10 potravin pro malé děti


Malé děti pro objemově malý žaludek příliš mnoho nesní. Proto je důležité jim připravovat na živiny bohatou stravu. Takovými potravinami jsou ty, které obsahují antioxidanty, jsou lehce stravitelné, posilují tělo a mysl a podporuje vývoj.

1. Avokádo

Avokádo je skvělou potravinou pro malé děti. Mají vhodnou konzistenci a plno živin včetně důležitých omega-3. Nakrájejte na kousky a podávejte přímo dítěti. Případně můžete rozmixovat s trochou mateřského mléka nebo vody.

2. Luštěniny

Fazole, červená čočka a žlutý loupaný hrách mají mnoho antioxidantů, až několikanásobně více ež citrusy. Vláknina chrání před zácpou. Obsahují mnoho železa, bílkovin a vitamin B. Před vařením se kromě loupaných druhů jako červená čočka a žlutý loupaný hrách namáčejí na noc do vody.

3. Borůvky

Borůvky jsou superpotravinou. Obsahují vlákninu, vitaminy A a C, z ovoce nejvíce antioxidantů, posilují mozek, močové cesty a nervový systém, srdce a oči.

4. Kokos

Kokos obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem se zdravotními účinky podobnými mateřskému mléku. Zvyšují imunitní systém, zlepšují trávení a navozují rovnováhu krevnímu cukru.

5. Chia semínka

Chia semínka mají více antioxidantů než borůvky a více vápníku než mléko. Obsahují omega-3, hořčík, vlákninu, železo, hořčík, bílkoviny.

6. Tmavě zelená listová zelenina

Tato zelenina obsahuje silné antioxidanty, železo a kyselinu listovou. Kromě toho dodává tělu velké množství vitaminu C, K a též vápník. Jak vápník, tak vitamin K posilují kosti.

7. Vejce (bio)

Vejce jsou pro děti velmi výživná. Obsahují cholin, B-vitamin, důležitý pro vývoj a funkci dětského mozku. Vejce obsahují mnoho bílkovin, omega-3 a vitamin D, kyselinu listovou, antioxidant lutein a mnohé minerály jako zinek, železo, a selen, pro silnou imunitu.

8. Oves (lépe bezlepkový)

Oves nabízí kvalitní rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Obsahuje fytochemikálie, vitamin E, zinek, železo, hořčík a selen. V ovsu se nachází kvalitní protein zejména vhodný ke snídani. Ovesnou kaši můžete dichutit palmovým cukrem, nesířenými hrozinkami, ořechy, semínky apod.

9. Quinoa

Quinoa představuje kompletní bílkovinu zejména u dětí vegetariánů. Obsahuje aminokyselinu lysin pro růst a regeneraci tkání. Quinoa má dost živin (mangan, hořčík, mnoho železa) a vlákninu. Neobsahuje lepek a lze jí použít v receptech pro rýži.

10. Sladké brambory

Sladké brambory jsou zeleninou, které jsou obsahující nejvíce živin. Obsahují fytolátky, velké množství vitaminu A a C. Mají sladkou chuť a krémovou konzistenci chutnou pro děti a batolata.