Šest tipů na příjemné polykání bylinných kapslí

U mnoha lidí je problém z užíváním kapslí či tablet. Často se kapsle obtížně polykají, pokud jsou větší velikosti...

 

Podle průzkumu skoro 30-40% populace obtížně polyká tablety i kapsle, častěji ženy.

Obtížné polykání pilulek je ale přirozené. U pevných látek se doporučuje žvýkat a není snadné se přepnout mentálně na polykání něčeho, co hrozí tím, že nás mohlo udusit.
Pilulky mohou také reflexně způsobovat obtíže jako připomenutí bolesti a nemoci z dětství, kdy jako děti jsme museli užívat léky i nepříjemné chuti.

Existuje několik způsobů, jak se zbavit obav z polykání kapslí.

 

TIP 1: Začněte pomalu. Bylinné přípravky jsou většinou velmi dobře snášeny. Při začátku užívání rozdělte dávky během dne a začněte malou dávkou. Postupně zvyšte dávku na doporučené množství.

TIP 2: Použijte představivost. Strach a stres z polknutí pevných částic stahuje polykací svaly a zhoršuje samotný proces polykání. Zkuste se tedy předtím, než spolknete kapsli či tabletu, uvolnit, zhluboka se několikrát nadechněte, a vizualizací si představte, jak lehce kapsli spolknete.

TIP 3: Zapijte kapsle jinou tekutinou než vodou. Co zní jako paradox, má logiku. Kokosové nebo mandlové mléko je viskóznější než voda a umožňuje lepší spolknutí. Kokosové tukové globule obklopí kapsli a podporují polykání jako emulze. Ještě lepší variantou je smoothie s kokosovým mlékem.

TIP 4: Užívání s jídlem. Někteří lidé mohou polykat kapsle jen s jídlem, a většinou doplňky a bylinné přípravky, které používám, se užívají s jídlem. Lze zamíchat byliny po otevření a vysypání kapsle do jablečné přesnídávky či jogurtu. Některé byliny mají dosti nepříjemnou chuť, s tím je nutné počítat.

TIP 5: Po spolknutí kapsle něco snězte. Tímto způsobem lehce sklouzne pilulka či kapsle do krku.

TIP 6: Rozdělte dávky. Z úsporných důvodů někteří lidé spolknou všechny kapsle ráno nebo večer. Lepší možností z hlediska účinnosti je užívat doplňky během dne a rozdělit dávky během dne.