonale, téměř jako z plastu, na druhém najdete skvrnky, nerovnosti a bude vypadat jako přímo utržené ze stromu. Kousnete do prvního a vnímat nebudete výraznou chuť ani šťávu. U druhého jablka si užijete sladkou lahodnou chuť jablka. První jablko je výtvorem průmyslu, postříkané pesticidy, vyleštěné a dohlazené voskem s dalšími chemikáliemi (až 150).

Na pohled nemá ve svém vzhledu chybu, ale uvnitř je hromadou chemikálií. Druhé jablko, bio, neobsahuje pesticidy, chemikálie a nevyžaduje dodatečné úpravy vzhledu – stačí slunce, déšť – jen to, co nabízí příroda. Lidé si stále více rozhodují pro bio potraviny, které obsahují účinné látky, s lahodnou přirozenou chutí a bez chemie.
Dnes se dají koupit bio potraviny, bylinné přípravky, čaje, koření a nápoje. Termín bio je stále populárnější, ale co to vlastně přesně znamená?

Co to jsou biopotraviny

Bio potraviny se pěstují na plodné, bohaté půdě bez použití pesticidů, herbicidů a umělých hnojiv. Organické potraviny se charakterizují jako produkty z kontrolovaného ekologického zemědělství, což je takový výrobní systém, který vylučuje používání syntetických hnojiv, pesticidů, růstových regulátorů, antibiotik, hormonů, a krmiv s konzervanty. V bio potravinách se zakazuje používat geneticky modifikované semena a ozařování. Během průmyslové výroby se v mnoha běžně vyráběných potravin ze supermarketu objeví celá řada škodlivých látek.

Škodlivé látky v potravinách

První skupinu tvoří reziduální zbytky látek z hnojiv, herbicidů (látky proti plevelům), insekticidů (látky proti hmyzu), pesticidů (látky proti hlodavcům), postřiků v ovocnářství a dalších látek používaných v zemědělské výrobě polní, ale i z léků, hormonálních přípravků a jiných látek používaných v živočišné výrobě nebo toxinů ze špatného krmiva. (např. aflatoxin vyvolávající rakovinu žaludku a jater).

Druhou skupinu tvoří látky přidávané do potravin potravinářským průmyslem. Účelem těchto látek je napravit aspoň zdánlivě vzhled, vůni a chuť potravin, které byly znehodnoceny průmyslovým zpracováním. Tyto látky však na kvalitě potravin nic nezachrání a ještě více snižují jejich biologickou hodnotu a činí je pro člověka škodlivější.

Třetí skupinu tvoří látky, které vznikají v potravinách po jejich průmyslovém zpracování.

Mléko se vyrábí z krav přikrmovaných růstovými hormony a antibiotiky. Mléko se pasterizuje za účelem zničení bakterií, které přežily dávky antibiotik a nakonec se homogenizuje, aby se zabránilo oddělování smetany. Škodlivá homogenizace (což znamená vhánění za extrémně vysokého tlaku přes filtr) odstraňuje přírodní enzymy.

Hormony, antibiotiky a obilninami se krmí ryby, některé mořské ryby (tuňák, tresčí játra, žralok) a mořské plody v sobě mají množství těžkých kovů, zejména rtuti. Drůbeží maso obsahuje mnoho chemických látek stejně tak červené maso, které je tučné, má mnoho škodlivých nasycených tuků a omega-6 mastných kyselin, které ve větším množství .

Běžné sušené ovoce vzhledem k postřikům a síření je také lépe se vyhnout. Jablka, chemicky ošetřované postřikem, obsahuje až 150 chemických látek.

Geneticky modifikované Frankenfoods

U soji ( také potravin jako kukuřice, řepa, rajčata, brambory), která je vydatně postřikována chemikáliemi (pesticidy a herbicidy), máte navíc vyšší pravděpodobnost, že je geneticky modifikovaná. Není dosud stanovena dlouhodobá bezpečnost nedávno vyvinutých geneticky modifikovaných organismů (GMO) v zemědělství. Mnoho vědců se obává, že zavedení GMO do potravního řetězce bez odpovídajícího výzkumu představuje pro životní prostředí a pro spotřebitele dlouhodobé riziko. Výrobky na bázi GMO jsou často na Západě nazývány “Frankenfoods” (česky bychom mohli přeložit jako „zrůdné potraviny”) a v mnoha oblastech jsou zakázány.

Bio potraviny jsou prospěšné

Donedávna se tvrdilo, že organické potraviny se obsahem látek, minerálů a vitaminů neliší od běžně nabízených potravin. Bio potraviny rostou na půdě bohaté na vitaminy, minerály a živiny, naopak v běžně pěstovaných plodinách se obsah živin snižuje pro nehospodárné zacházení s půdou spojené až s jejím drancováním. Nyní již existují studie potvrzující, že bio mléko má o 50% vyšší obsah vitaminu E, o 75 % vyšší obsah beta-karotenu a antioxidantů než běžně a navíc homogenizované mléko.

Studie v časopise Journal of Applied Nutrition zjistila ve 2letém výzkumu, že jablka, brambory, hrušky, pšenice a kukuřice pěstovaná ekologicky má o 63 procent vyšší obsah vápníku, o 72% více železa, o 118% více hořčíku, o 60% více zinku a o 29% méně rtuti než běžně pěstované druhy.

Studie Kalifornské univerzity potvrdila, že bio zelenina a ovoce mají více antioxidantů. Polyfenoly pro zdravé srdce a cévy se nacházely oproti běžně pěstovaným potravinám ve vyšším množství v bio kukuřici a jahodách. V doposud největší analýze (z března 2008) srovnávající biopotraviny s těmi, které se pěstují běžným způsobem, se prokázalo, že organické potraviny obsahují celkově více vitaminů a antioxidantů a jsou celkově výživnější. Podle východní medicíny obsahuje bio potravina i více životní energie, vyživující organismus až po samotné buňky.

David Frej

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.