Zdravotní obtíže v létě a jak jim čelit

Letní období přináší dlouhé, sluneční dny, ale také rizika některých zdravotních komplikací. V letním, horkém počasí se zvyšují nemoci související s horkou energií- migrény, záněty, pálení žáhy, průjmy, vysoký krevní tlak, nemoci srdce. Nejvíce v ohrožení jsou srdce, oči, pokožka, dýchací systém a imunita. Problémy způsobuje klimatizace a dehydratace.

Nemoci srdce a vysoký tlak

Srdečně-cévní nemoci jsou nebezpečné, protože s horkem se rozšiřují cévy odvádějící přebytečné teplo z těla, což kompenzuje srdce zvýšeným objemem přečerpané krve silou stahu a zrychlenou frekvencí. U lidí umí srdce kompenzovat odvádění horkosti jen zrychleným tepem, s nemocným srdcem hrozí tak vyčerpání a nedokrvení srdečního svalu a infarkt, stejně tak dušnost z hromadění krve v plicích. U vysokého krevního tlaku se zvyšuje riziko krvácení do mozku nebo selhání srdce.

Oči

Záněty spojivek, slzení nebo pálení oči vzniká při přechodu ze světla do tmavší místnosti nebo zvýšeném množství světla při odrazu od vody.

Doporučení: sluneční brýle s uv filtrem 400. Posílení očí konzumací luteinu a zeaxantinu v listové zelenině, žloutcích, brokolici, kukuřici, hrášku, tuřínu, cuketě. Antioxidant Amalaki posiluje oči.

Kožní nemoci

Na sluníčku dochází ke vzniku popáleni od sluníčka nebo sluneční alergie. Často dochází také k oparům.

Doporučení: před opalováním vynechejte kosmetiku a parfémy. Jezte dostatek beta-karotenu nikoli v tabletách, ale ve stravě (sladké brambory, dýně, mrkev, špenát) a zinku (pšeničné klíčky, bio arašídy, lískové ořechy, zázvor, hořčice, slunečnicová, dýňová, sezamová a lněná semínka). Nechoďte na slunce mezi 11 až 15 hodinou. 30 minut před opalováním používejte krémy se silným UV filtrem. pokožku regeneruje himalájský prášek Mysteribath.

Pozor na klimatizaci

Klimatizaci, rep. její nevhodné požívání přináší často s sebou oslabení imunitního systému. Letní angíny, chřipky a nachlazení souvisí se střídáním tepla venku a zimy v klimatizované místnosti nebo autě. Oslabený imunitní systém je příčinou i zánětů středního ucha, kašel, bolestí v krku. Suchý vzduch vysušuje a dráždí sliznice, čímž vzniká vhodné prostředí pro virové nákazy. Při oslabené imunitě se mohou nabalit bakteriální infekce.

Problém klimatizací Syndrom nemoci z budov je nové onemocnění. Dle studií se objevuje šest hlavních příznaků následkem klimatizace v budovách - nemoci nosu, očí, sliznic, apatie, suchá pokožka a bolesti hlavy.

Doporučení: nevytavujte se většímu rozdílu teplot než 7 stupňů. V autě klimatizaci zapínejte 10 minut po nástupu do auta, vypínejte stejnou dobu před vystoupením z auta.

Dehydratace

Dehydratace při špatném pitném režimu může dána též ztrátou tekutin a minerálů, zejména sodíku a draslíku, větším pocením a dlouhodobějším pobytem na slunci. K příznakům dehydratace patří tmaví moč, suchost v ústech, únava a malátnost, bolesti a točení hlavy. Někdy se objevuje výrazná žízeň, ale není to pravidlem. V létě pijeme více - hlavně vodu, abychom se vyhnuli dehydrataci.

Nejvhodnější je voda, nejlépe o pokojové teplotě. Lze pít balenou nesycenou, často je ale voda z kohoutku, pokud ji přefiltrujeme případně převaříme, zdravější.Východní medicína ale doporučuje v létě teplé nápoje jako teplý čaj, protože velmi vhodně snižuje vnitřní horkost. Čaj Tulsi, mátový, heřmánkový nebo fenyklový snižují také vnitřní teplotu. Z alkoholu si lze v teplých dnech dát v malé míře pivo, lépe nepříliš chlazené. Připravte si osvěžující a zdravý džus, který se hodí na letní dny. Džus z granátového jablka, brusinkového džusu nebo kokosu rozmíchejte s vodou v poměru 100ml džusu na 1 litr vody.

Vyhněte se časté konzumaci kofeinu v zeleném a černém čaji, kávě, a horké čokoládě.