Tělo a mysl: jaká existuje souvislost?

Celou historií lidstva provází diskuze ohledně propojení těla a mysli. Naši předci o tomto propojení nepochybovali, a ve staré rituálech se léčilo tělo a mysl dohromady. Rozvoj vědy směřoval opačně, k oddělení těla a duše. Vědci se zaměřili na buňky, chemické látky, ultrazvuk a další měřící přístroje. Nedávno se opět dostává do popředí přístup holistický, spojení těla a mysli. Čemu tedy máme věřit?

Meditace a vizualizace

Na základní úrovni nelze pochybovat o tom, že tělo a duše spolu souvisí. Zčervenání při stydlivosti nebo nervozita projevující se v žaludku potvrzuje tuto teorii. Strach vyvolává husí kůži. Výzkum jasně potvrdil vztah mezi A typem osobnosti a srdečním onemocněním. Tělo a mysl pracují společně, ale mechanismus není znám a mnozí lidé nechápou, že negativní myšlenky ovlivňují tělo stejně jako pozitivní, protože podvědomí nerozlišuje špaté a dobrě, pouze vykonává příkazy rozumu. Nebezpečí spočívá v tom, že člověk například prožívá vinu z vyvolání nemoci a cítí nutnost se vyléčit. Samozřejmě šťastný, nekonfliktní život s pozitivním myšlením lze ocenit, ale to se snadněji řekne než dělá. Často pociťujete nutnost udělat v životě věci, které jsou nereálné a neproveditelné.

 

Někteří vědci tvrdí, že mysl může léčivě působit na některé části těla, ale pouhým myšlením se nelze zcela nemoci zbavit. Mysl kontroluje tělo do určité míry, nikoliv úplně. To ale není pravda. Znám případy mnoha lidí, kteří jen vizualizací odstranili nemoc jako žlučníkový kámen, nádor, zánět. Dokonce lze ovlivnit i laboratorní výsledky, je známo, že emoční stres může zvýšit hladinu cholesterolu až o 40% během 30 minut!

Proto je meditace tak důležitá, neboť působí proti stresu a probouzí čisté, ničím neohraničené podvědomí. Měli byste se věnovat pravidelné jednoduché relaxaci (například stačí denně pouze sedět v klidu a pozorovat svůj dech po dobu 10 minut), pak dosáhnete bez úsilí zklidnění, kdy vnímáte jen klid a mír. Přidat můžete pak vizualizaci.
Někdy nám připadá, že všude kolem nás vládne chaos. Ve vesmíru však existuje nádherný a dokonalý řád. Přírodní principy existují od počátku vzniku vesmíru a nejsou naštěstí závislé na posudcích vědců a politiků. Chaos nemá vedle řádu místo. Zemětřesení nám připadá jako náhodný chaos, ale jedná se o součást vesmírného řádu, stejně tak nemoc je nemocí pouze tehdy, pokud s ní začínáme bojovat. Příroda nebojuje s přírodními jevy, jakými jsou zemětřesení a jiné přírodní úkazy. Plyne s proudem. Změny v našem těle jsou také součástí řádu přírody, a my máme volbu: buď bojovat, nebo tento úděl přijmout. Náš boj (například s nemocí) je velkou ztrátou energie. Přijetí a splynutí s řádem kolem nás přináší harmonii - a ta znamená vyléčení.

Věnujeme příliš málo pozornosti svému tělu. Pro své zdraví musíme věnovat pozornost svým reakcím na změny kolem nás. Vnímáme-li, co se děje v našem organismu, můžeme zabránit opakovanému nevhodnému chování a škodlivým volbám.

df