Snížení zánětu snižuje riziko nemocí srdce

Zánět je ozdravná reakce těla na nebezpečné infekce, poškození a poranění a je součástí reakce imunitního systému. Zánět signalizuje imunitnímu systému, aby začal vylučovat speciální buňky, které likvidují mikrobi a uzdravují poškozené tkáně. Jak uvádím v knihách a v článcích, chronický zánět zvyšuje riziko civilizačních nemocí, jako alergie, cukrovka, rakovina, autoimunitní nemoci např štítné žlázy a také nejčastější příčinu úmrtí, nemoci srdce a cév.

V mnoha studiích se zkouší integrativní medicína, propojení přírodní a konvenční medicíny, zejména v úpravě stravy a bylin v kombinaci s některými léky.

Jak vysvětluji v knize Tučné superpotraviny a oleje a také knihách o zánětu, kornatění tepen (ateroskleróza) není způsobena zvýšeným cholesterolem, ale zánětem. Metodou, jak snížit ischemickou chorobou srdeční či riziko infarktu tak je snížení zánětu. Existují dostatečně vědecké důkazy, např ve studii CANTOS (Canakinumab Anti-inflammatory Thrombosis Outcome Study) se vědci namísto cholesterolu zaměřili na zánět. Látka zvaná canakinumab, monoklonální protilátka neutralizuje prozánětlivou molekulu interleukin-1 beta a snižuje riziko opakovaného infarktu.

Zánět probíhá často skrytě, pokud na něj nemyslíme. Například lidé často zcela zdraví s rodinnou anamnézou mohou mít vysoké riziko nemoci srdce, protože mají vysoké protilátky např. proti myokardu. Pokud se protilátky nezjistí, může nastat závažná srdeční příhoda i bez jiných patologických krevních testů i EKG.

Některé zásady, které blíže rozvádím ve svých knihách o zánětu:

 

  • Protizánětlivá strava : potraviny bohaté na zdravé tuky jako ryby či zvěřina, semínka, ořechy, antioxidanty v koření a ovoci, zelenina...

 

Vyhněte se prozánětlivým potravinám: ztuženým tukům, polotovarům, cukru, rostlinným olejům s nadbytkem omega-6 mastných kyselin jako slunečnicový olej, margarínům, těstovinám, bramborům, tedy škrobům, pšeničnému lepku

 

  • Stabilní hladina krevního cukru a tlaku: protizánětlivá strava s přiměřeným množstvím bílkovin, bez rafinovaných sacharidů a pšenice (těstoviny, pečivo z pšenice)
  • Pohyb: 150 minut týdně jen středně intenzivního pohybu dostačuje, aerobní pohyb jako jízda na kole, běh, chůze ale nestačí, nutné je mírné posilování a relaxace s dechovými cviky.
  • Nadváha: nadváha může být přítomna u štíhlých lidí s nadměrným množstvím zásobního tuku, zejména vlivem větší konzumace sacharidů v pečivu. Viscerální tuk vylučuje zánětlivé cytokiny.
  • Stres: jedna z příčin zánětu a nemocí srdce. Vhodné jsou dechové cviky, relaxace u hudby nebo v přírodě, aktivní relaxace s vizualizací apod.