Pravidelné cvičení, zvláště při sedavém způsobu života, zvyšuje hustotu kostí o 6 procent ročně, stejně jako HT nebo podávání bifosfátů (Fosamax).

Cvičení-silné kosti proti osteoporóze

Nikdy není pozdě. V jedné studii se zjistilo, že ženy ve věku osmdesáti let mohou zvýšit hustotu kostí v kyčlích cviky, kdy se přidržují židle a přešlapují z nohy na nohu po dobu několika minut. Jako v případě HT se hustota kostí snižuje, jakmile přestanete cvičit. To je dobrá motivace pro pravidelné cvičení, jedná se o nejúčinnější metodu přirozeného zvyšování hustoty kostí.

Jako u mnoha přírodních metod prospívá cvičení mnoha způsoby: snižuje riziko pádu, zabraňuje častým příčinám zlomenin až o 25 procent. Toto jsou výsledky randomizovaných klinických studií publikovaných odborníky na prevenci, diagnózu a terapii osteoporózy z Národního ústavu zdraví. Ve vyšším věku častěji upadneme v důsledku nižší stability, zraku, rychlosti reakce a nižší svalové síly.

Většina změn nevzniká následkem stárnutí, ale sedavým způsobem života a celkově špatnou životosprávou. Pravidelné cvičení a trénink rovnováhy pomocí tai-či, jógy, pilates a dalších koordinačních cvičení udržuje správné reakce a měly by se stát trvalou součástí života.

Životospráva+cvičení proti zlomeninám a osteoporóze

Kombinace cvičení s dostatečným příjmem vápníku a vitaminu D snižuje riziko zlomenin o 30 procent jako u pacientů s osteoporózou léčených Fosamaxem během tří let – málo známý fakt, kterými se farmaceutické firmy nechlubí. Při známých pozitivních účincích cvičení byste měli začít pravidelně cvičit hned teď – ode dneška.

Studie prokazují, že silné svaly posilují i kosti. Takže cvičení posilující svaly posiluje i kosti, ale nejúčinnějšími cviky jsou ty, které zapojují největší svaly proti přitažlivosti – posilování. Dobrá zpráva pro plavce: v nedávných studiích se zjistilo, že plavání zvyšuje hustotu kostí na zádech, navzdory přesvědčení že nejde o posilování. Posilováním pomocných svalů také posilujete kosti.
Jaké cvičení je pro kosti nejvhodnější? V jedné studii se zjistilo, že 1 a ½ hodinový aerobic a posilování ½ hodiny třikrát týdně zvyšuje hustotu kostí o 6 procent jen během 6 měsíců. Pokud vám to připadá náročné, provádějte jogging, chůzi, tanec, jízdu na kole nebo aerobic 20 až 30 minut denně. Začněte hned a dobrý pocit z pohybu vám zaručí, že už budete cvičit pravidelně.

Zdroj: Nancy Lonsdorf, Zralá žena

Pluh

Pluh

Pluh posiluje zádové svaly, srovnává páteř, posiluje vnitřní stabilizační systém, vajčníky, močový systém a působí proti zažívacím obtížím. Zrychluje metabolismus a posiluje detoxikační ...

Cviky na odbourávání zásobního tuku 1

Dva cviky na podporu odbourávání tuku, který se usazuje na nevhodných místech. 1. Cvik s gumou (Pokračování textu…)

Pes s tváří dolů

Cvik z jógy Adho Mukha Svanasana vhodný na zklidnění, mozek, energii, ženský hormonální systém a páteř. (Pokračování textu…)

Meditace pozorování

Posiluje úlohu mysli a navozuje rovnovážný stav, kdy mysl ovlivňuje buňky a tkáně. Pomáhá při léčbě nemocí a mentálních poruch. (Pokračování textu…)

Nohy o zeď

Zklidňuje a regeneruje nervový, žlázový, oběhový a imunitní systém (Pokračování textu…)

Pozice Dítěte

Tato pozice v józe zklidňuje mysl a tělo, ulevuje zádům a stimuluje orgány v břišní dutině a malé pánvi... (Pokračování textu…)
Savásana – mrtvolka

Savásana – mrtvolka

Poloha mrtvolky neboli Savásana je zklidňující pozice většinou po skončení cvičení či na relaxaci. Poloha vleže na zádech, ruce podél těla. (Pokračování textu…)

Meditace pro energii

Meditace posilující krevní oběh, plíce, orgány, dodává energii a přináší vitalitu. Pozice: poloha vsedě nebo na židli se vzpřímenou páteří. (Pokračování textu…)

Lomená svíčka

Cvik působící protizánětlivě, harmonizující též hormonální systém, zejm. štítnou žlázu, prokrvení, odbourání tuku na břiše. Nahrazuje i stoj na hlavě či ramenou u těch, pro které jsou tyto ...

Cvik na posílení trávení

Cvik z kundalini jógy na posílení trávení. Pozice: poloha vsedě nebo na židli se vzpřímenou páteří. (Pokračování textu…)

Posílení jater

Naukasana je jednoduchý cvik, který posiluje játra a podporuje vylučování toxinů. (Pokračování textu…)

Dračí pozice

Tato ásana stimuluje nejen ledviny, ale také žaludek a slezinu a zlepšuje flexibilitu. (Pokračování textu…)