Bakterie v očích chrání náš zrak

Je prokázáno studiemi v posledních letech, že střevní mikrobiom hraje rozhodující roli ve zdraví a imunitě. Poslední výzkumy (zatím laboratorní) ukazují, že stejně jako střevo, i zrak má svůj mikrobiom, zásadní pro imunitu chrání oči před infekcí.

 

Oční bakterie trénují imunitní buňky proti patogenům. Studie je prvním důkazem, že na povrchu a v okolí očí žijí bakterie.

 

Dlouhou dobu se povrch oka považoval za sterilní, neboť se tam vyskytují enzymy jako lysozymy, antimikrobiální peptidy a další látky likvidují bakterie. Vědci našli bakterie jako jsou některé druhy streptokoků a Corynebacterium mastitidis. Tato bakterie stimuluje tvorbu interleukinu - 17, v speciálních imunitních (T) buňkách, které přivolávají bílé krvinky do spojivek. Tam tyto bílé krvinky zvané neutrofily produkují protimikrobiální látky vylučované do slz, čímž chrání oči před infekcí, například plísněmi Candida albicans či infekcí Pseudomonas aeruginosa. Vědci zkoumají, proč tato bakterie zůstává na oku, aniž ji zlikvidují látky jako lysozymy.

Anthony St. Leger, vědec z centra Caspi's laboratory, provedl pokus na myších. Jedné skupině myší aplikoval antibiotika, čímž zlikvidoval Corynebacterium, a druhá skupina nedostávala antibiotika. Pak myši infikoval plísní Candida albicans. Myši po antibioticích dostaly zánět oka, neboť jejich imunita byla snížená a zrak jim nechránily prospěšné bakterie, které nepřežili podávání antibiotik.

Vědci zjistili, že bakterie jako Corynebacterium bývají jako součást mikrobiomu v očích jen u některých kmenů laboratorních myší. Pokud myši, u které se Corynebacterium nevyskytovala, se tato bakterie přenesla na oči, zůstávala tam dlouhodobě, a stimulovala příznivě imunitu, nikoli jako jiné bakterie, které po určité době zmizely, aniž imunitu ovlivnily. Bakterie se přenáší i z matky na potomka, nikoli z dospělých myší v jedné kleci navzájem, což ukazuje na to, že bakterie se vyskytuje jako přirozená součást mikroflory očí. U starších lidí, kteří mají sníženou imunitu, ale Corynebacterium může přerůst a přerůstáním způsobit infekce.

Reference:
St. Leger AJ, Desai JV, Drummond RA, Kugadas A, Almaghrabi F, Raychaudhuri K, Gadjeva M, Iwakura Y, Lionakis MS, Caspi RR. 2017. An ocular commensal protects from corneal infection by driving an IL-17 response from mucosal gd T cells. Immunity DOI: 10.1016/j.immuni.2017.06.014