Nesmyslná teorie o nebezpečných živočišných tucích

Mnozí zastánci čistě rostlinné stravy označují sádlo, vejce či maso za nezdravou potravinu, plnou pesticidů, hormonů a antibiotik, způsobující kornatění tepen, infarkt, zácpu, a rakovinu, které bychom se měli vyhnout jako moru....

Změny v metabolismu pramení z našeho pomalu se měnícího geonomu a rychlých změn kolem nás. Nikoli cholesterol či nasycené tuky ve stravě, ale nadbytek sacharidů zejména rafinovaných, omega-6 tuků a ztužených tuků spolu se snížení omega-3 v rybách, ořeších, listové zelenině, nedostatek antioxidantů vitaminů a minerálů, nedostatek spánku, stres a sedavý způsob života stojí za epidemií civilizačních chorob.

Každý, kdo vybírá margarín či slunečnicový olej místo másla, nízkotučné výrobky místo másla a sádla a odstraňuje opečenou kůži z kuřecího masa, uvěřil tomu, že tuky v živočišných potravinách zvyšují riziko nemocí srdce. Tato hypotéza vycházející z pokusů na zvířatech, experimentů a studií založených na dotaznících není ničím prokazatelně podložená.

Jak uvádím ve své knize Tučné superpotraviny a oleje, Živočišné tuky zvyšují riziko kardiovaskulárních nemocí jen u obligátních býložravců což člověk není. Na druhou stranu, některé formy rostlinných tuků (např. trans mastné kyseliny, omega-6 tuky) jsou pro lidský organismus škodlivé, zejména prozánětlivé. Vegetariáni nemají signifikantně nižší hladinu cholesterolu, což taktéž vyvrací teorii o vlivu příjmu živočišných tuků na hladinu cholesterolu.

Před 60 lety začal boj proti tukům s varováním omezit či vyloučit máslo, smetanu či maso. Tyto závěry byly vyvozeny na základě mylné analýzy z nekvalitních studií. Hlavním viníkem epidemie civilizačních nemocí od alergií přes cukrovku až po rakovinu jsou rafinované sacharidy, cukr, a rafinované rostlinné oleje s převahou omega-6 tuků jako jsou margaríny a směsi levných olejů, či slunečnicový olej, kdežto živočišné tuky v kvalitním mase z volného chovu a rybách, vejce, máslo či sádlo spolu s tropickými oleji (kokosový, nerafinovaný palmový olej) patří k tomu zdravějšímu, co ve stravě najdete.

MUDr.David Frej