Nebezpečné léky proti překyselení

Nedávno v tisku proběhla zpráva o nebezpečných důsledcích užívání léků na překyselení žaludku, který výrazně zvyšují riziko předčasného úmrtí. O tom, že léky jako Helicid nejsou neškodné léky pouze blokující sekreci žaludeční kyseliny, jak tvrdí mnozí lékaři, si přitom ví už mnoho let...

Pacientům vysvětluji, že užívat tyto léky dlouhodobě může přinést řadu obtíží a nedostatku minerálů či riziko demence. Tyto léky patřící do inhibitorů protonové pumpy jako Pantoprazol (Controloc), Lanzoprazol či Omeprazol (Losec, Helicid) užívá statisíce lidí denně po dobu mnoha let na předpis, ale bohužel antacida jako Maalox či Rennie jsou i volně prodejné (Helicid, Controloc, Losec). Články podporující užívání těchto léků tvrdí, že bezpečnost je vysoká a nežádoucí účinky minimální (bolesti hlavy, zvýšené jaterní testy, zánět střeva, poruchy stolice). Už jen uvedené účinky v příbalovém letáku by mě už odradily od užívání, ale horší je, že se běžně neuvádí studie dokumentující nebezpečí těchto léků.

Nová studie uveřejněná v British Medical Journal uvádí, že inhibitory protonové pumpy zvyšovaly u starších mužů (bělochů) během několika let užívání riziko předčasné smrti i u lidí bez onemocnění trávicího traktu během 5 let o 50%, při množství lidé užívajích tyto léky jde o tisíce úmrtí ročně.

Jeden z vysvětlení je, že tyto léky blokují regeneraci buněk výstelky sliznici, zvyšují rychlost úmrtí buněk a oxidativní stres, narušují syntézu zánětlivých cytokinů, proteinů a faktorů srážlivosti krve. Užívání léků na překyselení žaludku či reflux je spojen s dalšími nebezpečími. Tyto léky poškozují játra a hlavně ledviny, studie prokazují poškození ledvin, nedostatek hořčíku, řídnutí kostí pro nedostatek vápníku, riziko střevní infekce. Některé zdroje dokonce uvádějí riziko pneumonie a nemocí srdce.

Německá analýza z roku 2016 analyzovala užívání léků jako omeprazol a helicidi u 74 000 starších osob nad 75 let bez příznaků demence. Ti, co užívali inhibitory protonové pumpy měly výrazně vyšší výskyt demence. V mozku myší užívajících léky jako omeprazol se ukládal beta-amyloid, jeden z faktorů spojených s demencí. Kromě toho, pokud dlouhodobě užíváte tyto léky, hrozí vám nedostatek vitaminu B12, spojený s poklesem kognitivních funkcí a demencí. Některé léky jako omeprazol a lansoprazol prostupují přímo z krve do mozku, kde narušují účinky enzymů a vedou k hromadění A-beta peptidů, spojených s Alzheimerovou demencí.

Co se běžně nezmiňuje, tyto léky jako slabé báze zvyšují pH žaludku, tedy snižují kyselé prostředí, nutné k vstřebávání vápníku, vitaminů a proteinů. Narušené pH ovlivňuje střevní mikroflóru a vede k přerůstání bakterií (riziko infekce Clostridium difficile) a do tenkého střeva (SIBO).

Užívání léků na překyselení žaludku, pálení žáhy, žaludeční vředy a reflux se přitom doporučuje zbytečně až v 60% případů. V některých vážných případech jsou tyto léky nutné, ale u mnoha lidí existuje rychlé řešení v podobě individuální úpravy stravy a životosprávy, cviky na plíce a hrudník, obecných doporučení, dechové cvičení a rehabilitaci posilující největší dýchací sval bránici a svěrač jícnu u reflexu a přírodní bylinné přípravky, které ze svých zkušeností mohou řešit překyselení a reflux během několika týdnů bez nebezpečných léků.

MUDr. David Frej

Reference:

Gomm W, von Holt K, Thomé F, Broich K, Maier W, Fink A, Doblhammer G, Haenisch B. Association of Proton Pump Inhibitors With Risk of DementiaA Pharmacoepidemiological Claims Data Analysis. JAMA Neurol. 2016;73(4):410-416. doi:10.1001/jamaneurol.2015.4791

Xie Y, Bowe B, Li T, et al Risk of death among users of Proton Pump Inhibitors: a longitudinal observational cohort study of United States veterans BMJ Open 2017;7:e015735. doi: 10.1136/bmjopen-2016-015735