Játra a jaro

Podle tradiční čínské a ájurvédské medicíny v každém ročním období nastává koordinace s určitým orgánem a na jaře nastává čas jater. Pokud v tomto orgánu dojde k nerovnováze, mohou nastat emoční výkyvy jako hněv, vztek, podrážděnost a deprese. Přírodní prostředky a pravidelný životní styl mohou pomoci ozdravět játra. Zejména při přechodu z jednoho ročního období k jinému je očista jater i ledvin velmi důležitá.

Játra a hněv
Zvýšené pocení a podráždění se někdy objevuje na jaře. Nerovnováha v emocích a projevy jako hněv, zášť, podrážděnost, zlost souvisí s jarní očistou jater po zimě, stejně tak deprese. Na jaře nastává vzestup jangu (expanzivní energie) a játra mohou být narušena, zvláště po dlouhé zimě. Navíc jaro je často větrné. Nicméně, pokud se zaměříme na játra, zlepšíme fyzické i psychické zdraví.

Tajemství spokojených jater
Po dlouhé a těžké zimě se na jaře nachází mnoho vhodných potravin pro játra. Artyčoky, pampeliška, celer, kapusta, kopr, máta, mořské řasy, řeřicha a jarní cibulka jsou vynikající pro správnou činnost jater.

Superpotraviny, jako modro-zelené řasy Chlorela, Spirulina a výhonky jako je ječmen, pšenice a vojtěška by se měly do stravy zařazovat zejména na jaře. Omezte vejce, maso a mléčné výrobky. Místo toho si dejte ryby sladkovodní, lososa a sardinky, ořechy a semena spolu s avokádem.

Jezte lehce dušená jídla a vylučte pečená, smažená nebo příliš mastná jídla. Čerstvý džus ze zeleniny (zejména řepa, černá ředkev) jsou vynikající způsob, jak pročistit játra.

Pro zesílení očisty užívejte nejsilnější bylinu na játra, kutki, v přípravku LKC nebo Imuhelp a pijte jaterní čaj. Ráno pijte převařenou vodu s limetkou a trochou květového medu.

Z dalších aktivit jmenujme jógu, meditaci, cvičení a čas strávený v přírodě. Snížení stresu je velmi důležité.

Vhodný je i ozdravný pobyt se zaměřením na játra-více zde.

df

Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube