Jaký má význam očista střev?

Tlustému střevu je ve východní medicíně věnována velká pozornost. Česká republika zaujímá první místo v rakovině tlustého střeva a konečníku. V ájurvédské medicíně se očista nazývá basti. Zaručuje správnou střevní peristaltiku a zdraví, neboť v tlustém střevě se nejen zahušťuje stolice (podle západní medicíny), ale vstřebávají se zde i minerály, stopové prvky, a také životní síla Prána. Střeva vylučují toxiny z jater (přes žluč). Zácpa je velmi častá , neboť rafinovaná strava bez dostatku vlákniny a sedavý způsob života zpomaluje střevní peristaltiku. Při zácpě se nejen vstřebávají toxiny zpět do krve a jater, ale je příčinou růstu kvasinek a patogenních (škodlivých) střevních bakterií. Očista střev je proto velmi důležitá, neboť čisté a správně fungující tlusté střevo obnoví správnou střevní mikrofloru.

Co je pročištění střev (basti)?

Basti v ájurvédské medicíně znamená důležitou terapii v péči o tlusté střevo. Basti je aplikace teplého oleje do tlustého střeva, bez přidání léků nebo chemikálií. Teplý olej a bylinná směs pročistí, změkčí, rozdrobí a odstraní zbytky stolice, parazity, hlen a další odpadní látky ze střevní sliznice. Zároveň vyvolá postupný návrat organismu do rovnováhy.

Jaké jsou cíle léčby?

 • uvést tělo do rovnováhy
 • zjemnit a odstranit toxické odpadní látky
 • posílit a stimulovat nervy, svaly, žlázy, oběhový a imunitní část zažívacího traktu
 • stimulovat peristaltiku
 • očistit střevní stěny pro lepší vstřebatelnost látek
 • zavodnit organismus

Jak se očista střev provádí?

Klystýry doporučuji na začátku jedno až několikadenní detoxikace, během ní a po skončení vždy navečer nebo nalačno ráno (v 7,45h). Existují různé recepty na přípravu bylinných roztoků, případně olejových výplachů individuálně podle zdravotního stavu.

Klient leží na lůžku a po nahřátí podbřišku se do konečníku jemně zavede rektální hadička. Pomalu se aplikuje směs teplých bylin s olejem nebo jen olej (podle zdravotního stavu a metabolického typu) v poměrně malém množství -100-600ml. Basti s olejem nebo odvary by měla působit nejméně třicet minut, pokud možno ještě déle (u bylinných odvarů, u olejových i několik hodin). Po basti je vhodné jíst na oběd nebo večeři jen zeleninové jídlo.

Rozdíl basti a kolonhydroterapie?

Výplach střeva podle ájurvédy je jemnou účinnou procedurou, velmi vzdálenou bolestivé aplikaci velkého množství tekutin. Módním hitem poslední doby je kolonhydroterapie. Dle posledních poznatků velké množství vody při kolonhydroterapii narušuje střevní mikrofloru a podporuje růst kvasinek. Tuto metodu lze doporučit jen jednorázově po větší očistě jater apod. Aplikace odvarů a oleje na rozdíl od kolonhydroterapie nevysušuje střevní stěnu jako voda. Basti posiluje růst zdravých mikroorganismů. Detoxikuje a regeneruje nejen tlusté střevo, ale také odstraňuje celkovou nerovnováhu v těle.

Kolik procedur je třeba?

Počet závisí na individuálních potřebách klienta. Při naší západní stravě se doporučuje 6–8 procedur následujících brzy po sobě (např.2xtýdně). Pak je vhodné udržovat střevo čisté 1 x měsíčně.

Je tato terapie bezpečná?

Naprosto. Používáme kvalitní nástroje a jednorázové hadičky, čímž se zabrání infekci.

Pro koho je basti nevhodné?

Nedoporučuje se u pacientů, kteří trpí průjmem nebo krvácením z konečníku, u lidí, kteří trpí chronickými poruchami trávení, kašlem, dušností, cukrovkou nebo těžkou chudokrevností, kteří by neměli dostávat žádná klyzmata s olejem; to samé platí také pro staré lidi a děti do sedmi let.

Jak poznám špatně fungující tlusté střevo, a přítomnost toxinů v těle?

Následující příznaky značí potřebu detoxikace: zácpa, hemoroidy, chronické bolesti hlavy, zápach z úst, nadýmání, deprese, nervozita, špatná koncentrace, únava, studené ruce a nohy, suché, lámavé nehty, bolest zad, svalů nebo kloubů, povlak na jazyku, kožní vyrážky, neschopnost zhubnout, špatná imunita…

Jaké jsou výhody této terapie?

Některé výhody pravidelného pročišťování střeva:

 • zlepšená funkce střev s účinnějším vstřebáváním živin
 • snížení hlenu v plicích
 • mladší vzhled
 • více energie
 • zvýšená pohyblivost
 • jemnější, vláčnější kůže
 • zhubnutí
 • bystrá mysl
 • pocit vitality a zdraví.

Vláknina na očistu střev

Činnost střev lze obnovit vlákninou v různých přípravcích. Z bylin se používá Psyllium v kombinaci Aloe vera a inulinem (např. přípravek Fiber Harmony), a také starodávná směs Triphala, která i váže těžké kovy. Projímadla ochuzují organismus o draslík a jsou návyková, a to i samotné Psyllium, které není vhodné samostatně k užívání.

Namasté, Indie

Namasté, Indie

Indie je země velkých kontrastů a také velké svobodné demokracie. Je pravdivé tvrzení, že ti, kteří v Indii najdou sami sebe, by se druhý den nejraději vrátili domů. Neboť styl života zde je od ...
Svaté Varanásí

Svaté Varanásí

Indie je místo kontrastů, zejména rozdíly v životní úrovní obyvatel. Kontrasty se objevují ale také mezi severem a jihem Indie. Z hlediska historie je zajímavější sever Indie. Výjimečným ...

Odesláno

Děkujeme za odeslání formuláře, budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Nepál – fotogalerie

Nepál – fotogalerie

Další zajímavé fotografie a videa z Nepálu najdete zde.

Program v Nepálu

14-denní program v Nepálu s Davidem Frejem březen 2019 Den 1. 16:10 odlet z Prahy letem Qatar Airways s přestupem v Doha. Den 2.Přílet v 10.30 do Kathmandu, přesun do nedalekého ...

Detoxikace léčivými oleji

Knihu zakoupíte na www.eccevita.cz

Byliny

Byliny

Dr. Frej v TV

Dr. Frej na ČT1 v pořadu Sama doma.

Ájurvédské recepty pro zdraví – ukázky z knihy

[issuu width=670 height=500 autoFlip=true showHtmlLink=false printButtonEnabled=false shareButtonEnabled=false searchButtonEnabled=false backgroundColor=%23222222 ...
Biologické hodiny – ukázky z knihy

Biologické hodiny – ukázky z knihy

Knihu zakoupíte na www.eccevita.cz

Detoxikace pro dlouhý život – ukázky

Knihu zakoupíte na www.eccevita.cz

Zánět skrytý zabiják – ukázky

Knihu zakoupíte na www.eccevita.cz