Kofein-jaké je bezpečné množství?

Vědci souhlasí s tím, že kofein ve dvou šálcích kávy denně-asi 200 miligramů-neškodí...

Nekuřáci, kteří vypijí tři šálky kávy denně mohu mít mírně zvýšený krevní tlak, jež se navrací k normální hodnotě po několika dnech až jednom týdnu. S nikotinem u pravidelných kuřáků se však při tomto množství kofeinu může krevní tlak zvýšit na nebezpečnou hodnotu.

U lidí, kterým kofein způsobuje nepravidelnou srdeční akci, což jeden spisovatel popsal jako „bláznivý rytmus", je vhodnější kofein omezit nebo úplně vyloučit. Podrážděnost, výbušnost, panické záchvaty a obtížné usínání varují před velkým množstvím přijímaného kofeinu.

Analýza studií provedených s kávou za posledních 10 let prokazují bezpečnost při pití maximálně tří šálků denně. V některých studiích se uvádí, že kofein ochuzuje organizmus o draslík a dokonce může způsobit jeho nedostatek.

Další výzkumy prokazují u pití čtyř a více šálků kávy denně zhoršené vstřebávání vápníku a dokonce jeho abnormální vylučování močí.
Jednou z látek, jejímuž nedostatku následkem kofeinu se nevěnuje pozornost, je vitamín B1, přestože 1 gram kofeinu obsahuje 10 miligramů tohoto vitamínu. Není možné odvozovat množství kofeinu pouze z počtu vypitých šálků kávy. Kofein se nachází v mnoha limonádách, nebylinných čajích, kakau a čokoládě. Kakao a čokoláda obsahují kolem 1-2% další povzbuzující látky, teobrominu. Velká čokoládová tyčinka stimuluje organizmus podobně jako šálek kávy.

Nelze nahrazovat kávu energetickými nápojemi či limonádami, přestože některé jsou bez kofeinu a cukru, neboť bezpečnost náhražek cukru v těchto nápojích nebyla uspokojivě prokázána. Navíc limonády obsahují fosforovou kyselinu. Při konzumaci několika lahví nebo plechovek denně nadbytečným příjmem fosforu dochází k nerovnováze a ztrátě vápníku, který zabezpečuje zdravé a pevné kosti. Energetické nápoje pak obsahují velké množství cukrů a konzervantů.

Kofein je součástí i mnoha volně prodejných léků: léku na nachlazení, analgetik, stimulantů a přípravků na hubnutí. Kofein obsahují také léky na předpis, ačkoliv není ve složení zmíněn.

Doporučení z mého pohledu u kofeinových nápojů, pokud je pijete, pak vychází ideálně v tomto pořadí (maximálně 1-2xdenně): dopoledne bílý čaj, zelený či černý čaj (nejlépe bio) či kakao, preso bez mléka po obědě, či hořká kvalitní čokoláda. Některé byliny mají stimulační účinek bez kofeinu, například bazalka Tulsi.

df