Pulzová diagnostika - osvědčená metoda

Pulzová diagnostika poskytuje informaci o zdravotním stavu jedince. Na základě pulzové diagnostiky lze stanovit individuální preventivní i léčebný plán, zahrnující životosprávu, stravu, detoxikaci a omlazení organismu a předepsání vhodných bylin.

Co je pulzová diagnostika

Ájurvédský lékař Vasant Lád je jedním z největších znalců pulzové diagnostiky. Měl jsem to štěstí, že jsem se od něj mohl techniku naučit. Jeho zkušenostmi prověřený systém analýzy pulzu se mi v praxi naprosto osvědčil. Techniku, kterou používám, je sice zřejmě pro naučení nejsložitější, ale zase dle mých zkušeností vypovídá přesně o zdravotním stavu pacienta.

Pro někoho může být až neuvěřitelné, kolik informací lze pulzem získat. Pulzem lze zjistit klíčové informace o pacientově stavu. Pulzová diagnostika je základním diagnostickým nástrojem v ájurvédské medicíně. V dávných dobách byla pulzová diagnostika jediným prostředkem, jak zjistit nemoc.

Jak zjistit nemoc

Osobní konzultace u ájurvédského lékaře zahrnuje určení vašeho tělesného typu a nerovnováhy pulzovou diagnostikou. Pulz se odečítá u žen na levé a mužů na pravé ruce, na sedmi úrovních a na konzultaci zjišťuji vrozenou a současnou konstituci, mentální stav, stav orgánů a tkání, trávení a imunity. Pulzem lze předpovědět prognózu (tedy co se odehraje za určitý čas, například v době vyšetření ještě nemáte zažívací obtíže, ale pulz již ukazuje oslabení žaludku) a zejména funkční poruchu, vždyť toto zjištění bylo cílem pulzové diagnostiky v ájurvédské i čínské medicíně. Podle západní medicíny jste nemocní až v momentě, kdy vám najdou organickou příčinu. Mám mnoho klientů, kteří se necítí dobře, ale mají veškerá vyšetření v pořádku. Nejsnáze se dá nemocem předejít právě zjištěním funkční nerovnováhy pulzovou diagnostikou a včasnými preventivními nebo léčebnými opatřeními. V kombinaci s laboratorními vyšetřeními a anamnézou (informace o potížích, které mi klient sdělí) lze tak získat celkový přehled o zdravotním stavu a možné léčbě.

Pulzová diagnostika, detoxikace a byliny

Pulzová diagnostika poskytuje objektivní informaci o stavu těla, mysli, a ducha jedince. Na základě pulzové diagnostiky lze předepsat vhodné byliny. Kvalita pulzu se mění a byliny jej přímo ovlivňují. Těžký pulz znamená toxiny a účinek ájurvédských bylin, které výborně pročišťují krev a odstraňují toxiny a plísně z těla (ájurvédské antibiotikum Neem, unikátní směs na játra a ledviny LKC, vynikající detoxikační kombinace Triphala) se na pulzu viditelně projeví. Naopak byliny které tonizují oslabeného nemocného, s nitkovitým, slabým pulzem (indický ženšen Ašvaganda, „ženská“ směs fytoestrogenů Zdraví pro ženu) se projeví „posílením“ pulzu.

Pulzová diagnostika a rovnováha

Správné odečítání pulzu vyžaduje nejméně 10000 měření. Prsty terapeuta získají citlivost přes nová centra ve svých konečcích. Pulzová diagnostika poskytuje objektivní informaci o stavu těla, mysli, a ducha jedince. Umožní stanovit nerovnováhu (pravou příčinu poruchy) nebo možné onemocnění dříve než se viditelně projeví. Vhodným opatřením (stravou, bylinami, životosprávou) lze zabránit projevení nemoci nebo uvést organismus opět do rovnováhy.

Pulzová diagnostika je výjimečným a přesným způsobem, jak včas objevit nerovnováhu a tak snadněji odstranit pravou příčinu zdravotních potíží.

MUDr David Frej, autor se věnuje ájurvédské medicíně, detoxikaci a výživě.