Příznaky, že potřebujete probiotika

Zdravé střevo je základ zdraví. Rovnováhu střevního mikrobiomu narušuje opakované užívání antibiotik, nevhodná strava, stres. V současné době není jednoduché udržet střevní mikroflóru zdravou, ale napomoci můžeme přísunem prospěšných bakterií v kvalitních probioticích.

Způsob, jakým se pěstují potraviny, a moderní zemědělství narušilo ekosystém, kdy je půda ochuzována o esenciální látky a bakterie, a původně půda bohatá na bakterie, minerály, a živiny je zamořena pesticidy. Namísto, abychom je přirozeně konzumovali v potravinách, jsme nuceni je doplňovat z jiných zdrojů.

Většina lidí má nerovnováhu ve střevní mikroflóře. Následkem nevyvážené stravy (přemíra polotovarů, české kuchyně, smažených jídel, pšenice a mléčných výrobků), stresu, a při častém užívání antibiotik se mohou objevovat příznaky, signalizující potřebu probiotických potravin a probiotik:

Obtíže spojené s nedostatkem probiotik

1. Plynatost, nadýmání

V případě, že trpíte nadýmáním, zvyšte probatika, například bifidobakterie zlepšují glukózovu toleranci a snižují tuky v krvi a příznaky dráždivého tračníku jako nadýmání či poruchu peristaltiky...
Probiotika podporují lepší vstřebávání živin a brání přerůstání kvasinek. U zažívacích obtíží pak vznikají další symptomy jako únava, apatie a změny nálad.

2.Zácpa

Pokud trpíte chronickou zácpu a nepravidelností ve stolici, máte nerovnováhu ve střevní mikroflóře. Probiotika ve stravě a kapslích podporuje pravidelnou stolici.

3.Kožní vyrážky

Pokožka reaguje na vnitřní nerovnováhu a osu střevo-kůže-mozek. Kůže reaguje na nezdravé střevo a narušená střevní mikroflora způsobuje kožní ekzémy, psoriázu či rosaceu. Probiotika snižují tvorbu vrásek, hydratují pokožku, chrání před UV zářením a posilují pokožku jako ochrannou bariéru.

4.Afty

Afty jsou indikátorem, že dochází k přerůstání kvasinek a patogenů ve střevech. Nadbytek sacharidů, cukrů, alkoholu a stresu způsobuje kvasinková a další onemocnění. Posílení imunity probiotiky spolu s vitaminy B odstraňuje afty.

5.Kvasinkové onemocnění

Systémová kandidóza se nevyskytuje jen ve střevech a na pokožce (např. jako bílé fleky), ale i ve vagíně jako vaginální výtoky. K těm dochází při narušení rovnováhy ve střevní mikroflóře. V urogenitálním traktu žije přes 50 druhů laktobacilů, a některé studie naznačují možnou léčbu vaginálních mykóz a infekcí močových cest probiotiky.

6.Při cestování

Nezapomeňte probiotika přibalit na cesty. Imunitu oslabuje cestování zejména s časovým posunem na západ a východ přes více časových pásem, nedostatek spánku, změny klimatu, nevyvážená strava...probatika posilují imunitu v těchto případech.

7.Nadbytek alkoholu

Jsme zastáncem pravidelného pití vína. Alkohol je větších dávkách ale oslabuje imunitu a pravidelná větší konzumace alkoholu (více než 2-4 dl vína denně) narušuje delikátní střevní rovnováhu.

8.Užívání antibiotik

Antibiotika nejsou jen zabíječi infekce, ale také prospěšných bakterií, zejména u širokospektrých. Po dobrání antibiotik, pokud jsou nutná, je důležité užívat probiotika. Probiotika neužívejte spolu s antibiotiky, protože antibiotika zlikvidují i prospěšné bakterie v probioticích.

9.Nezdravá strava

Smažená jídla, polotovary a fast food živí zdárně patogenní mikroorganismy a vedou k přerůstání kvasinek, plísní a potenciálně škodlivých bakterií. Poskytněte potravu s vhodnou vlákninou v ovoci, zelenině a ořeších těm bakteriím, které chrání vaši imunitu.

df