Dny před a během menstruace se vyznačují určitým stresem a nerovnováhou. Proto je vhodné se v této době vzdát všeho, co zvyšuje nerovnováhu v těle a provádět vše, co rovnováhu navozuje.

Klid v posteli během prvních tří dnů periody není snadno splnitelný. V poslední generaci žen se prosadil názor „Během periody nejsem přece nemocná!” Většina žen se naučila neposlouchat tělesné a duševní signály, poukazující na potřebu většího klidu, a jsou hrdé, že se na nich „jejich dny” nedají poznat. Přesto je ale ženský organismus v této době obzvlášť choulostivý a potřebuje klid. Někteří lékaři jsou dokonce názoru, že myomy (nezhoubné nádory dělohy) u nás po čtyřicátém životním roce vznikají proto tak často, jelikož se naše ženy během menstruace příliš přepínají. Tato představa není příliš nelogická: vždyť žena s velkou krvácející jizvou v těle vůbec neodpočívá. Pulzovou diagnostikou se ale dají změny v ženském podbřišku jasně identifikovat, a prostředkem na vyrovnání probíhajícího procesu je v každém případě intenzivní klid a způsoby na snížení nerovnováhy.

Mnoho žen si nebude moci dovolit zůstat v posteli po celé tři dny. Ale zařiďte si to, přizpůsobeno své životní situaci, co možná nejklidněji. Jestliže jste zaměstnána, lehněte si alespoň až přijdete domů. Ženy v domácnosti s většími dětmi mohou mnohou práci provést z pohovky v obývacím pokoji, jako třeba při kontrolování domácích úkolů nebo předčítání dětem atd. Rodina může konzumovat v těchto dnech jednoduché jídlo připravené vsedě. Úklid a těžkou práci v každém případě posuňte na jiné dny! Kontrolujte úspěch dle svého pocitu během menstruace: čím více klidu si dopřejete, tím slabší bude krvácení a i menstruace bude kratší. Menší ztráta krve není jen subjektivně příjemnější, znamená i menší ztrátu železa a tělesné síly. Ženy, které dokázaly tyto tři dny klidu dodržet, zjistily, že jsou celý následující měsíc vyrovnanější a energičtější než dříve.

Pro vyloučení menstruační krve životní energie by měla mít možnost pracovat na žádaném místě a v klidu. Pohlavní styk v průběhu měsíčního krvácení narušuje klidný tok energie a dlouhodobě vede k poruchám. Tělesně příliš namáhavá činnost, sport, ale i duševní přetížení, nebo mytí vlasů naruší tok krve. Místo toho dokáže teplá pravidelná strava, klid a teplá koupel uklidnit a udržet energii v rovnováze. Tak přeměníte menstruaci z doby oslabení na dobu posílení.

Relaxace a meditace vyrovnává mezimozek a nadřazené hormonální řídící centrum v mozku – hypofýzu. Když se funkce této řídící centrály vyrovná, je souhra všech žláz v organismu, včetně vaječníků, harmoničtější. A tak jsou hormony a poselské látky ve správný moment na správném místě a ve správném množství. Jednotlivé fáze ženského cyklu tím vyrovnaně probíhají v přírodou stanovené posloupnosti, čímž často zmizí poruchy ‚samy od sebe‘.

Pro vyrovnání zbývající námahy pro organismus a duši lze doporučit i speciální olejová ošetření pochvy po odeznění periody. To pomocí různých bylinných olejů navodí rovnováhu a je tou nejlepší prevencí pro všechny druhy ženských poruch.

V době menstruace

  • Jezte pravidelnou teplou stravu.
  • Jídlo by mělo být lehce stravitelné (teplé, dobře uvařené pokrmy, teplé nápoje, vyhýbat se těžce stravitelným potravinám jako vepřové maso, pšenice, luštěniny). První den periody můžete jíst převážně tekutou stravu, jako jsou polévky a šťávy.
  • Pravidelně pijte teplou vodu (každou půlhodinu až hodinu); množství se řídí žízní.
  • Během prvních tří dnů periody nedělejte abhjangu (olejovou masáž celého těla), žádné jóga-asany a pozdrav slunci.
  • Nemyjte si vlasy během prvních tří dnů.
  • Denně si dopřejte teplou koupel ve vaně.
  • Vyhněte se sportu a námaze, doporučeny jsou jen lehké cviky a procházky.
  • Během periody byste se měla vzdát sexu.
  • Zabraňte situacím, které působí hněv, starosti a strach.
  • Dopřejte si co nejvíce tělesného a duševního klidu; klid v posteli během prvních tří dnů periody je vhodný. (Dodržujte o to přísněji, čím silnější jsou vaše menstruační potíže.)

Dodatečně se doporučuje brát dvakrát denně přípravky pro ženy, která obsahují lehce vstřebatelné železo, jímž se zcela přirozeně vyrovná měsíční ztráta železa, vzniklá úbytkem krve. Nejideálnějším zdrojem železa je hovězí maso. Tímto způsobem se zachováte v souladu s potřebami duše a těla a pokud plánujete mít dítě, vytvoříte nejlepší předpoklad pro optimální stav rozmnožovacích orgánů před plánovaným těhotenstvím.

df

Kadidlo jako esenciální olej

Kadidlo jako esenciální olej

Kadidlový olej se považuje za posvátný olej, který snižuje stres, zánět a podporuje imunitní systém. (Pokračování textu…)

Šest tipů na příjemné polykání bylinných kapslí

U mnoha lidí je problém z užíváním kapslí či tablet. Často se kapsle obtížně polykají, pokud jsou větší velikosti... (Pokračování textu…)

Menstruace – rady a tipy

Dny před a během menstruace se vyznačují určitým stresem a nerovnováhou. Proto je vhodné se v této době vzdát všeho, co zvyšuje nerovnováhu v těle a provádět vše, co rovnováhu navozuje. ...
Houby a jejich zdravotní účinky

Houby a jejich zdravotní účinky

Houby jsou v poslední době často citovány pro své účinky zejména na imunitní systém...Zatímco houby v jídle nedoporučuji, betaglukany jsou velmi účinné, i když v našich podmínkách lze ...

Cukrovka a její léčba stravou a bylinami

Cukrovka (diabetes mellitus) patří k onemocněním, které se epidemicky šíří po celém světě. Jedná se o jedno z typických civilizačních nemocí. Příčina cukrovky (Pokračování textu…)
Detoxikace léčivými oleji

Detoxikace léčivými oleji

Léčivé účinky olejů na tělo jsou ovšem právem spojovány především s východní medicínou a s obdobím 1. tisíciletí př. n. l. Oleje, zejména sezamový, se používaly preventivně, ale také při léčbě ...

Marmaterapie – ájurvédská akupresura

Tato velmi jemná energetická masáž je specializovanou ájurvédskou technikou. (Pokračování textu…)
Prajnaparadha-nerovnovaha v životě

Prajnaparadha-nerovnovaha v životě

Každý z nás se čas od času dostaneme do nerovnováhy a onemocníme. Občasná nemoc je pro smrtelníky nevyhnutelná; trvalé perfektní zdraví na naší planetě neexistuje. V každémsystému těla ...
Brahmi proti splínu a depresím

Brahmi proti splínu a depresím

Také bojujete s chmurným podzimem? Čelíte stresu, nedostatkům koncentrace, negativním emocím... prostě celému tomu podzimnímu splínu? Věřte nebo ne, ale s tím vším může pomoci jedna bylina ...
Nepotlačitelná nutkání přírody

Nepotlačitelná nutkání přírody

Lidé mají velmi vyvinutý mozek a výsledkem toho jsou mimořádné objevy, které jim všemožně pomáhají, v průběhu tohoto procesu jsme ale zapomněli, co napsali naši dávní mudrcové Ájurvédy. Velmi ...
Sex podle východní medicíny

Sex podle východní medicíny

Mezi hlavní pilíře zdravého života kromě stravy a spánku patří zdravý sex. Tento jeden ze čtyř smyslů lidské existence má dva hlavní účely- rozmnožování a požitek. Sex je jako jiné procesy ...
Sauna, koupele a napařování

Sauna, koupele a napařování

Potní terapie orient saunou je spolu s olejovými masážemi částí kompletní očistné kúry, kterou provádíme v našem centru. Pocení, kterým se rozvolňují toxiny, se provádí většinou po olejové ...