Hubnutí spojené s vyloučením tuků či sacharidů není zdravá cesta k hubnutí. Jsem zastánce dostatečné denní konzumace zdravých tuků, a doporučuji omezit větší příjem sacharidů, přesto drastické omezení sacharidů ve stravě není vhodné. Ve více než 3500 studiích se prokázaly některé následující nežádoucí účinky nízkosacharidových diet (pod 50 g denně). Na druhé straně, vyšší příjem než 100 g denně není žádoucí.

Zdravotní obtíže spojené s nízkým příjmem sacharidů (pod 50 g denně)

Zažívací problémy. Mnohé nízkosacharidové diety mají málo vlákniny, vyvolávají zácpu. Ve studii na Duke University trpělo 68 procent jedinců na nízkosacharidové dietě zácpou ve srovnání s 35 procenty na běžné stravě, dalších 23 procent trpělo průjmem, který může být paradoxně způsobena nedostatkem vlákniny. Vláknina se nachází v rostlinné stravě jako je ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné obilniny, které se nesmí konzumovat v této dietě.

Poškození ledvin. Výzkum na Harvardské univerzitě prokázal zhoršení funkce ledvin na nízkosacharidové dietě u lidí, kteří již měli poškozené ledviny. Vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikem pro ledviny, proto byste se měli u těchto onemocnění vyhnout této dietě. Diety s vysokým zastoupením bílkovin a nízkým obsahem sacharidů vylučují vápník močí a tím zvyšují riziko ledvinových kamenů.

Nemoci srdce. Nejčastější zabiják mužů i žen. Výzkum ve Fleming Heart and Health Institute v nebraské Omahě prokázal, že vysoký obsah nezdravých tuků u některých nízkosacharidových diet vyvolává zánět cévní výstelky. Podle tohoto výzkumu se snižuje o 40 procent návrat krve k srdci po ročním dietním režimu podle extrémní diety podle Atkinse. Jiné studie tyto výsledky neprokazují a tvrdí, jak Atkinsova dieta posiluje srdce, ale strava byla v těchto případech doplněna rybím tukem, který brání škodlivým účinkům diety.

Kratší délka života. Nizkosacharidové diety s nedostatkem zdravých tuků obsahují nedostatek vitaminu E, A, tiaminu, vitaminu B6 a kyseliny listové, málo vápníku, zinku, hořčíku a draslíku z minerálů a nedostatek vlákniny. Výzkum Harvardské univerzity prokázal u 60 000 zdravotních sester, že strava bohatá na některé ovoce, zeleninu a celozrnné obilniny-potraviny zakázané u nízkosacharidových diet-prodlužují život ve srovnání se stravou obsahující minimum těchto potravin.

Slabé kosti. U nízkosacharidových diet se vyplavuje vápník z kostí do moči a podle vědců je ztráta vápníku o 65 procent vyšší u nízkosacharidových diet oproti normální stravě.

Zápach z úst. Nadbytek bílkovin způsobuje nadbytek kyselin v zažívacím systému. Kvasinky a bakterie se množí, a vyvolávají zápach. Spalování tuku na energii tvoří odpadní látky (ketony), které se vylučují dechem a močí a jsou odpovědné za zápach.

Nižší plodnost. Podle výzkumu na myších a publikované na kongresech věnovaném otázkám plodnosti snižují nízkosacharidové diety pravděpodobnost otěhotnění. Vysoká hladina amoniaku v krvi negativně ovlivňuje růst a vývoj plodu. Tak může dojít k potratu.

Dna. Při nadbytku odpadních látek z metabolismu tuků a bílkovin není tělo schopno tyto látky vyloučit a objevuje se dna. Nadbytek škodlivin v krvi vyvolává bolestivé otoky kloubů. Dehydratace a stres brání ledvinám účinně vyloučit odpadní látky.

Padání vlasů. Častý příznak je padání vlasů u nízkosacharidových diet již během prvních týdnů. Mnozí klienti bývají emočně na dně, což vede k depresím a nízkému sebevědomí. Cítí se méně přitažliví a v některých extrémních případech byli nuceni nosit dokonce paruky.

Existuje další důvod, proč způsobují nízkosacharidové diety nadváhu. Ke všem zmíněným zdravotním problémům vyvolají průvan ve vaší peněžence. Jsou velmi drahé, někdy nízkosacharidové diety stojí třikrát více než běžné výrobky.

Nízký příjem sacharidů a deprese

Nízkosacharidové diety vyvolávají deprese a změny nálad, které způsobují emoční přejídání. Časopis Self nazval tento jev „Atkinsovým”, a definoval jako „biologickou odpověď na chronickou nízkosacharidovou dietou, charakterizovanou mrzutostí (Mám hlad), rozrušeností (Mluvil jsi o těstovinách?) a depresemi (Chybíte mi pečivo).”

Výzkum prokázal deprese vyvolané u nízkosacharidových diet nízkou hladinou neuropřenašeče serotoninu v mozku. Judith Wurtmanová z Massachusetts Insrtitute of Technology krmila krysy nízkosacharidovou dietou po dobu tří týdnů, a hladina serotoninu byla nižší než u krys na normální stravě. Další výzkum MIT zjistil nízký serotonin u žen na Atkinsově dietě. Serotonin ovlivňuje náladu a chuť. Nízká hladina serotoninu se považuje za příčinu depresí, zlosti a hladu. Mozek vyžaduje sacharidy pro tvorbu této látky, ale u nízkosacharidové diety máte trvale nízkou hladinu krevního cukru, hlavního zdroje energie pro mozek. Mozek také v malé míře spaluje tuk na energii, ale tak vznikají látky dále snižující serotonin. Ženy trpí více změnami nálad a depresemi u nízkosacharidových diet, neboť tvoří méně serotoninu než muži. Časopis First for Women dostal tisíce dopisů od frustrovaných žen na nízkosacharidových dietách. Při nízké hladině serotoninu ženy touží po jídle (sacharidech), které podporují tvorbu serotoninu. Sacharidy také potřebujete pro tvorbu dopaminu, který brání poklesu energie a dobrou náladu. Někteří vědci přirovnávají nízkosacharidové diety k dlouhodobému stresu probíhajícímu v těle. Při nedostatku sacharidů se vylučuje stresový hormon kortizol, ukládající tuk. Tento hormon brání odbourávání tuku a zvyšuje spalování cukrů. Způsobuje změny nálad a emoční stres, který dále podporuje vylučování kortizolu.

Náladovost vám přináší mrzutosti a nutí vás se přejídat. Pokud se rádi odměňujete jídlem, pak nízkosacharidové diety posilují tento zvyk. Proto končí tyto diety přejídáním. Změny nálad končí přerušením diety a přejídáním chlebem, těstovinami a jinými škroby, které máte po ruce. Po skončení diety se začíná váha zvyšovat.
Nedávná analýza v časopise Journal of American College of Cardiology prokázala, že jen málo lidí je schopno dlouhodobě držet nízkosacharidovou dietu. Dvacet až čtyřicet tři procent lidí, kteří začali držet nízkosacharidvou dietu, končí přejídáním a opouští tyto zásady dlouho předtím, než dieta skončí.

Řešení: dostatek tuků a střední příjem sacharidů

Nízkosacharidové diety nejsou správným řešením. Krátkodobě zhubnete, ale důležité je dlouhodobé hledisko. Hubnutí na nízkosacharidové dietě je jako výhra v loterii, kterou musíte za šest měsíců vrátit i s úroky. Nechcete přeci vracet peníze z výhry v loterii? Přestaňte se trápit a zařaďte sacharidy do svého jídelníčku. Konzumací přiměřeného (ne vysokého) množství sacharidů s dostatkem zdravých tuků omega-3 a 9 ochráníte metabolismus, zastavíte přejídání, vyhnete se zdravotním problémům a začnete se z jídla radovat. Řešením může být protizánětlivá pyramida potravin, které se věnuji ve své nové knize Zánět-skrytý zabiják.

df

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.