Letní tipy pro zdraví

Letní období je příjemným obdobím s dlouhými slunečními dny a možnostmi pro různé aktivity.

1. Dodržujte vhodný pitný režim. Pijte více vody přes den, přibližně 1 litr dopoledne a odpoledne podle žízně. Tekutiny pijte během cvičení a sportu. Na cesty používejte eko plasty, běžné plastové lahve vylučují do vody škodliviny jako jsou ftaláty. Pijte přibližně dva litry denně, omezte pití po 20 hodině.

2. Chraňte si před sluncem hlavu. Noste pokrývku hlavy a mažte se přírodními krémy. Na popálení od slunce používejte aloe vera gel nebo kvalitní kokosový olej.

3. Pohyb. Velmi vhodné je kombinovat aerobní (jogging, rychlá chůze, nordic walking, plavání) a posilovací cvičení.

4. Jezte strava v přirozeném stavu. Čerstvé ovoce a zelenina, které jsou sezonní, dodávají živiny, vitaminy a minerály. Vhodné jsou i ředěné ovocné a zeleninové šťávy. V létě lze jíst saláty. Lehce stravitelné bílkoviny se nachází v ořeších, semínkách, výhoncích, sóje, podmáslí, konopném proteinu. Sladkovodní ryby, sardinky, zvěřina, bio kuřecí maso a krůtí maso jsou lehčeji stravitelné živočišné bílkoviny.

5. Společný čas s rodinou. Léto je ideální na výlety s přáteli a rodinou. Naplánujte si turistické túry, procházky, výlety na kolech. Léto je čas, kdy může být nejvíce ve spojení s přírodou.

6. Relaxace a dýchání. Věnujte více času relaxaci a harmonizaci organismu. V létě máme možnost být déle venku a světlo je hlavní faktor působící na biologické hodiny a hormonální systém. Naučte se správně dýchat a provádějte hluboké dýchání denně.

7. Čas na letní čaj. 2 šálků kvalitní, nejlépe pramenité nebo filtrované vroucí vody zalijte 6-8 nálevových sáčku Tulsi čaje a nechejte louhovat 20 minut. Pak dolijte 2 šákky studené vody a nechejte odstát, případně mírně vychladit. Pijte během horkého dne na osvěžení. V noci můžete louhovat květy a listy některých bylin ve vodě za působení měsíčného světla. Tato voda navozuje vhodně spánek. Přidejte několik jasmínových květů případně citronovou kůru.

8. Bylinné přípravky. Vhodné jsou zejména přírodní vitamin B, antioxidanty, které chrání před stresem, škodlivinami a volnými radikály. Vhodné jsou Amalaki, Tulsi, dong quai, hloh, heřmánek, máta, aloe vera apod..