Nepotlačitelná nutkání přírody

Lidé mají velmi vyvinutý mozek a výsledkem toho jsou mimořádné objevy, které jim všemožně pomáhají, v průběhu tohoto procesu jsme ale zapomněli, co napsali naši dávní mudrcové Ájurvédy. Velmi jsme se vzdálili přírodě. Jsme neustále ve shonu a nemáme čas ani vyhovět volání přírody. Ano! Hovořím o naslouchání potřebám přírody. V tom jsme horší než zvířata, která mají dost času alespoň na vyprazdňování.


13 nutkání přírody

Ájurvéda, tradiční přírodní medicína, popisuje 13 nutkání přírody, která bychom za žádnou cenu neměli potlačovat. Pokud jsou totiž z jakéhokoliv důvodu potlačena, může to vést k nejrůznějším zdravotním potížím. Čaraka, starověký ájurvédský mudrc, o těchto nepotlačitelných potřebách přírody říká, že moudrý člověk by neměl potlačovat naléhavou potřebu močení, stolice, ejakulace semene, uvolňování větrů, zvracení, kýchání, říhání, zívání, hladu, žízně, slzení a vydýchání po námaze.

Potlačování nucení na stolici (vedoucí k zácpě) způsobuje kolikové bolesti břicha, bolesti hlavy, hromadění střevních plynů, říhání, křeče v lýtkách a nadýmání. To se stává v případě dočasného zadržování potřeby vyprazdňování stolice. Brzy se to však změní ve zvyk způsobený nepravidelným způsobem života, nesprávným stravováním, nedostatkem času a disciplíny. Chronické potlačování nucení na stolici vede k zácpě, která je podle Ájurvédy základem většiny nemocí.

Zácpa - přirozené nutkání

Vyprazdňování stolice je nejdůležitější ze všech potřeb přírody. Stolice je plná toxinů, a pokud dlouho zůstává v těle, začíná proces fermentace, který vede k celé řadě problémů. Ájurvédská medicína má mnoho možností jak odstraňovat např. zácpu, např. starodávnou kombinací bylin Triphala nebo Bowel Care.

Proč ignorujeme potřeby našeho těla?

Potřeby, které máme, potlačují děti, které chodí do školy. Nejdou na toaletu brzy ráno, protože příliš dlouho spí a pak pospíchají do školy. Jejich rodiče jsou velice zaměstnaní, chodí velmi pozdě spát a tento vzor pak přebírají i děti. Tuto potřebu zadržují také ženy v domácnosti, protože mají příliš mnoho práce s péčí o celou rodinu a zejména o malé děti.

Muži jsou také velmi zaměstnaní, jezdí na služební cesty, účastní se obchodních jednání, pracují a snaží se dosáhnout vytčených cílů, takže nevěnují této potřebě pozornost. Moderní společnost se tváří, že je jaksi nevhodné, pokud je někdo 10 minut na toaletě, aby se vyprázdnil.

Někdy nucení na stolici trvá jen pár vteřin a pak zase přejde. V takovém případě by člověk měl jít na toaletu hned a nestarat se o nic jiného. Pomáhá to mimo jiné udržet pod kontrolou svoji hmotnost.

Zácpa - příčina mnoha nemocí

Přehlížení této potřeby vede k zácpě. Zácpa je považována za základ většiny zdravotních potíží. V tlustém střevě podle Ájurvédy sídlí 'váta' neboli prvek vzduchu a prostoru. Nerovnováha prvku váta v těle způsobuje 80 % všech chorob včetně závažných onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, diabetes, poruchy zraku u dětí, kožní problémy, hemoroidy, reflux, migréna, bolesti hlavy, bolesti v zádech, malátnost, nervozita a zažívací obtíže.

Potlačování nucení na stolici vede k urychlenému stárnutí organismu, jehož příčinou jsou změny způsobené nerovnováhou váta. Vátu kromě pravidelné životosprávy odstraňuje zácpu naspř. organic aloe vera, Tulsi v čajích nebo kapslích, chřest hroznovitý zvaný šatavari např. v přípravku Zdraví pro ženu nebo Šatavari, přípravek Bowel Care, který nejen reguluje vátu, ale také činnost tlustého střeva a stolici. Vynikajícím prostředkem je starodávný přípravek Triphala.

Proto až pocítíte další nutkání přírody, nepřehlížejte je, ale přednostně mu vyhovte.

dr. Vikram Chauhan