Principy zdraví

Zdraví je založeno na rovnováze tří životních energií neboli dóš a rovnováze těla, mysli a duchovna. Podstata onemocnění je dána nerovnováhou. Tělo ji vyjadřuje prostřednictvím příznaků provázejících nemoc. Pokud známe naši vrozenou a současnou konstituci, můžeme vhodnou dietou, denním režimem či bylinnou léčbou odstranit škodlivý účinek vnějších vlivů a obnovit narušenou rovnováhu.

Naše zdraví závisí na několika hlavních principech. Kromě výživy k nim Ájurvéda řadí spánek, zdravý sex a správné dýchání (pránájáma).

Strava
Je známo, že některé potraviny jsou pro určité lidi vhodné a pro jiné neplnohodnotné. Vše závisí na druhu potravy (zda zvyšuje energii Váty, Pitty nebo Kaphy, a jak ovlivňuje mysl) a na vrozené tělesné konstituci jedince (prakruti). Známe-li svou konstituci, můžeme vybírat vhodné potraviny, které posilují rovnováhu.
Volba potravin je velmi důležitá, ale o zdraví rozhoduje silné trávení (agni), dále též kombinace potravin (určité potraviny se nedoporučuje jíst společně (např. mléko a ryby, vařené a syrové, horké a studené, ovoce s jinými potravinami atd.), doba, kdy jíme (hlavní jídlo dne má být mezi 11-13 hodinou, kdy je nejsilnější trávení-agni) a způsob, jakým přistupujeme k jídlu (pomalu žvýkat, jíst v klidu s koncentrací na jídlo). Co se týká množství jídla, Ájurvéda doporučuje naplnit třetinu žaludku potravou, třetinu tekutinami a třetinu ponechat prázdnou. Po jídle se vyhněte cvičení. Nejvhodnější relaxací po jídle je několikaminutové ulehnutí na levý bok s následující krátkou procházkou.
Spánek
Spánek je velmi důležitou součástí života a zdraví. Je přirozenou regenerační funkcí organismu. Vydatný spánek zajišťuje zdravé tělo, sílu, plodnost, správnou funkci smyslů a dlouhověkost, nedostatečný a krátký spánek přináší mnohé problémy a vážné choroby. Ájurvéda doporučuje, abychom usínali mezi 22-23 hodinou s hlavou orientovanou na východ.

Zdravý sex
Káma znamená milostnou touhu, přeneseně sex. Tvoří jeden ze čtyř cílů lidské existence a má dva hlavní účely- rozmnožování a požitek. V rozmnožování a zplození zdravého dítěte hraje roli prostředí, konstituce, strava, věk a časové období. Přiměřenou sexuální aktivitou (2-3krát týdně) lze vhodně usměrňovat výdej energie. Nadměrný sex však lidskému zdraví škodí.

Dýchání
Podle jógínů je délka života určena počtem dechů. Čím rychleji a povrchověji dýcháme, tím více si zkracujeme život. Správně dýchat znamená dýchat pomalu, pouze nosem a do břicha (nikoli do hrudníku).

MUDr. David Frej, lékař a odborník na přírodní léčbu a výživu