Pohyb je důležitý, ale stačí přirozený pohyb

Hlavní výhoda cvičení spočívá v nahrazení nesprávných stravovacích návyků. Při stravování, kdy se škroby nebo nadbytek bílkovin změní v cukr, je třeba z důvodu prevence vysokých hladin inzulinu a hormonu regulující hlad leptinu nutné cvičit. Tak pouze snížíte škodlivý dopad nezdravé stravy. Je vhodnější se vyhnout konzumaci špatných potravin. Pohyb totiž není tak důležitý jako strava, i když mírný pohyb vás posune dále než jen na stravě.

 

Mnozí pacienti mi vyprávěli, jak cvičili do úmoru, nezhubli ani deko a měli neforemnou postavu. Pro to existuje jednoduché vysvětlení. Cvičení bez metabolismu zaměřeného na spalování tuku a tvorby svalů přináší jen zklamání. Správná strava obnovuje citlivost na leptin a inzulin a navozuje metabolickou rovnováhu pro dosažení optimálních výsledků z pohybu.

 

Strava představuje základní kámen; pohyb je méně důležitý. Cvičení a pohyb je samozřejmě vhodné zařadit do denního režimu. Pokud ho máte rádi, cvičte s rozumem a s mírnou intenzitou, abyste zabránili zranění nebo nepřiváděli tělo do stresu. Cvičení snižuje hladinu krevního cukru a leptin a zvyšuje citlivost na inzulin. Zlepšuje krevní oběh, který přenáší potřebné živiny do buněk. Navozuje pocit pohody. Pro tyto účinky cvičení doporučuji. Doplňuje stravu a usnadňuje hubnutí. Cvičení je výborný „doplněk". Zařazujte pohyb do života, ale strava většinou účinkuje i bez něho, pokud pozorně dodržujete principy správné stravy.

Pohyb dostačuje mírný

Nepřeceňuji cvičení také proto, aby lidé nepovažovali pohyb za základ hubnutí, neboť nemůže nahradit správnou stravu. Navíc jen málo lidí se během cvičení zlepšuje.
Cílem je usnadnit pohyb. Doporučení pro pohyb? 15 až 20 minut pohybu denně - což dostačuje - se zaměřením na to, co vás baví. Nejvhodnější dobou pro pohyb je čas po večeři, abyste spálili veškerý cukr, než půjdete spát. Bez ohledu na stravu se vždy najde cukr, který by mělo tělo spálit. Dokonce i brokolice obsahuje cukr! Snažte se proto odbourat sacharidy, než si půjdete lehnout. (Pamatujte, že byste neměli jíst nejméně tři hodiny před spaním.) Tak se organismus může zaměřit na spalování tuků během spánku. Pokud si nenajdete čas večer, zařaďte 15 minut pohybu přes den. V žádném případě NEJEZTE večer velkou porci jídla s tím, že pak usnete. Tak bude tělo spalovat cukr přednostně a neodbourá tukové zásoby.

Jediný požadavek, který se vztahuje k cvičení , je zařadit posilování zahrnující velké svalové skupiny (nohy a břicho zejména). Toto cvičení zahrnuje i aerobní způsob, posilující srdce a srdečně-cévní systém. Například rychlá chůze v kopcovitém terénu zatěžuje vhodně velké svalové skupiny a patří k aerobnímu způsobu pohybu. Nebo si nastavte chůzi na stroji či ortoped s režimem do kopce na 15 minut nebo po tuto dobu provádějte před televizí sklapovačky, dřepy a zvedání lehkých činek. Každý den můžete měnit druh cvičení. Nerozhoduje druh cvičení, ale pohyb mírné intenzity 15 minut denně.

Jak poznáte, že cvičíte přiměřeně? Měli byste dýchat rychleji, ale cítit se v pohodě a bez vyčerpání. Lehké pocení nevadí, ale nevhodný je pocit horka nebo pocení s vyčerpáním. Při rychlém tlukotu srdce, vyčerpání nebo pocitech závrati cvičíte příliš intenzivně. (Při bolesti na hrudi, nucení na zvracení nebo pocitu nemoci během cvičení ihned zavolejte lékaře.)

Pohyb bez stresu

Cvičení nesmí být stresující. Správné cvičení navozuje zklidnění. Mnoha pacientům doporučuji jógu, kde se spolu se strečinkem naučí relaxační techniky. Jóga vznikla před mnoha tisíci lety. Zahrnuje ásany, procvičující každou část těla, zejména protahuje a posiluje svaly a klouby. Jogínské dýchání, nazývané pránajáma, navozuje zklidnění a regeneraci organismu.

Existuje několik druhů jógy, včetně takzvané power jógy s intenzivním cvičením. Doporučuji vám věnovat se tradiční józe s mírným protahováním, relaxací a hlubokým dýcháním na rozdíl od agresivnějších druhů.

Jóga nabízí kromě pocitu pohody také zdravotní účinky. Nedávné studie potvrzují, že jóga snižuje krevní tlak, srdeční frekvenci a zlepšuje artritidu.

Pamatujte si, že nemusíte hodiny intenzivně cvičit v posilovně pro vypracování postavy. Příjemná procházka po večeři s vnímáním vůní zcela postačuje.

--

Zdroj a literatura: Ron Rosedale, Rosedale diet