Co je širodhara?

“Pravidelná aplikace oleje odstraňuje bolest hlavy, plešatění, šedivění vlasů. Posiluje se nervový systém, vlasy tmavnou sílí a rostou; smysly fungují normálně; pleť regeneruje; podporuje se spánek a pocity štěstí.” To napsal ájurvédský lékař Čáraka, ve spisu před 2,000 lety.

V sanskrtu (staroindickém jazyku) znamená širo = hlava a dhara = tok. Při této několik tisíc let staré léčebné metodě teče tenkým pramínkem tekutina (nejčastěji teplý léčivý olej) ze speciální nádoby na čelo.

Proč širodhara?

Jedná se o neobyčejně účinnou relaxační techniku. V Ájurvédě se považuje za jednu z omlazovacích a pročišťovacích procedur, používá se k odstranění příčiny mnoha nemocí. Z těla se vylučují nahromaděné toxiny, způsobující nemoci a zároveň se vyživují tkáně. Širodhara posiluje organismus a prodlužuje věk. Širodhara zajišťuje ideální přísun živin v těle i mysli. Při pročišťovací a omlazovací terapii (nazývané rasájana), která je jedinečná a najdete ji jen v Ájurvédě, se tělo pročistí a uvede zpět do rovnováhy.

Jaké účinky má širodhara?

Širodhara, starodávná účinná a prověřená metoda, se používá úspěšně již 5000 let a působí léčivě u přibližně 80 nemocí, Širodhara posiluje organismus a prodlužuje věk. Při omlazovací terapii (nazývané rasájana), která je jedinečná a najdete ji jen v Ájurvédě, se tělo pročistí a uvede zpět do rovnováhy. Z těla se vylučují nahromaděné toxiny, způsobující nemoci a zároveň se vyživují tkáně. Teplý olej stéká na čelo a ovlivňuje hypofýzu, podvěsek mozkový, který řídí celý hormonální systém. Zklidnění nervového systému, tento jeden ze základních účinků procedury, snižuje tak celkový stres v organismu.

Je jednou z nejúčinnějších metod v odstraňování stresu a napětí, pomáhá v léčbě nespavosti, odstraňuje úzkost, strach a deprese, léčí migrény a bolesti hlavy, pomáhá při nervových poruchách.

Má ale mnoho dalších léčivých účinků. V našem centru jí používáme též u oslabené životní síly a únavy, onemocnění krku, očí, uší, nosu, podporuje krevní oběh, zlepšuje paměť, vyživuje vlasy a vlasovou pokožku, zpomaluje šedivění, podporuje růst vlasů, omlazuje pokožku, zpomaluje stárnutí, zlepšuje cukrovku, snižuje cholesterol, pomáhá při revmatismu a artritidě, při bolestech zad, účinkuje u hypertenze (vysokého krevního tlaku), snižuje příznaky u astmatu, působí na zvětšenou prostatu, na žaludeční vředy.

Především je ale vynikající relaxací a odpočinkem.

Jaký olej při širodhaře používáme?

Návod na přípravu oleje vychází ze starodávného receptu, kde se smíchají speciálním postupem byliny jako Brahmi Gotu Kola (bacopa monnieri), Ašvaganda (withania somenifera), Šatavari (asparagus racemosus), Bala (sida cordifolia), Bringaradž (eclipta alba) a mléko v sezamovém oleji.

Jak často je nutné širodharu provádět?

Pro uvolnění (relaxaci) a léčbu zdravotních potíží, výše vyjmenovaných, je vhodné projít několika procedurami. Při vážné nemoci se doporučuje podstoupit 2–3 týdenní léčbu.

Jak dlouho terapie trvá?

Průměrně 20-45 minut. první procedura většinou trvá 20 minut, další 45 minut.

Pro koho je širodhara vhodná?

Tato terapie je vhodná na jakoukoliv nerovnováhu, pro ty, kteří trpí některou poruchou výše uvedenou a tam, kde je příliš stresu v životě. především ale pro ty, kteří chtějí zažít zklidnění a příjemnou relaxaci u speciální procedury. Své zkušenosti popisuje klientka zde…

Mám se nějak na širodharu připravit?

Pro maximální účinek má být organismus zklidněn. Vezměte si s sebou starší ručník a šátek. Po proceduře je vhodné mít hlavu v teple a 2–3× smýt olej šamponem nejdříve za hodinu, případně až před spaním nebo nechat do druhého dne bez umytí.

Namasté, Indie

Namasté, Indie

Indie je země velkých kontrastů a také velké svobodné demokracie. Je pravdivé tvrzení, že ti, kteří v Indii najdou sami sebe, by se druhý den nejraději vrátili domů. Neboť styl života zde je od ...
Svaté Varanásí

Svaté Varanásí

Indie je místo kontrastů, zejména rozdíly v životní úrovní obyvatel. Kontrasty se objevují ale také mezi severem a jihem Indie. Z hlediska historie je zajímavější sever Indie. Výjimečným ...

Odesláno

Děkujeme za odeslání formuláře, budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Nepál – fotogalerie

Nepál – fotogalerie

Další zajímavé fotografie a videa z Nepálu najdete zde.

Program v Nepálu

14-denní program v Nepálu s Davidem Frejem březen 2019 Den 1. 16:10 odlet z Prahy letem Qatar Airways s přestupem v Doha. Den 2.Přílet v 10.30 do Kathmandu, přesun do nedalekého ...

Detoxikace léčivými oleji

Knihu zakoupíte na www.eccevita.cz

Byliny

Byliny

Dr. Frej v TV

Dr. Frej na ČT1 v pořadu Sama doma.

Zánět skrytý zabiják – ukázky

Knihu zakoupíte na www.eccevita.cz

Ájurvédské recepty pro zdraví – ukázky z knihy

[issuu width=670 height=500 autoFlip=true showHtmlLink=false printButtonEnabled=false shareButtonEnabled=false searchButtonEnabled=false backgroundColor=%23222222 ...
Biologické hodiny – ukázky z knihy

Biologické hodiny – ukázky z knihy

Knihu zakoupíte na www.eccevita.cz

Detoxikace pro dlouhý život – ukázky

Knihu zakoupíte na www.eccevita.cz