Ketogenní strava obsahuje hodně tuků, bílkoviny a minimálně sacharidy.
Tvorbu ketolátek z mastných kyselin v játrech stimuluje velmi nízký přísun sacharidů. Ketolátky jsou důležitým zdrojem energie pro většinu buněk.
Ketogenní strava se používala už ve 20. letech minulého století v léčbě epilepsie.
Výzkum ukazuje, že krátkodobá ketogenní strava je prospěšná. Novorozenec po porodu je v ketogenním stavu.
Keto strava je velmi vhodná pro ty, co chtějí zhubnout a trpí metabolickými chorobami jako zvýšený krevní cukr nebo cukrovka, steatóza jater, nemoci srdce a cév, zvýšené triglyceridy.
Pokud jste zdraví a chcete si udržet kondici, zlepšit psychiku, paměť a koncentraci, pak je vhodné též maximálně omezit sacharidy a rostlinnou stravu.
Ketogenní krátkodobá strava
- Podporuje funkci mitochondrií a jejich počet – mitochondrie jako buněčné elektrárny produkují zásobní zdroj energie pro fungování našeho těla.
- Zřejmě nejlepší režim na snížení nadváhy. Celkově nízkosacharidová strava jednoznačně snižuje nadváhu.
- Nízkosacharidová strava zvyšuje citlivost na inzulin, snižuje krevní cukr a inzulin, zlepšuje parametr nazývaný glykovaný hemoglobin, jehož dlouhodobě zvýšená hladina způsobuje inzulinovou rezistenci.
- Hormonální rovnováha: u ketogenní stravy klesá testosteron u žen a zvyšuje se u mužů, estrogeny u žen stoupají a testosteron klesá.
- Ketogenní strava snižuje riziko nemocí srdce, chrání srdce před poškozením, jelikož srdce pro svou činnost vyžaduje zejména tuky, nikoli sacharidy.
- Nejspíše riziko rakoviny. Glukoza je energetickým substrátem pro rakovinné buňky. Ketolátky rakovinné buňky neumí využít jako zdroj energie, nicméně výzkum uvádí protichůdná doporučení.
- Zlepšení kognitivních funkcí jako paměť a koncentrace, snížení rizika demence, autismu, migrén, deprese, nespavosti
- Zlepšuje kvalitu života. Nejenže působí neuroprotektivně, ale snižuje negativní účinky volných radikálů, zánětu a bez snížení kvality života jako nízkokalorické dlouhodobé diety.
Orientační složení ketogenní stravy na ketopobytech
- Maso, ryby, drůbež, vejce, syrovátkový a vaječný protein
- Sýry (pokud tolerujete mléčné výrobky), jogurt, smetana
- Avokádo, ořechy + semena, kokosový olej
- Zelenina – listová zelenina, kořenová zelenina, olivy
- Kokosové produkty